Gümrük Muayene Memuru Ne İş Yapar? 2021 Gümrük Muayene Memuru Maaşı!

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan 75 Gümrük muayene memuru alımından sonra memur adayları tarafından gümrük muayene memuru ne iş yapar, 2021 muayene maaşı ne kadar gibi soruların cevabı merak edilmektedir.

2020 KPSS P3 puan türünden en az 70 puan alma ve diğer koşulları sağlamak şartıyla başvuru yapılabilecek muayene memurluğu alımında başvuru süreci başladı. Memur adayları ise muayene memurluğu mesleğini araştırmaya devam etmektedir..

Muayene Memuru Ne İş Yapar?

Gümrüklerde Mavi,Sarı ve Kırmızı olarak 3 hat vardır. Muayene memuru kırmızı hata düşenleri inceler. Geçer malın başına beyannamedeki malla sandıktaki mal aynı mı? Aynı değerde mi? Farklı bir durum var mı? Bunları inceler. Elinde ismine özel kaşesini basar. Yani muayene memuru kaşesini basmazsa hiçbir güç o malı ordan çıkartamaz.

DEZAVANTAJLAR
- Rotasyon, Tayin, Geçici Hizmet: Ülkemiz gümrük nazarında 5 bölgeye ayrılmış olup bu 5 bölgede de hizmet vermenizi bekler. Sürekli tayin olursunuz. Eğer birilerinin işlerine çomak sokarsanız kendinizi ertesi gün başka bir yere geçici hizmetle görevlendirilmiş bulursunuz. Ordan oraya sürerler sizi. Görev bu yapacak bir şey yok.

-Vardiya, Tatil: Çalıştığınız yere göre değişir vardiyalarınız. Resmi tatillerde çalışırsınız. Öyle haftasonuymuş, kurban bayramıymış falan olmaz. Yıllık izniniz olur o kadar.


-Eğitim, Sınav, Staj: Önce kurayla atandığınız yere Aday Muayene Memuru unvanıyla gidersiniz. Belli olmayan bir süre sonunda eğitime çağırırlar. 15 gün temel eğitim, 4.5 ay muayene memuru eğitimi alırsınız. Eğitimde sürekli sınav olursunuz. Eğitimden sonra 2.5 ay memur stajı, 4.5 ay ise muayene memuru stajı görürsünüz. Bu 6 aylık stajdan sonra yine Muayene Memuru Yeterlilik sınavına girersiniz. Sınavdan 70 üzeri alanlar sözlü mülakat çağırırlar. Sözlü mülakattan da 70 üzeri alanlar artık Darphaneden ismine özel basılmış mühürlerine kavuşurlar. Sınavları geçemeyenler ise düz gümrük memuru olarak ataması yapılır.

2021 Gümrük Muayene Memuru Maaşı


-Maaş: B grubu içersinde en yüksek maaşı alırlar. Maaşlar yine çalıştığı yere göre değişir. Yolluk ve Ek5000 adı altında maaşlara ödeme yapılır. Bazı yerde yolluk vardır bazı yerde yoktur. En kötü yerlerde muayene memuru maaşı en az 5000 Tl, en iyi yerlerde en az 7500 Tl'dir.
-Prestij: Kurumun gözdeleri, kurumun bel kemiği, kurmun eli ayağı, kurumun her şeyi... Birisine müdürlük veya müdür yard. mı verilecek? Aradıkları kişi muayene memurlarıdır. Şirket patrolarıyla, müdürlerle hep bunlar muhattap olur. Altlarında son model arabalar. Yedikleri, içtikleri, giydikleri, oturdukları evler falan hep fiyaka. Kurumun uzmanları bile muayene memurlarını kıskanırlar.
-Yükselme: 3 sene sonra müdür yardımcılığı sınavlarına girme hakkınız var. Gümrük müşaviri olma hakkınız var. emekli olurken bile bir şirkette Dış Ticaret Sorumlusu olarak yeriniz hazır.

Kaynak; http://www.iibfliler. net/konu/muayene-memurlugu-avantajlar-ve-dezavantajlar.3174/ 

2021 Muayene Memuru Taban Puanları

Taban puanların nasıl oluştuğu hakkında in bilgi sahibi olmak için geçtiğimiz yıllarda yapılan muayene memuru alımlarına ve taban puanları incelenebilir. Muayene memuru unvanı genellik yüksek puanlarla kapatmaktadır. 2021/1 Merkezi atamada İİBF mezunlarına verilen kadro sayısının ve genel olarak kadroların az olması nedeniyle adayların bu alıma yoğun ilgi göstereceğini tahmin etmek zor değildir. Muayene memuru alımı için kadro sayısının 4 katı kadar adayın sözlü sınava çağrılacağını da hesap ettiğimizde sözlü sınava toplam 300 adayın gireceğinbi söyleyebiliriz.

Alım sayısının azlığı ve muayene memurluğuna olan yoğun ilgi nedeniyle taban puanların 86-90 arasında olacağını söyleyebiliriz. Geçmiş yıllarda oluşan taban puanlar için ; https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6066948/gumruk-bakanligi-memur-alimi-taban-puanlari-gumruk-muhafaza-gumruk-muayene-ticaret-memuru  

06 Tem 2021 - 12:51 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler