2022 KPSS Tarih Konuları Ve Tarih Soru Dağılımı

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) bu sınava girecek olanların yaşamlarında önemli rol oynayan bir sınavdır. Bu rolün bilincinde olan memur adayları eksikliklerini giderebilmek ve sınav formatına uygun hazırlanmak için konu ve soru dağılımına önem vermektedirler.

2020 KPSS’ye yaklaşık 3 Milyon aday girmiştir ve bu sayı her geçen sene katlanarak artmaktadır. Bu nedenle rakiplerinizin önüne geçebilmek için bilinçli ve düzenli çalışmak oldukça önemlidir. Bu yazımında 2022 KPSS tarih konuları ve soru dağılımını sizlerle paylaşacağız.

2022 KPSS Tarih Konuları

2022 KPSS Genel Kültür kısmında önemli bir yer tutan Tarih, 60 soruluk genel kültür testinin 27 sorusundan oluşmaktadır. Bu nedenle tarih konularını iyice öğrenmeniz ve soruları çözüyor olmanız sınav puanınıza oldukça önemli bir etkide bulunmaktadır. KPSS tarih konuları aşağıda görüldüğü gibidir;

- İslamiyet Öncesi Türk Tarihi
-Türk İslam Tarihi
-Osmanlı Tarihi
-Osmanlı Yenileşme ve Demokratikleşme Hareketleri
-Avrupada Yaşanan gelişmeler
- Avrupa’da yaşanan gelişmelerin Türk- İslam Dünyasına Etkileri
-20. Yüzyılda Osmanlı Devleti
- Kurtuluş Savaşı ( Hazırlık, Muharebeler, Antlaşmalar, Kongreler.. )
-Cumhuriyet Dönemi
-Atatürk Dönemi Dış Politikası
-Çağdaş Türk ve Dünya tarihi

Bu konuları çalıştıktan sonra konular ile ilgili özet çıkarmayı, bol bol soru çözmeyi, çözümlü testler ile konuyu pekiştirmeyi ve konu ile ilgili çıkmış sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca aldığınız notları ara ara okumanızı ve konuyla ilgili belirli aralıklara genel tarama testleri çözmeniz konuları unutmamanızda ve KPSS hazırlık sürecinde faydanıza olacaktır.

2022 KPSS Tarih Soru Dağılımı

Konuları alt başlıklar halinde inceleyerek hangi konudan kaç soru çıktığını ve çıkabileceğini kpsscafe.com.tr adresi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

İslamiyet Öncesi Türk Tarihi

KPSS Tarih dersinin ilk konusu olan bu konudan her sene 1-2 soru çıkabilmektedir. Bu konuda Türk adının anlamı, Türklerin ana yurdu, İskitler, Hunlar, Göktürkler gibi eski türk devletleri kavramlara ve başlıklara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu Konu ile ilgili son son 5 yılda her sene 1-2 soru çıkmaktadır.

Türk- İslam Tarihi

Bu konunun alt başlıkları arasında aşağıdaki başlıklar bulunmaktadır.

- Türklerin İslamiyeti Kabulü
-İlk- Türk İslam Devletleri
-Kültür ve Medeniyet
-Türkiye Tarihi
-Anadolu Selçuklu Ve Büyük Selçuku Devleti
-İlk Beylikler

Oldukça geniş ve kapsamlı olan bu konudan ÖSYM tarafından her sene en az 2-3 soru sorulmaktadır. Sorular genellikle Kösedağ savaşı ya da kültür medeniyet ile ilgili gelmektedir.

Osmanlı Tarihi ( Kuruluş- Yükselme- Kültür, Medeniyet )

Tarihin en önemli konulardan birisi olan bu konuda Osmanlı Devletinin Kuruluş dönemi, Kuruluş dönemi savaşları ve yükselme dönemi konuları bulunmaktadır. Ayrıca Bu dönemlerde Kültür ve medeniyet başlıklarına da dikkat etmenizi öneririz. İlk isyanlar, İlk savaşlar, Haçlı savaşları,Toprak Yönetimi, Merkez- Taşra teşkilatı gibi kavramlara dikkat etmeniz gerekmektedir. ÖSYM tarafından bu konu ile ilgili olarak her sene en az 4-5 soru sorulmaktadır.

Osmanlı Yenileşme Ve Demokratikleşme Hareketleri

Bu konuda Osmanlı Duraklama Dönemi ( 17. Yüzyıl) , Gerileme Dönemi ( 18.Yüzyıl ) Dağılma Dönemi ( 19.Yüzyıl ) ve bu dönemlerde yapılan savaşlar, ıslahatlar gibi önemli alt başlıklar bulunmaktadır. Tanzimat dönemi, 2.Abdülhamit Islahatları, Meşrutiyet dönemi gibi kavramları birbirinize karıştırmamanız gerekmektedir.

Hangi padişah hangi dönemde görev yapmış, hangi ıslahatları yapmış gibi ayrıntıları bilmeniz soruları çözmenizde faydalı olacaktır. ÖSYM tarafından bu konu ile ilgili her sene az 5-6 soru sorulmaktadır. Memur adayları tarafından en çok karıştırılan konulardan birisidir. Sık sık tekrar ve bol bol soru çözümü gerektiren bir konudur.

Avrupa’da Yaşanan Gelişmeler Ve Etkileri

Bu konuda Yüzyıl Savaşları, Coğrafi Keşifler, Orta Çağ’da Avrupa, Rönesans, Reform ve Fransız İhtilali gibi kavramlar bulunmaktadır. ÖSYM tarafından bu konu ile ilgili olarak genellikle soru çıkmasa da diğer konuları iyi kavrayabilmek için önemli bir konudur. ÖSYM tarafından konu ile ilgili olarak en fazla 1 soru sorulmaktadır.

20. Yüzyılda Osmanlı Devleti

Osmanlı Devletinin bu döneminde Mustafa Kemal Atatürk’ün ön plana çıktığı savaşlar ve olaylar olduğu için önemli bir konudur. Bu konuda Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları,1.Dünya Svaşı, Paris Barış Konferansı gibi önemli alt başlıklar bulunmaktadır. KPSS’de bu konu ile ilgili olarak 1-2 soru çıkmaktadır.

Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi

Bu konuda; Mustafa Kemal’in Samsuna Çıkışı, Genelgeler ( Amasya, Havza, Sivas Kongresi, Erzurum Kongresi ) Misak- ı Milli Kararları ve 1. TBMM dönemi gibi önemli alt başlıklar bulunmaktadır. ÖSYM tarafından bu konu ile ilgili olarak her sene 3-4 soru sorulmaktadır.

Kurtuluş Savaşı Cepheler Ve Antlaşmlar Dönemi

Bu konuda Doğu Cephesi, Batı Cephesi, Savaşlar ( İnönü Savaşları, Sakarya, Kütahya- Eskişehir, Büyük Taarruz ) TBMM’nin yaptığı ilk antlaşmalar, Londra Konferansı, Mudanya Antlaşması ve Lozan Barış Konferansı gibi önemli alt başlıklar bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak her sen KPSS’de en az 2-3 soru sorulmaktadır. Bazı seneler bu konudan 4-5 soru çıktığı da olmuştur.

Cumhuriyet Dönemi

İnkilaplar, Çok Partili Yaşam Denemeleri, İlk Partiler, Cumhuriyete Karşı yapılan isyanlar, Sosyal, Siyasi, Eğitim alanın yapılan inkilaplar ve Atatürk İlkeleri gibi önemli alt başlıkların bulunduğu bu konu Tarih dersinin en kapsamlı konularından birisidir. Bu konuda ÖSYM tarafından her sene en az 6-7 soru sorulmaktadır. Bu konudan 9-11 soru sorulduğu senelerde olmuştur ve Tarihin en çok soru çıkan konusudur diyebiliriz.

Atatürk Dönemi Dış Politikası

Hatay Sorunu, Nüfus Mübadelesi, milletler Cemiyeti,Borçlar sorunu, Balkan antantı gibi alt başlıkların bulunduğu bu konudan KPSS’de her sene en az 1 soru sorulmaktadır.

Çağdaş Türk Ve Dünya Tarihi

En kapsamlı konulardan birisi olan bu konudan ÖSYM tarafından her sene en az 3 soru sorulmaktadır.

21 Mar 2021 - 16:36 - KPSS Rehber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?