İtalya’da Üniversite Okumak İçin Yapılacaklar

Şayet İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız, mutlaka kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almalısınız. Zira İtalya’da üniversite okumayı istedi...

Şayet İtalya’da üniversite okumak istiyorsanız, mutlaka kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almalısınız. Zira İtalya’da üniversite okumayı istediğiniz zaman karşınıza çok sayıda farklı alternatif seçeneğin çıkacağını rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır. Yazımızda İtalya’da okumak isteyenlerin işine yarayacak olan çok sayıda bilgiye verdik. İşte ayrıntılar!

İyi bir üniversite okumak herkesin hayallerinden birisidir. Böylelikle eğitimli ve donanımlı bir meslek sahibi olabilirsiniz. İtalya’da üniversite eğitimi almak her Türk gencinin hayallerinden birisidir. İtalyan üniversiteleri eğitim kaliteleriyle, donanımlı akademik personelleriyle Avrupa’nın en önde gelen ülkeleri arasındadır. İtalya’daki çoğu üniversite devlet üniversitesi statüsündedir. Ancak ülkede birçok özel üniversitede bulunmaktadır.

Devlet üniversitelerindeki harçlar oldukça düşük düzeydedir. Özel üniversitelerdeki ücretler ise yıllık üzerinden hesaplanmaktadır. Yıllık üzerinden hesaplanan özel üniversite ücretleri oldukça maliyetli olmaktadır. Dolayısıyla İtalya’ya gelen kişiler üniversite eğitimini devlet üniversitelerinden almayı tercih etmektedir. İtalya’da üniversite eğitimi İtalyanca olarak verilmektedir. Fakat bazı üniversitelerde İngilizce olarak da eğitim verilebilmektedir. Ancak ülkenin temel eğitim dili %99 İtalyancadır.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Nasıl Alınır?

İtalya mimarlık eğitimi konusunda sizlere en ayrıcalıklı deneyimleri katacak ülkelerin başında gelmektedir. Muhteşem Rönesans ve Gotik mimari yapısıyla sizlere mimarlık alanında birçok donanım katacaktır. İtalyan üniversitelerinde mimarlık eğitiminizi tamamladıktan sonra ‘’ Mavi Diploma’’ sahibi oluyorsunuz. Mavi diploma sahibi olan kişiler Avrupa’nın her ülkesinde çalışma hakkına sahip statüdedir.

İtalyan üniversitelerinde mimarlık eğitim süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Torino’da bulunan mimarlık üniversitesi Avrupa’nın ilk 5 üniversitesi arasında yerini almaktadır. Bu üniversitenin adı ‘’ Di Torino’’ üniversitesidir. İtalyan üniversitelerinden alacağınız diplomaların hepsi YÖK tarafından tanınmaktadır. Böylelikle İtalya’da alacağınız diplomayla Türkiye’de de çalışma fırsatına sahip olmuş olabileceksiniz.

İtalya’da Tıp Fakültesi Eğitimi Nasıl Alınır?

İtalya tıp fakültesi eğitimiyle ön plana çıkmış bir ülke konumundadır. Ülke çapında tıp eğitimi konusunda önde gelen birçok prestijli üniversite bulunmaktadır. Tıp okumak isteyen birçok öğrenci İtalya’yı tercih ediyor. Bunun en önemli sebebi İtalya’nın üst düzey eğitim standartlarına sahip olmasından kaynaklanmaktadır. İtalyan üniversitelerinde tıp eğitimi yaklaşık olarak 6 yıl sürmektedir.

Hazırlık programı olmadan direkt olarak 1.sınıftan bölümünüze başlayabiliyorsunuz. İtalya’da tıp eğitimi veren üniversitelerin eğitim dili İngilizce olmaktadır. Mezun olduktan sonra İtalyan üniversiteleri sizlere ‘’ Mavi Diploma’’ vermektedir. Bu diplomayla beraber Avrupa’nın bütün ülkelerinde çalışma fırsatına erişmiş olursunuz. Ayrıca Türkiye’de de tıp alanında çalışma fırsatına sahip olmuş olursunuz. İtalya’da üniversite okumak istediğiniz zaman, akademik anlamda geniş bir olanak listesi karşınıza çıkacaktır.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Nasıl Alınır?

İtalyan üniversiteleri mühendislik eğitimleriyle dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yer almaktadır. İtalyan üniversitelerinde mühendislik eğitimi 3 yıl sürmektedir. Böylelikle Türkiye’de 4 yılda alacağınız eğitimi İtalya’da 3 yılda almış oluyorsunuz. Bu sayede hayata 1 sene erken başlama fırsatınız olmuş oluyor. İtalya’da İngilizce olarak mühendislik okuyabilirsiniz. Çoğu üniversitenin resmi dili İtalyanca olsa da mühendislik alanında eğitim veren üniversitelerin resmi dili İngilizcedir.

İtalyan üniversitelerinden alacağınız diploma Türkiye’de tam teşekküllü olarak tanınmaktadır. Böylelikle YÖK onaylı diplomanızla ister Türkiye’de isterseniz de Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde mühendislik mesleğinizi yürütebilirsiniz. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan İtalyan ekonomisi eğitime her yıl ciddi oranda yatırımlar yapmaktadır.

İtalya’da Burslu Okumak Mümkün Müdür?

Dünya’nın sayılı üniversitelerine sahip olan İtalya’da burslu okumak günümüzde mümkündür. Ülkede burslu okuyan birçok yabancı öğrenci bulunmaktadır. İtalyan üniversiteleri yılın belli dönemlerinde bursluluk sınavları yapmaktadır. Bu sınavlardan belli puanlar almaya hak kazanan kişiler burslu okumaktan faydalanmaktadır. Sınavlar genellikle İngilizce olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla İngilizce dil bilginizin yeterli olması oldukça önemlidir.

Sınavlarda ağırlıklı olarak pozitif bilimlerden sorular sorulmaktadır. Dolayısıyla sayısal alanda yetkinlik sahibi olmanız oldukça önemlidir. Sınavlarda başarılı puanlar alan kişiler İtalyan üniversitelerinde okumaya hak kazanırlar. Böylelikle 3 yıl boyunca burslu olarak İtalyan devlet üniversitelerinde okurlar. Bu süre zaafında İtalyan hükümeti öğrencilerin yurt giderlerini de karşılamaktadır.

İtalyanca Dil Okulları Nasıl Hizmet Sunuyor?

İtalyanca dil okulları uluslararası kalite standartlarına bir şekilde hizmet sunmaktadır. Ülkede bulunan dil okulları Avrupa’nın en önde gelen okulları arasında yer almaktadır. Sunulan eğitimler birinci sınıf kalite standartlarında gerçekleşmektedir. Ülkede yer alan dil okullarında dil profesörleri tarafından eğitimler sunulmaktadır. Böylelikle alanında uzmanlık sıfatını almış kişilerden İtalyanca eğitimi almış oluyorsunuz.

İtalyancanızı dil okullarına giderek çok kısa bir zaman içerisinde geliştirebilirsiniz. Dil okulları profesyonel eğitim kalitesi standartlarında bir hizmet ayrıcalığını sizlere sunmaktadır. Sunulan hizmetler kaliteyi yansıtmaktadır. İtalyanca dil okulları sizlere 6 ay içerisinde akıcı bir şekilde İtalyanca konuşma garantisi sunmaktadır. 12 ay sonrasında ise dil gelişiminizi tamamen tamamlayarak etkili bir şekilde artık İtalyanca konuşabilirsiniz. Böylelikle İtalya’da yaşarken zorlanmazsınız.

İtalya’da Üniversite Okumanın Avantajları Var Mıdır?

İtalya’da üniversite okumanın günümüzde birçok pozitif avantajı bulunmaktadır. Ülkede bulunan üniversiteler Avrupa’nın en kaliteli üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Özellikle tıp, mimarlık ve mühendislik alanında bölgeden yer alan üniversiteler ün ve şan sahibi durumundadır. Kaliteli bir eğitimin adresi olan İtalyan üniversiteleri sizlere en ayrıcalıklı eğitim hizmetlerini sunmaktadır. İtalyan eğitim sistemi kalitesiyle ön plana çıkan bir eğitim modelidir.

İtalya’daki üniversitelerden mezun olduktan sonra ‘’ Mavi Diploma’’ sahibi olmuş olacaksınız. Böylelikle diplomanız Avrupa’nın her bölgesinde geçerli olacaktır. Ayrıca İtalyan üniversiteleri Türkiye’de YÖK tarafından tanınan üniversitelerdir. İtalya’da hangi bölümden mezun olursanız olun alacağınız diplomayla Türkiye’de mesleğinizi icra edebileceksiniz. İtalyan üniversitelerinde okuyarak iş bulma şansınızı kat ve kat artırabilirsiniz. Böylelikle mesleğinde itibar sahibi prestijli bir kişi olma özelliğine kavuşabilirsiniz. Elbette ki İtalya’da üniversite okumak istediğiniz zaman, ayrıcalıklı fırsatlardan söz etmek mümkün olmaktadır.

01 Oca 2022 - 22:39 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )