Aşağılık Kompleksi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aşağılık Kompleksi Nedir?Aşağılık kompleksi, kişileri kendilerini yetersiz ve değersiz hissetmeye iten psikolojik bir rahatsızlıktır. Herkes kendinde...

Aşağılık Kompleksi Nedir?

Aşağılık kompleksi, kişileri kendilerini yetersiz ve değersiz hissetmeye iten psikolojik bir rahatsızlıktır. Herkes kendinde bu negatif duyguları gözlemleyebilse de çoğu insan bunlarla başa çıkabilmektedir. Kimi insanlar için bu yetersizlik duygusu bir motivasyon kaynağı bile olabilmektedir. Örneğin işinden kovulduğu için kendini yetersiz ve başarısız hisseden bir kişi, hırsla kendini geliştirip daha iyi bir iş bulabilir. Ara sıra bu hislere sahip olmak normal olsa da aşağılık kompleksinin farkı, olumsuz düşüncelerin neredeyse kalıcı hale gelmesi ve bunlarla baş edememektir. Kişi kendisi hakkında düşünürken kendini acımasızca eleştirir ve daha kötüsü, bu eleştirileri hak ettiği fikrine kapılır. Aşağılık kompleksine belli bir yaşın üzerindeki herkes sahip olabilse de bu durum kadınlarda daha sık görülmektedir. Uzun yıllar boyunca erkeklerden daha aşağıda görülen kadınların bu komplekse karşı oldukça savunmasız oldukları söylenebilir. Kadınların terfi almada, sınavları geçmede ve kabul almada kendilerini erkeklerden daha az şanslı gördükleri ortaya konulmuştur. Özellikle bilim ve spor gibi alanlarda kadınların öz güvensiz ve yetersiz hissettikleri gözlemlenmiştir.

Aşağılık kompleksi geliştirmenin bazı sebepleri vardır. Bunlardan birisi çocukken aile tarafından aşağılanmak ve kötü sözlere maruz kalmaktır. Çocukluğunda aileleri tarafından sertçe eleştirilen, yaptıkları hiçbir şey beğenilmeyen ve hakaret edilen kişilerin, ilerleyen yaşlarda aşağılık kompleksine sahip olma ihtimali daha yüksektir. Diğer bir sebep ise genetik yatkınlıktır. Örneğin, olumlu duygular geliştirmeye yardımcı olan hormonların kimi insanlarda genetik olarak farklı olduğu ve bu farklılığın da düşük özgüven ve kötümserlik yaratabildiği ortaya konulmuştur. İnsanları aşağılık kompleksli olmaya iten diğer bir etken de toplum dayatmalarıdır. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan ve gerçekçi olmayan güzellik algısı, toplumun gençlerden beklediği davranış biçimi ve sosyal medyada paylaşılan ‘mükemmel’ hayatlar kişileri kendilerini yetersiz, çirkin ve başarısız hissetmeye itebilmektedir. Günlerinin önemli bir kısmını sosyal medyada harcayan insanlar, gerçeği yansıtmayan hayatlara imrenerek kendilerine acımasız eleştirilerde bulunabilmektedir.

Aşağılık Kompleksi Belirtileri Nelerdir?

Aşağılık kompleksine sahip bir insan olduğunuzu anlamak ve kabullenmek, sizi bu kasvetli ve karanlık düşüncelerden uzaklaştıracak olan tedaviye giden önemli bir adımdır. Davranışlarınızı ve hislerinizi gözlemleyerek aşağıdaki belirtilerin sizde olup olmadığını anlayabilirsiniz.

  • Başka insanlarla kıyaslanmaktan korkma ve kaçınma
  • Rekabet içeren hemen her durumdan uzaklaşma
  • Başkalarının başarısızlıkları ve yetersizlikleri için kendini suçlu görme
  • Üzücü ve yıpratıcı negatif düşüncelerin sık sık kendini göstermesi
  • Kendi başarısızlıklarının sebebi olarak başka insanları veya başka şeyleri hedef gösterme
  • Kendilerini daha iyi hissetmek için diğer insanları her zaman eleştirme
  • Sürekli kendileri ile ilgili konuşarak dikkat çekme isteği
  • Hasta olduğunu veya kötü hissettiğini söyleyerek diğer insanlardan ilgi ve onay alma isteği
  • Eleştirilere karşı aşırı duyarlılık
  • Utanç ve suçluluk gibi duygular hissedildiğinde içe kapanma

Bu belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız aşağılık kompleksine sahip olabilirsiniz. Durumunuzun farkına vardıktan sonra kendinize bir iyilik yapıp destek almanız oldukça önemlidir. Türkiye’nin en büyük online terapi platformu olan psikologofisi.com’da alanında uzman online psikolog ile görüşebilirsiniz.

Aşağılık Kompleksi Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Aşağılık kompleksi kişiyi psikolojik olarak yıpratan ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Kendilerini yetersiz hisseden insanlar diğerleriyle iletişim kurmakta zorlanabilir ve kurduğu iletişim de sağlıksız olabilir. Sosyal hayata büyük etkisi olan aşağılık kompleksinin tek sonucu iletişim bozukluğu değildir. Fark edilip müdahale edilmediği takdirde daha büyük psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bu psikolojik sorunlara örnek olarak depresyon, kaygı bozukluğu ve sosyal fobi verilebilir.

Daha kötü durumlardan kaçınmak için tedavinize hemen başlamanız tavsiye edilir. Durumu kabullendikten sonra yapmanız gereken ilk şey kendi değerinizi yeniden keşfetmeniz için çabalamanızdır. Kendinizi sevdiğinizi, değerli olduğunuzu ve her şeyin en iyisini hak ettiğinizi sık sık söylemeniz oldukça faydalı olacak ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu adımdan sonra, kendiniz için küçük hedefler koymak ve onlara ulaşmak, başarılı ve yeterli hissetmeniz için etkili olacaktır. Bu süreçte sizi kötü ve yetersiz hissettiren insanlardan uzaklaşmanız ve sevdiklerinizden destek almanız da önemlidir. Tüm bunları yapmak, yorucu ve kafa karıştırıcı gelebilir. Bu nedenle, tedavi sürecini kolay ve hızlı bir şekilde atlatabilmek için bir uzman ile görüşmeniz tavsiye edilir. Tedavinize hemen başlamak için https://www.psikologofisi.com/ ile alanında uzman online psikologlara anında bağlanabilirsiniz.

05 Tem 2021 - 08:53 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler