28.Dönem POMEM polis alımı olacak mı? KPSS, Yaş, Boy Şartı Var mı?

27.Dönem POMEM alımlarında uzun süren bekleyişin ardından mülakat sonuçlarının da açıklanmasıyla birlikte bu süreç sona erdi. 27.Dönem POMEM sonuçları polis akademisi tarafından açıklandı. Polis olmak isteyen binlerce polis adayı ise 28.Dönem pomem alımı ne zaman gibi soruların cevabını araştırmaktadır.

28.Dönem POMEM polis alımı olacak mı? KPSS, Yaş, Boy Şartı Var mı?
Haber albümü için resme tıklayın

KPSS puanı 65 -75 arasında olan bir çok önlisans ve lisans mezununun yakından takip ettiği Pomem alımları hakkında merak edilen bazı soruları cevaplayalım..

27. Dönem Pomem Alımları Ne Zaman Olacak ? 

27. Dönem Pomem alımlarının mülakat sonuçları duyurulduktan sonra KPSS giren memur adaylarının 28. Dönem pomem alımları hakkındaki ümitleri artmış durumdadır. 28. Dönem POMEM alımlarının yakın bir tarihte yapılması beklenmemektedir. 2020 KPSS puanını geçerliliği yitirmeden POMEM alımı gelme ihtimali yüksektir.. Bu kapsamda alım ilanı da 2022 yılının başlarında gelebilir. 

POMEM alımlarında KPSS Şartı Kaç Puan ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından da açıklandığı üzere yeni dönem pomem alımlarında Lisans mezunları için en az 60 KPSS puanı, Önlisans mezunları için ise en az 65 KPSS puan şartı aranacaktır. Bu şart 27.dönem pomem alımlarında şu maddeyle belirtilmiştir ''KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2019 veya 2020 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2020 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) Bu şartın 28.Dönem pomem alımlarında da aynı olacağı tahmin edilmektedir.

POMEM alımlarında YAŞ şartı!

27.Dönem POMEM 8 Bin Polis alım ilan kılavuzunda;18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1991 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak şartı aranmıştı )

POMEM alımlarında BOY şartı
27.dönem POMEM 8 bin polis alımlarında boy şartı; Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak şartı yer alır.


Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo   şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz.

(Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)


(Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00 BMI -27.00 BMI aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)


Vücut Kitle İndeksi ( VKİ ) Nasıl Hesaplanır ?

Bu mesleğe başvuru yapacak olan adayların yeterlilik sınavlarının yanında bir de boy ve kilolarının birbirleri ile orantılı olması gerekir. polislik boy kilo indeksi hesaplama işleminde polis adayının vücut kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması gerekir.

Bu hesaplama, beden ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanır ve ortaya çıkan sayının en az 18 ve en çok olarak da 27 olması gerekir. Polislik alımında dikkat edilecek diğer bir yeterlilik durumu ise erkek adayların en az 1,67 cm, bayan adayların ise en az 1,62 cm boy uzunluğuna sahip olmaları gerekir.


Örneğin; Vücut kitle indeksini doğru hesaplamak için ilk olarak boyunuzu ve kilonuzu doğru bir şekilde ölçün. Kilonuzun 75 kg ve Boyunuzun 1 metre 70 cm olduğunu varsayalım. Bu metre cinsinden 1,7 m yapar.  Bu durumda 1,7m'nin karesi 2.89 olacaktır. 

Kilonuzu yani 75 kg'u boyunuzun metre cinsinden karesine yani 2.89'e böldüğünüzde; 25.95 gibi bir sonuç çıkacaktır. Vücut kitle indeksininin 18 ile 27 arasında olması gerektiği için bu değer yani 25.95 pomem alımına başvuru yapmanız için uygun bir değerdir.

KPSS PUANI KÜSÜRATLI İSE BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

POMEM başvuru şartının en önemli koşullarından birisi de KPSS puanının lisans 60 ve önlisans 65 olmasıdır. 60 ve 65 puan altında kalan adaylar aldıkları puanlar 59,999 yada 64,999 olsa bile gerekli şartı karşılamadıkları için başvuru yapamazlar. Ancak POMEM başvuru ekranında puan filtresi olmadığı için ön başvurunuz kabul edilir ancak daha sonraki aday çağırma işlemlerinde elenirler. Başvuru için gerekli olan Sınav Ücretini de yatırdığınız için paranız boşa gitmiş olur. Çünkü yatırılan sınav ücreti hiçbir koşulda geri iade edilmez.

POMEM başvurusu ücretli mi?

POMEM başvurusu ücretlidir. 28.Dönem POMEM alımlarında başvuru ücretininde 180-210 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Bu rakam bir önceki alım olan 27.DÖNEM pomem alımında ise 150 TL idi. Başvuru ücretini belirtilen tarihler içerisinde yatırmayan adayların başvurusu ise geçersiz sayılmaktadır. POMEM alımlarında bazı adaylardan ise herhangi bir başvuru ücreti alınmaz ve bu adaylar bu ücretten muaf tutulmaktadır. Başvuru ücreti alınmayan adaylar ise şu şekilde;

Şehit veya Vazife Malulü olanların eş veya çocuğu kapsamında bulunan adaylar internet üzerinden müracaatı sırasında bilgisayar ekranında “Şehit veya Vazife Malulü olanların Eş veya Çocukları Kontenjanından Başvuru Yapabilirsiniz” ibaresini göreceklerdir. Şehit veya Vazife Malulü olanların eş veya çocuğu kapsamında bulunup da müracaat sırasında belirtilen ibareyi göremeyen adayların;

Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuğu kapsamında bulunan adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneğini, Emniyet teşkilatı dışında şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları kapsamında başvuru yapacak adaylar şehit veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneğini dilekçesini ve kimlik fotokopisini Polis Akademisi Başkanlığı PMYO ve POMEM Şube Müdürlüğüne faks (0 312 462 87 29) ile göndermeleri ve başvurularını yapabilmeleri için (0 312 462 87 16) numarası ile irtibata geçmeleri gerekmektedir

27.DÖNEM pomem alımlarında kaç polis alınmıştı?

27.DÖNEM pomem alımında toplam 8000 polis alımı yapıldı. 27.dönem pomem alımı zamanında Resmi gazete'de yayımlanan ilanda '' Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2019 veya 2020 yılı  Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az (60,00), önlisans mezunları için yapılan 2020 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az (65,00) ve üzeri puan alanlar arasından 06/06/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (5.440) erkek, (960) kadın, önlisans mezunu (1.360) erkek, (240) kadın olmak üzere toplam (8.000) öğrenci alımı yapılacaktır.'' ifadeleri kullanılmıştı.

04 Kas 2021 - 21:29 - Emniyetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?