İcra Katibi Ne İş Yapar? 2021 İcra Katibi Maaşı?

814 kadroluk İcra katibi alımının ardından İcra Katibi mesleği hakkında bilgileri ve icra katibinin maaşı katip adayları tarafından araştırılmaktadır.

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan 11 Bin 544 kadroluk alımda 814 İcra katibi alımı da yer almaktadır. Katip olmak isteyen adaylar tarafından başvuru sürecine devam edilirken İcra katibi hakkında merak edilen bazı bilgileri bu başlıkta topladık.

814 İcra Katibi alımı ilanı için tıklayınız ( Başvurular 12 Mart 2021 tarihinde sona erecektir)

İcra Katibi Ne İş Yapar?

Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan İcra Müdürlüklerinde görev alan İcra katipleri iş yoğunluğu fazla olan meslek gruplarındandır. İsminden de anlaşıldığı üzere icra (Haciz) işlemleri ilgili belgeleri,tebliğatları ve bazen gerektiğinde icra işlemi için bizzat görev almakla yükümlüdürler.

İcra Katibinin Başlıca Görevleri şu şekildedir;

1) icra ve iflâs dairesinde  gerekli olan defterlerin tutulması ( Esas defteri, Teslimat defteri, Zimmet defteri gibi... )

a) İcra tutanağı ve takip talebi, 

b) Taşınır teslimine veya taşınmaz tahliye ve teslimine ilişkin icra emri, 

c) Çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin icra emri,

d) Bir işin yapılmasına veya yapılmamasına, bir irtifak hakkının kaldırılmasına veya gemi üzerindeki intifa hakkının kaldırılmasına veya yükletilmesine ilişkin ilâmların yerine getirilmesinde icra emri,

e) Para borcuna veya teminat verilmesine ilişkin ilâm veya ilâm niteliğindeki belgelere dayanan takiplerde icra emri, 

gibi emirler ve tebliğatları düzenlemek...

2) İlamlı ve ilamsız icra emirleri ilgili gerekli işlemleri yapmak

İcra katibleri Haciz ile ilgili işlemlerde işleyişin düzenli bir şekilde yürütülmesiyle sorumludur.. İcra Katiblerinin tüm görevleri için İcra Ve İflas kanunu yönetmeliği incelenebilir, İncelemek için; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2005/04/20050411-2.htm 

2021 İcra Katibi Maaşı Ne Kadar?

İcra Katiblerinin 2021 maaşı medeni durumlarına, mezuniyet durumlarına ve bazı diğer etkenlere göre değişiklik gösterebilmekle birlikte 2021 yılında Bekar İcra katibi maaşları şu şekildedir;

Lise Mezunu İcra Katibi; 4008 TL

Ön lisans ve Lisans mezunu İcra Katibi; 4059 TL

İcra Katibi Taban Puanları

2019 yılında 1099 İcra Katibi alımı için ilan açılmış ve yüzlerce memur adayı bu alıma başvurmuştu. Adalet bakanlığı tarafından açılan alım ilanında '' Bakanlığımızca ekli listede yeri, sayısı, unvanı ve niteliği belirtilen, 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar” ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında, sınavı yapacak adalet komisyonu olarak belirlenen adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ve sözlü sınav sonucuna göre 1099 sözleşmeli icra kâtibi alınacaktır.'' ifadeleri kullanılmıştı.

Bu alımda oluşan taban puanlar için buraya tıklayınız

27 Şub 2021 - 14:33 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler