2021 Gümrük Bakanlığı Memur Alımı Olacak mı ? Başvuru Şartları Nelerdir ?

Gümrük Bakanlığı ilanı bekleyen memur adayları bakanlıktan gelecek alım ilanı için duyurular kısmını sürekli incelerken olası bir alımda başvuru şartlarını da merak etmektedirler.

Gümrük Bakanlığı tarafından yapılan alımlar ile binlerce işsiz genç memur olma hayallerini gerçeğe dönüştürmektedir. Yüklü alım yapan kurumların başında gelen Gümrük Bakanlığı yaptığı alımlarda 1000 ve üzere alım yapmaktadır. Bu nedenle Gümrük Bakanlığı ilanları büyük ilgi çekmektedir.

2021 Gümrük Bakanlığı Memur Alımı Olacak mı ?

2020 Yılı memur adayları için pek verimli bir sene oldu denilemez, Yüklü alım yapması beklenen birçok kurum pandemi ve koronavirüs süreci nedeniyle bu ilanları yayımlayamadılar ve ertelemek zorunda kaldılar. Bu nedenle 2021 Gümrük Bakanlığı memur alımı ilanı sürece bağlı olarak yakın tarihte gelecektir diye düşünüyoruz.

Gümrük Bakanlığı tarafından en son 2018 Haziran ayında bir alım ilanı gelmiş ve bu alımda 1750 Memur alımı yapılmıştı. 1750 Memur alımında dağılımda ise 1250 Gümrük Muhafaza Memuru alımına yoğunluk verilmişti. 1250 Gümrük Muhafaza Memurunun yanısıra 100 Muayene Memuru ve Yüzlerce de büro personeli alımı yapılmştı. 2018 Haziran ayında yapılan 1750 kişilik Gümrük Bakanlığı memur alımında kadro dağılımı şu şekildeydi

 •  Lisans mezunu 1250 Muhafaza Memuru,
 • Lisans Mezunu 100 Muayene Memuru,

Büro Personeli kadrosu ise 400 kişiydi ve dağılım şu şekildeydi;

 • Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine lisans mezunu 184 Büro Personeli
 • Önlisans mezunu 60 Büro Personeli, 
 • Ticaret İl Müdürlükleri 75 Lisans mezunu Büro Personeli 
 • 31 Önlisans mezunu Büro Personeli,
 • Döner Sermayede Lisans mezunu 30 Büro Personeli 
 • Merkez de Lisans mezunu 20 Büro personeli 


Gümrük Bakanlığı Gümrük Muhafaza memuru alımı özellikle İİBF mezunları için büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu alımlarda genellikle İİBF mezunu olma şartı aranmakta ve bu nedenle de taban puanlar düşük seyredebilmektedir.  Gümrük Muayene memuru ise muhafaza memurluğuna göre daha iyi şartları olan bir memurluk olduğundan ve alım sayısı az olduğundan taban puanlar daha yüksek kapatmaktadır.

2021 Gümrük Bakanlığı Alımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

2018 Haziran ayında yapılan alımda başvuru şartları incelendiğinde olası bir alımda başvuru şartlarının pek değişkenlik göstermeyeceğini söyleyebiliriz. Fark olarak 2020 KPSS puanı istenecektir. 2018'de yapılan alımda genel ve özel başvuru şartları şu şekildeydi;

 • 1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartlara sahip olmak.
 • 2- KPSS'de lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93 puan türünden 70 ve üzeri puan almak,


Gümrük Muhafaza Memurluğu için Özel Şartlar

 • En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, İktisadi ve İdari bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden veya en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların gümrük işletme bölümünden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının fakülte veya yüksekokullarından mezun olmak. Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bir bölümden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini başvuru esnasında jpeg formatında taratarak iş talep formuna eklemeleri gerekmektedir.
 • Sınava son başvuru tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak
 • Erkekler en az 172 cm, bayanlar ise en az 165 cm boyunda olmak, "Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, psikiyatrik bir hastalık, kişilik bozukluğu, nörolojik rahatsızlığı, şaşılık, körlük, gece körlüğü, renk körlüğü, işitme kaybı, topallık, kekemelik, kas veya iskelet sisteminde hareket kısıtlılığı ve benzeri engeller bulunmadığını belirten, "Yurdun her yerinde görev yapabilir ve silah kullanabilir" ibareli sağlık kurulu raporu" almak.(Söz konusu rapor, sözlü sınavda başarılı olanlardan atama öncesi istenecektir. Rapor ibraz edemeyenlerin ve sözlü sınav esnasında yapılacak ölçümde boy şartını taşımayanların kurumumuzca ataması yapılmayacaktır.)

Gümrük Muayene Memurluğu İçin Özel Şartlar

 • En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, İktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının fakülte veya yüksekokullarından mezun olmak. Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bir bölümden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini başvuru esnasında jpeg formatında taratarak iş talep formuna eklemeleri gerekmektedir.
 • 2-Sınava son müracaat tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak. 

Gümrük Memurluğu Taban Puanları


Gümrük memurluğunda taban puanlar ünvana göre değişmektedir. İl bazında yapılan alımlarda da her il farklı bir taban puan ile kapatmakla birlikte 2018 Yılında yapılan alımda Gümrük Muhafaza Memurluğu 77-80 puanları aralığında, Gümrük Muayene Memurluğu 84-87 puanları aralığında ve ticaret memurluğu 81-84 puan aralıklarında kapatabilmektedir.

Gümrük Bakanlığı memur alımlarında alım sayısının 3 katı kadar aday sözlü mülakata davet edilmektedir. Bakanlık tarafından bu konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde

''Sözlü sınava, KPSS başarı sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının üç katı aday çağırılacaktır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan birden fazla aday bulunması halinde, bu adayların tümü sözlü sınava çağrılacaktır.


Sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların ad ve soyadları ile sınav yerleri, sözlü sınav tarihinden en az on gün önce Bakanlık kurumsal internet sitesinde ilan edilmek suretiyle duyurulacaktır. Ayrıca adaylara yazılı bildirimde bulunulmayacaktır.''

Geçmiş Dönemlerde yapılan atamalarda oluşan taban puanlar için Tıklayınız.


30 Eki 2021 - 23:16 - KPSS Rehber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?