İş Sağlığı Ve Güvenliği Sınavı Ertelendi mi? 2021 İSG Sınavı Ertelenecek mi?

2021 İSG Birinci Dönem Sınavı için başvurular geçtiğimiz haftalarda alınmıştı. Son zamanlarda artan vaka sayıları ve ek kısıtlamaların gelmesi ise İSG sınavına girecek adaylarda 2021 İSG sınavı ertelenecek mi, İSG sınavı ertelendi mi gibi soruların çoğaldığı görülmektedir.

Haber albümü için resme tıklayın

ÖSYM tarafından Mart ayında yapılan açıklamada 2021 İSG birinci dönem sınav başvuruları için '' İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (2021-İSG/1), 09 Mayıs 2021 tarihinde uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 24 – 31 Mart 2021  tarihleri arasında yapılacaktır. '' açıklaması yapılmış ve sınav başvuruları alınmıştı.

2021 İSG Sınavı Ertelendi mi?

İSG sınavının ertelendiğine dair henüz bir duyuru yapılmadı. Vaka sayılarının durumuna göre ertelenme durumu olursa ÖSYM tarafından duyuru yapılacaktır. Buna göre şu anda İSG 9 Mayıs 2021 tarihinde yapılacaktır. Konu ile ilgili olarak İSG başvuru kılavuzunda '' 2021 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (İSG), İSG/1 9 Mayıs 2021 tarihinde, İSG/2 ise 12 Aralık 2021 tarihinde; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van illerinde yapılacaktır.

Sertifika alanlarına bağlı olarak başvuran aday sayısının 1000'den daha az olduğu sınav merkezlerinde sınav yapılıp yapılmayacağına ÖSYM tarafından başvurular alındıktan sonra karar verilecektir. Başvuran aday sayısının 1000'den daha az olduğu sertifika alanlarında sınav sadece Ankara’da da yapılabilecektir. '' açıklaması yapılmıştır.

GÜNCELLEME - 26 Nisan 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Nisan Kabine toplantısı sonrası tüm sınavların ertelendiğini ve yüzyüze eğitime ara verildiği duyurarak 29 Nisan 2021 Perşembe 19.00'dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi Sabah 05.00'a kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır ifadelerini kullandı. İSG sınavı için ÖSYM'den henüz erteleme duyurusu yapılmadı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm sınavların ertelendiğini bildirdi. ÖSYM'nin önümüzdeki saatlerde İSG ile ilgili son kararı vermesi ve duyuru yayımlaması beklenmektedir..

GÜNCELLEME-2 ; ( 3 Mayıs 2021 )

ÖSYM tarafından 3 Mayıs 2021 tarihinde yeni bir duyuru yayımlanarak sınavın 30 Mayıs 2021 tarihine ertelendiği belirtildi.

 

2021 İSG Sınav Süresi Kaç Dakika, Sınav Konuları?

Sınav, 9 Mayıs 2021 saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 75 dakika olacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

Sınavda adaylara, 5 ayrı sertifika alanında çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir test uygulanacaktır. Her testte 50 soru yer alacaktır. Aynı tarih ve saatte 5 sertifika alanında yapılacak sınavlarda soru içerikleri farklı olabilecektir. Testler içinde ortak sorular da yer alabilecektir.

1) İş Yeri Hekimliği Testi
2) C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Testi
3) B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Testi
4) A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Testi
5) Diğer Sağlık Personeli Testi


Sertifika alanlarına bağlı olarak sınava başvuran aday sayısının 3.000 ve altında olduğu durumlarda, ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından uygun görüldüğü takdirde kısmen ya da tamamen yazılı sınav yapılabilecektir. Yazılı sınavda en az 20 açık uçlu soru yer alacaktır. 5.000 ve altında adayın başvurduğu sertifika alanlarında sınav, elektronik ortamda Ankara’da yapılabilecektir. İSG/1 Sınavında tüm sertifika alanlarında sınav yapılacaktır ancak, İSG/1 Sınavına başvuran aday sayısının 100 ve 100’ün altında olduğu sertifika alanlarında İSG/2 Sınavı yapılmayacaktır.


Sorular ekte yer alan Temel Eğitim Müfredatı Konularından hazırlanacaktır. Testte tüm eğitim konularından soru yer almayabilecektir. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik risk etmenleri hem "teknik" hem de "mevzuat" başlığı altında değerlendirilebilecektir.

2021 İSG Sınavına Kaç Kişi Girecek?

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, her yıl iki dönem halinde düzenlenen İSG sınavları aracılığıyla bu ihtiyacın karşılanmasına aracılık ediyor.

2018 Birinci dönemi 20 Mayıs'ta gerçekleştirilen İSG sınavının ikinci dönemi ÖSYM tarafından 15 Aralık'ta Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van'da yapılmıştı.

Daha önceki dönemlerde ortalama 100 bin kişinin başvurduğu sınava, 2018 yılının ikinci dönemi için yoğun ilgi gösterilmişti.

A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için bin 602, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için 10 bin 640, C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için 83 bin 588, iş yeri hekimliği için 19 bin 3 ve diğer hizmetlerde çalışacak sağlık personeli olmak için 24 bin 398 kişi olmak üzere, gerekli şartları karşılayan toplam 139 bin 231 aday sınava katılmaya hak kazanmıştı.

2021 Yılında İSG sınavına yaklaşık olarak 150 Bin'e yakın adayın başvuru yapacağı tahmin edilmektedir.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Mühendislik ve mimarlık fakültelerinden mezun olanlar,
İş sağlığı ve güvenliği bölümlerinde lisans veya ön lisans eğitimi alanlar,
Teknik öğretmenler ile fizikçi, kimyager ve biyologlar,
Bakanlık bünyesinde veya Bakanlığa bağlı kuruluşlarda çalışma sistemini denetleyen müfettişler İş Güvenliği Uzmanı olabilir.

18 Nis 2021 - 22:38 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )