2021 Adalet Bakanlığı Yeni Memur Alımı Olacak mı? ( Zabıt Katibi, İKM, Mübaşir )

2020 KPSS'den 70 ve üzeri puan alan memur adaylarının en çok merak ettiği ve heyecanla beklediği alımlardan birisi de Adalet Bakanlığı memur alımları'dır. İKM, zabıt katibi, Mübaşir gibi unvanlarla her sene binlerce memur alımı yapan Adalet Bakanlığı'nın 2021 yılında yeni bir alım yapıp yapmayacağı memur adayları tarafından araştırılmaktadır.

Adalet Bakanlığı memur alımları KPSS 70 puan ve üzeri alan ve diğer başvuru koşullarını taşıyan lise, ön lisans, lisans mezunu tüm adayların başvurabildiği alımlardan birisidir. Bu nedenle Adalet Bakanlığı kapsamında alımı yapılan zabıt katibi, infaz koruma memuru ve mübaşir gibi alımlar için memur adayları yeni bir ilan beklemektedir.

2021 Adalet Bakanlığı Memur Alımı Olacak mı?

2021 Yılında Mart ayında yayımlanan ilanla Adalet Bakanlığı farklı unvanlarda olmak üzere toplam 11 Bin 544 personel alımı yapacağını duyurmuştu. Bu alımda kadro dağılımı ise şu şekildeydi;

Adalet Bakanlığı 5075 Sözleşmeli Personel alımı ( 3605 Zabıt Katibi, 700 Mübaşir ve diğerleri...)

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 5358 ( 4918 İnfaz Koruma memuru ve diğerleri)

Adalet Bakanlığı 237 Personel ( Mühendis,teknisyen,tekniker...)

Adalet Bakanlığı 814 Sözleşmeli İcra Katibi.

Bu alımda zabıt katibi, icara katibi ve ceza evi katibi için klavye sınavı şartı mevcuttu. Klavye sınavında 3 Dakika içinde istenilen 90 kelime şartını yerine getiremeyen ve elenen adaylar ise Adalet Bakanlığı tarafından gelecek yeni ilanı merakla beklemektedir. Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki Adalet Bakanlığı'nın yeni bir ilan açması büyük olasılık olarak görülmektedir.

2021 Adalet Bakanlığı Memur Alımı Ne Zaman?

Adalet Bakanlığı genellikle çift seneli yıllarda alınan puanlarla İki ilan açmaktadır. Tahminimizce ikinci ilan 2021 Yılının Aralık ya da 2022 ocak-Mart ayları arasında gelecektir. Bilindiği üzere şu anda Adalet Bakanlığı'nın 11 Bin 544 personel alımı için klavye sınavı ve mülakat süreci devam etmektedir.

Adalet Bakanlığı Memur Alımına Kimler Başvurabilir?

2020 Mart ayında yapılan alımda istenilen başvuru koşulları şu şekildedir, olası bir alımda şartların değişmeyeceği düşünülmektedir.

KPSS Şartı; 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP3, ön lisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar
başvurabilecektir

Yaş Şartı; Merkezî sınavın (lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla;- Zabıt kâtibi, mübaşir, şoför, aşçı ve işaret dili tercümanı unvanları için 35 yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

İnfaz Koruma Memuru alımında ise Yaş şartı 30'dur ve Boy şartı da aranmaktadır. İKM için istenilen şartlar;

KPSS Şartı; Lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunlarının başvurabildiği alıma 2020 KPSS'den en az 70 puan alma şartı aranmaktadır.

Yaş Şartı; 30 Yaşını bitirmemiş olmak şartı aranmaktadır. 31 Aralık 1989 ve öncesi doğumlular ilana başvuru yapamamaktadır.  Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 12.03.2021 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.); 

Boy Şartı; Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,

Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.)

Adalet Bakanlığı Memur Alımında Taban Puanlar Nasıl Oluşur?

Adalet Bakanlığının yapmış olduğu bu alımlarda en çok dikkat çekenler ise zabıt katibi, infaz koruma memuru, icra katibi ve mübaşir alımlarıdır. Bu alımlarda geçmiş yıllarda oluşan taban puanlara bakarak puan tahmininde bulunabilir. Başvuru için KPSS 70 puan şartı aransa da birçok adliye yoğun başvuru olması nedeniyle 70 puanının üstünde kapatmaktadır.

Adalet Bakanlığı memur alımlarında geçmiş senelerde yapılan alımlarda oluşan taban puanlar için buraya tıklayınız.

10 May 2021 - 01:03 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?