İŞKUR Akademik Çalışma Programı Ne Demektir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı son dakika açıklaması ile akademik çalışma programı kapsamında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine en az 2500 TL ödeneceğini belirtti.

İŞKUR Akademik Çalışma Programı Ne Demektir? Başvuru Şartları Nelerdir?
Haber albümü için resme tıklayın

Bakan Selçuk'un açıklamalarının ardından binlerce lisans ve yüksek lisans öğrencisi Akademik Çalışma Programı Ne Demektir? sorusunun cevabını merak etmektedir.

Akademik Çalışma Programı Ne Demektir?

Akademik Çalışma Programı: Lisans, yüksek lisans, doktor programı öğrencileri tarafındna hazırlanacak olan akademik çalışmaları teşvik etmek, çalışma hayatı ve istihdam alanına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen bir program. Program ile lisans öğrencilerine 2500 TL,yüksek lisans öğrencilerine 5000 lira, doktora öğrencilerine ise 7500 lira ödenmesi hedeflenmektedir.

Akademik Çalışma Programı ile; lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini araştırma yapmaya teşvik etmek, öğrencileri destekleyerek işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik beşeri sermaye havuzunun genişletilmesine katkı sağlamak, başarılı ülke uygulamalarının incelenerek ulusal bazda bilimsel kaynak oluşturacak akademik yayınların sayısını artırmak ve akademik çalışmaların sonuçlarının işgücü piyasasına uyarlanarak ülke menfaatlerine yönelik politikaların oluşturulmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Lisans öğrencileri için gerekli olan başvuru şartları aşağıda görüldüğü gibidir..


  Yükseköğretim kurumlarına kayıtlı aktif statüde öğrenci olmak
 • 3,30 veya 83,66 puan ve üzerinde genel akademik not ortalamasına sahip olmak
 • Başvuru tarihinden önceki 5 yıl içerisinde alınmış olması şartıyla YÖK tarafından kabul edilen merkezî yabancı dil sınavları ile eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından birinden en az 70 puan almış olmak
 • Program başvuru döneminde, üniversite hazırlık sınıfı yarıyıl dönemleri hariç, 4. yarıyılı tamamlamış olmak
 • Başvuru sırasında, belirlenen akademik çalışma alanlarında kaynakça ve dipnotlar hariç 5.000 kelimeyi geçmeyecek akademik bir çalışma hazırlamak
 • Kamu kurum veya kuruluşlarında görev yapan personel olmamak şartları aranmaktadır.
  Öğrenciler, herhangi bir bölüm sınırlaması olmaksızın Akademik Çalışma Programına başvuru yapabileceklerdir.
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, belirlenen şartları sağlamaları koşuluyla programa başvurabilir.
 • Aynı anda lisans ve lisansüstü öğrenim gören kişiler de programa başvurabilirler. Bu durumdaki kişiler için lisansüstü eğitim için belirlenen şartlar esas alınacaktır.


Akademik Çalışma Programı kapsamında İŞKUR'un vermiş olduğu destekten faydalanabilmek İçin çalışma hayatı ve istihdam alanında hazırlayacağınız akademik çalışma ile 15 Mart 2021 - 14 Nisan 2021 tarihleri arasında online ortamda başvuruda bulunabilirsiniz.
Program ile ilgili bütün detaylara akademi.iskur.gov.tr adresi aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

15 Mar 2021 - 17:58 - İş-Kurgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?