2022 İnfaz Koruma Memur Alımı ( İKM ) Taban Puanları. Hangi Şehir Kaç Puanla Kapattı?

Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan ve daha önce müjdesi verilen 5 Bin 455 infaz koruma memuru ( İKM ) alımı memur adayları tarafından sevinçe karşılanırken, bir taraftan da geçmiş yıllarda yapılan alımlarda oluşan taban puanlar merak edilmektedir.

2022 İnfaz Koruma Memur Alımı ( İKM ) Taban Puanları. Hangi Şehir Kaç Puanla Kapattı?
2022 İnfaz Koruma Memur Alımı ( İKM ) Taban Puanları. Hangi Şehir Kaç Puanla Kapattı?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Bilindiği üzere İnfaz Koruma memuru alımlarında bölüm farketmeksizin lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları başvuru yapabilmektedir. Bu alımlarda hem erkek ikm hem de bayan ikm alımı yapılmaktadır.

Başvuru için 70 puan şartı aranıyor olsa da başvuru sayısının 5 katı kadar aday Boy ölçümü için davet edilmektedir ve sıralama en yüksek puandan başlayarak aşağıya doğru yapılmaktadır. Bu nedenle çoğu zaman 70 puan mülakata davet edilmek için yeterli olmayabilir ve elenmenize sebep olabilmektedir.

Taban puanlar genellikle 75-80 arası puanlarla kapanmaktadır. Bu husus geçmiş alımlarda şöyle açıklanmıştı ''  Bu pozisyonlara yerleşecekler merkezi sınava ( KPSS 2018) girip en az 70 puan alıp başvuranlar arasından en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen pozisyon sayısının;  -Sözleşmeli infaz ve koruma memuru adayları için beş katı (beş katı aday bayan ve erkek için ayrı ayrı belirlenecektir.), ''

2021 yılında ise bu hususda bir değişiklik yapıldı ve Alım sayısının 5 katı değil 3 katı kadar aday çağrılmaktadır.. 2022 ikm kılavuzunda bu husus şu şekilde ifade edilmiştir '' Sözlü sınava merkezi sınav puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere her bir adalet komisyonu için ilan edilen pozisyon sayısının 3 katı aday sınava çağırılacaktır. Son adayla aynı puana sahip olan adayların tamamı sözlü sınava alınacaktır.''

Örneğin; Adana şehrimize 20 infaz koruma memuru alımı yapılacaksa bu alım sayısının 5 katı kadar olan 100 kişi boy ölçümüne davet edilmekteydi. Yapılan değişiklikle artık 3 katı yani 50 aday davet edilecek. Boy ölçümüne davet edilen 60.kişinin KPSS puanı 76 ise bu alım 76 ile kapatmış demektir.

İKM memur alımında Hangi Şehir Kaç Puanla Kapattı ?

2021 Yılında yapılan alımda 4918  İnfaz koruma memuru alımı yapılmıştı. Bu alım Adalet bakanlığı tarafından duyurulmuştu.2022 İnfaz Koruma memuru alımı için her şehirde farklı kadro bulunmaktadır. Adaylar sadece bir şehir için başvuru yapabildiği için açılan kadroları dikkatle incelemeleri gerekmektedir. KPSS taban puan şartı her ne kadar 70 olsa da alım sayısının 3 katı aday davet edildiğinden dolayı taban puanlar daha yüksek kapatmaktadır. Şehir şehir kadro dağılımı için parantez içinde bulunan linkten faydalanabilirsiniz ( https://www.kpsscafe.com.tr/haber/9495981/cte-ve-tevkifevleri-genel-mudurlugu-5455-infaz-koruma-memuru-alimi-yapacak-sehir-sehir-kadro-dagilimi )

2021 yılında yapılan alımda taban puanlar şu şekilde oluşmuştu;

İnfaz Koruma Memuru Alımına Kimler Başvurabilir?

Yayımlanan ilanda başvuru koşulları arasında dikkat çeken 3 şart bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla KPSS şartı, Yaş şartı ve Boy şartıdır. Ek olarak yayımlanan ilana baktığımızda eskiden sözlü sınava davet edilen aday sayısı kadro sayısının 5 katı iken şimdi ise 3 katı olarak güncellenmiştir.

KPSS Şartı; Lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunlarının başvurabildiği alıma 2020 KPSS'den en az 70 puan alma şartı aranmaktadır.

Yaş Şartı; 30 Yaşını bitirmemiş olmak şartı aranmaktadır. 31 Aralık 1989 ve öncesi doğumlular ilana başvuru yapamamaktadır.   Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 17.03.2022 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.); teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) ve hemşire için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

Boy Şartı; Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,

2022 İnfaz Koruma Memur Alımı ( İKM ) Taban Puanları. Hangi Şehir Kaç Puanla Kapattı?

3) Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.)

2022 İKM alımında taban puanlar Yüksek Kapatır mı?

Taban puanlar geçtiğimiz senelere göre daha yüksek kapatacaktır. Bunun başlıca sebepleri;

1) Alımların e-devlet üzerinden olması nedeniyle yüksek puanlı adayların rahatlıkla başvuru yapabilmesi ( Eskiden komisyona gitmeyen ya da gidemeyen adaylar fazlaca vardı )

2) Alımların yine e-devlet üzerinden online olması nedeniyle yoğun başvuru olması

3) Pandemi koşulları sebebiyle uzun süredir yüklü alım olmaması ve 2020 KPSS puanıyla yapılan en yüklü ilan olması

4) Eskiden sözlü sınava alım sayısının 5 katı kadar aday davet edilirken artık 3 katı adayın davet ediliyor olmasıdır..

İKM sözlü sınavda neler sorulmaktadır?

a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),

b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),

2022 İnfaz Koruma Memur Alımı ( İKM ) Taban Puanları. Hangi Şehir Kaç Puanla Kapattı?

c) Genel kültür (20 puan),

d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan), konularından oluşmaktadır.

Adayın sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecektir. Şoför pozisyonuna alınacak adayların mesleki bilgisi tespit edilirken araç başında ve araç kullanma becerisi ölçülmek suretiyle yapılacaktır.

Aşçılık sözlü sınavında; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liseleri ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde görevli öğretmen, uzman veya usta öğreticilerinden veya diğer resmi kurum ve kuruluşlarda aşçılık unvanında görevli kişilerin görüşüne başvurulabilir.

02 Mar 2022 - 21:08 - Adaletgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler