20 Bin Sağlık Personeli alımında KPSS 2021-10 Tercih Kılavuzu Yayımlandı ve Başvuru Ekranı Açıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından geçtiğimiz günlerde müjdesi verilen 20 Bin sağlık personeli alımında başvuru süreci başladı. Başvuru kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlanırken kadro dağılımı da açıklandı. 20 Bin sağlık personeli alımı ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizin devamında...

20 Bin Sağlık Personeli alımında KPSS 2021-10 Tercih Kılavuzu Yayımlandı ve Başvuru Ekranı Açıldı
20 Bin Sağlık Personeli alımında KPSS 2021-10 Tercih Kılavuzu Yayımlandı ve Başvuru Ekranı Açıldı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık Bakanlığı 20 Bin personel alımı kapsamında KPSS 2021/10 tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. Başvuru süreci de kılavuzun yayımlanmasıyla birlikte başladı. Tercih işlemleri nasıl yapılacak, Kadro dağılımı nasıl oldu, tercih ücreti var mı gibi soruların cevabını kpsscafe adresi olarak cevaplıyoruz.

Sağlık Bakanlığı Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak?

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda tercih işlemlerinin nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiye yer verildi. ÖSYM'nin yayımladığı kılavuzda tercih işlemlerinin nasıl yapılacağı ile ilgili verilen bilgi ise şu şekilde;

İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresine giriniz ve “ADAY İŞLEMLERİ” alanına erişiniz. Buradaki ilgili alana T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi giriniz. İnternet erişim şifresini kaybeden ya da unutan adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden
ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Bu sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarının aslı ile birlikte ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine şahsen başvurarak ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Adaylar şifrelerini, daha sonraki gerek tercih gerekse sınavlar ile ilgili işlemlerde de kullanacağından, özenle saklamalıdır. Adayın kişisel bilgisi olan şifreler, başka hiç bir kişiye verilmemektedir.

 “ADAY İŞLEMLERİ” alanına T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra buradaki açıklamalar doğrultusunda hareket ediniz. Tercih listenizdeki sözleşmeli pozisyonların kodlarını sırasıyla ekrandaki ilgili alana yazınız.

Doğruluğundan emin olduğunuz zaman yaptığınız işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırınız. Tercihlerinizin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmanız için ekranda “Tercihleriniz ……….. tarihinde ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeniz gerekir. Bu aşamada “Yazdır” alanına tıklayarak bir çıktı alınız ve bu çıktıyı saklayınız. Bu
işlemi tamamladıktan sonra https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi kontrol ediniz. Mezun olduğunuz program/alan, tercih etmiş olduğunuz sözleşmeli pozisyon için aranan öğrenim koşulu ile uyumlu değil ise yapmış olduğunuz tercih sistem tarafından kaydedilmeyeceğinden bir sonraki tercihinizi yazmanız sistem tarafından engellenecektir. Tercihlerinizi yazarken bu durumu göz önünde bulundurunuz.

Başvuru Kılavuzu İçin TIKLAYINIZ.

Adaylar, tercihlerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yerleştirme ücretini (25,00 TL) yatıracaklardır. Yerleştirme ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 23 Aralık 2021 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 23 Aralık 2021 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bu süre içinde yerleştirme ücretini yatırmayan adayların bu yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak, sistemden silinecek ve bu tercihler yerleştirme işlemine alınmayacaktır. Yatırılan yerleştirme ücretleri her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecektir.Atama İşlemi Nasıl Olacak?

1 Bu kılavuzda yer alan sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacaktır.

4.2 Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

4.3 Yerleştirme yapılırken ÖSYM tarafından; sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan alan/program ile sözleşmeli pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

4.4 Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların ilgili kurumlarca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir.

4.5 Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle sözleşmeli pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu
şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir sözleşmeli pozisyona yerleşememiş olacaktır.

Sağlık Bakanlığı Tercih İşlemleri Ücretli mi?

Evet, tercihlerinizin geçerli olabilmesi için 25.00 TL olan tercih ücretini yatırmanız gerekmektedir. Bu husus kılavuzda da belirtilmiştir.

Yerleştirme ücreti 25,00 TL’dir. Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra yerleştirme ücretini yatıracaklardır. Yerleştirme ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir. Yatırılan yerleştirme ücretleri her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecektir. Yerleştirme ücretini banka şubesinden yatıracak adaylar, bankaların çalışma saatlerini gözönünde bulundurmalıdır.

Yurt dışındaki adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra yerleştirme ücretini ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır.

YERLEŞTİRME ÜCRETİNİN YATIRILACAĞI BANKALAR*

* Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Şubelerden yerleştirme ücreti yatırmak isteyen adaylar, Covid-19 pandemisi nedeniyle şubelerin açık olma durumlarını gözönünde bulundurmalıdır.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)
*Yerleştirme ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartıyla da yatırılabilecektir.

Sağlık Bakanlığı 20 Bin Personel Alımı Kadro Dağılımı

Atama yapılacak sözleşmeli pozisyonların unvan, branş, sayı ve öğrenim düzeylerine göre dağılımları şöyle:

"Biyolog 6 ( lisans),
çocuk gelişimcisi 96 (lisans),
dil ve konuşma terapisti 50 (lisans),
diyetisyen 338 (lisans), ebe 1600 (lisans),
fizyoterapist 390 (lisans),
hemşire 8794 (lisans),
hemşire 1554 (ortaöğretim),
iş ve uğraşı terapisti (ergoterapist) 46 (lisans),
odyolog 50 (lisans),
perfüzyonist 14 (lisans),
psikolog 287 (lisans),
sağlık fizikçisi 27 (lisans),
sağlık teknikeri - adli tıp 23 (ön lisans),
sağlık teknikeri - ağız ve diş sağlığı 220 (ön lisans),
sağlık teknikeri - ameliyat 66 (ön lisans),
sağlık teknikeri - anestezi 1107 (ön lisans),
sağlık teknikeri - çevre sağlığı 66 (ön lisans),
sağlık teknikeri - diş protez 66 (ön lisans),
sağlık teknikeri - diyaliz 172 (ön lisans),
sağlık teknikeri - eczane 122 (ön lisans),
sağlık teknikeri - elektronörofizyoloji 39 (ön lisans),
sağlık teknikeri - evde bakım 98 (ön lisans),
sağlık teknikeri - fizik tedavi 137 (ön lisans),
sağlık teknikeri - ilk ve acil yardım 1194 (ön lisans),
sağlık teknikeri - iş ve uğraşı terapisi 22 (ön lisans),
sağlık teknikeri - laboratuvar 513 (ön lisans),
sağlık teknikeri - odyometri 112 (ön lisans), sağlık teknikeri - ortopedi 130 (ön lisans),
sağlık teknikeri - patolojik anatomi 27 (ön lisans),
sağlık teknikeri - podolog 20 (ön lisans),
sağlık teknikeri - radyoterapi 40 (ön lisans),
sağlık teknikeri - röntgen 706 (ön lisans),
sağlık teknikeri - tıbbi sekreter 1466 (ön lisans),
sağlık teknikeri - yaşlı bakım teknikeri 10 (ön lisans),
sağlık teknisyeni - anestezi 43 (ortaöğretim),
sağlık teknisyeni - çevre sağlığı 10 (ortaöğretim),
sağlık teknisyeni - ilk ve acil yardım 66 (ortaöğretim),
sağlık teknisyeni - laboratuvar 43 (ortaöğretim),
sağlık teknisyeni - röntgen 43 (ortaöğretim),
sağlık teknisyeni - tıbbi sekreter 43 (ortaöğretim),
sosyal çalışmacı 144 (lisans),
toplam 11842 (lisans), 6356 (ön lisans), 1802 (ortaöğretim), genel toplam (20000)."

16 Ara 2021 - 12:27 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?