2021 Zabıt Katibi Alımında Sık Sorulan Sorular! Hangi Şehire Başvurmalıyım, Taban Puan Kaçtır?

2021 Zabıt Katibi alımı için Adalet Bakanlığı tarafından beklenen ilan Resmi Gazetede yayımlandı. İlanın yayımlanması ile birlikte memur adayları tarafından bazı soruların cevapları merak edilmektedir.kpsscafe.com.tr adresi olarak 2021 zabıt katibi alımı hakkında sık sorulan soruları cevaplamaya çalışacağız.

Büyütmek için resme tıklayın

2020 KPSS puanı ile yapılan en yüklü alım ilanı nihayet geldi. Pandemi koşulları nedeniyle geciken ilanda başvurular e-devlet üzerinden alınacaktır. Memur adaylarının büyük çoğunluğunun dört gözle beklediği 2021 Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi alımı ilanı Resmi Gazetede yayımlandı. Yayımlanan ilanı inceledik ve aklınıza takılan merak ettiğiniz bazı soruların cevabını soru cevap şeklinde verelim.

Soru-1) Zabıt Katibi İlanına Kimler Başvurabilir?

Cevap; Zabıt Katibi ilanına lisans,önlisans,ortaöğretim mezunları başvuru yapabilmektedir. KPSS taban puan şartı, yaş şartı ve diğer başvuru şartlarını taşıyan herkes ilana başvuru yapabilmektedir.

Soru-2) 2021 Zabıt Katibi alımında KPSS puan şartı kaçtır?

2021 zabıt katibi alımı için belirlenen taban puan 70 olarak açıklanmıştır. Bu puan lisan, önlisans ve ortaöğretim mezunları için ortaktır.

Soru-3) Zabıt Katibi alımında YAŞ şartı var mı?

Zabıt katibi alımında YAŞ şartı vardır. Bu husus resmi ilanda şu şekilde ifade edilmiştir '' Zabıt kâtibi unvanı çin 35 yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.) Kısacası 1984 ve öncesi doğumlular bu ilana başvuru yapamamaktadır.

Soru-4) Zabıt Katibi alımında hangi aşamalar bulunmaktadır?

Öncelikli olarak zabıt katibi alımında başvurduğunuz ilgili adliyenin listesine girmeniz gerekmektedir. Alım sayısının 20 katı kadar aday klavye sınavına davet edilmekte ve klavye sınavından sonra ise sözlü sınav dediğimiz mülakat aşaması olmaktadır. Alım sayısının 3 katı kadar adayda sözlü sınava davet edilmektedir. Örneğin; Batman adliyesi 15 zabıt katibi alımı için klavye sınavına davet edilen aday sayısı 300 olacaktır. Klavye sınavından da en az 90 kelime yazma koşulu ile en yüksekten aşağıya doğru sıralama yapılarak 45 kişi sözlü sınava katılmaya hak kazanmaktadır.

Klavye sınavı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız..

Soru-5 ) Birden Fazla Adliye'ye başvuru yapabilirmiyim?

Zabıt katibi unvanı için sadece 1 Adliyeye başvuru yapabilirsiniz. İlan metninde ilgili husus ile ilgili açıklama şu şekilde '' Adaylar EK-1/A,B,C,D,E,F listelerde yeri, sayısı, unvanı ve niteliği belirtilen sözleşmeli pozisyonlardan sadece bir unvan için bir adalet komisyonuna başvuru yapabileceklerdir. Adayın birden fazla adalet komisyonuna veya birden fazla unvana başvuru yaptığının tespit edilmesi halinde hiçbir başvurusu kabul edilmeyecek, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi istihdamları yapılmayacaktır. ''

Soru-6)  Hangi Şehire başvuru yapmalıyım?

Memur adayları genellikle alım sayısı çok olan Adliyelere başvuru yapmaktadır. Bu hususta bir yanlışlık söz konusu olabilmektedir. Zira herkes çok alım yapan adliyeye yoğunlaştığından dolayı bazen bu adliyeler daha yüksek puanla kapatabilmektedir. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda yapılan alımlarda oluşan taban puanları iyi incelemekte fayda var. Geçtiğimiz yıllarda yapılan zabıt katibi alımlarında oluşan taban puanlar için tıklayınız.

Soru-7) 2021 Zabıt katibi alımında kaç katip alımı yapılmaktadır. Listeye nasıl ulaşabilirim?

2021 Zabıt katibi alımı kapsamında toplam 3605 Zabıt katibi alımı yapılacaktır. İlan ile ilgili detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Soru-8) Zabıt katibi alımında Bilgisayar Sertifikası gerekiyor mu?

2021 Zabıt katibi alımındaSertifika şartı olmakla birlikte şartta esneklikte mevcuttur. Üniversitede bilgisayar dersi almışsanız sertikaya gerek yoktur. İlgili husus ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

a) Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulu veya meslek yüksekokullarının adalet, adalet ön lisans veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alanları ile diğer lise ve dengi okulların bilgisayar veya bilişim teknolojileri alanlarından mezun olmak, (Bu bentte sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan ayrıca daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.) kpsscafe.com.tr


b) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamlayan aday buna ilişkin resmi belgeyi, daktilo veya bilgisayar sertifikası bulunan aday ise sertifikayı e-devlet başvurusu esnasında sisteme yükleyecektir.)

Soru-9)  Zabıt katibi klavye sınavında en kaz kaç kelime yazmak gerekli ?

3 dakika içinde net 90 kelime yazmak gerekiyor ve yazacağınız metinde bütünlük olacak yani 140 kelime yazar 50 yanlış çıkarsa büyük ihtimalle bütünlük bozulmuş olur ve sınavınız geçersiz olur. İlgili ilanda bu husus şu şekilde açıklanmıştır;

'' Adayların uygulamalı sınavda en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı, yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları ile kelime ve satır atlama nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması veya iki ve üzeri satır ya da toplam 14 ve üzeri kelime atlanması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir. (Uygulamalı sınavda aday F ya da Q klavyeden herhangi birini seçebilecektir. Değerlendirme yapılırken büyük/küçük harf ve noktalama işaretleri dikkate alınmayacaktır.)''

Soru10) Klavye sınavında imla ve noktalamaya dikkat edilmesi isteniyor mu?

Cevap:Aslında bir çok komisyon noktalamaya dikkat etmenizi istemez ama her komisyonda aynı değil siz yine de noktalamalı çalışın garantiniz olsun

Soru11) Zabıt katibi adliye ne tür işler yapar?

Cevap:

 • 1-Hukuk ve Ceza Muhakeleri Usulleri Kanununa göre haiz olduklari görev ile birlikte Yazi Isleri Müdürünün tevdi ettigi görevleri yapmak;
 • 2-Dosya ve kayitlari muntazam ve silintisiz olarak tutmak;
 • 3-Karar ve zabitlari dikkat ve itina ile yazarak imzasiz birakmamaya dikkat etmek;
 • 4-Davalara ait müzekkereleri karara uygun bir sekilde yazarak ait olduklari yerlere göndermek;
 • 5-Cevabi gelmeyen müzekkerelerin vaktinde tekidini yapmak;
 • 6-Gelen yazi cevaplarinda istenilen bilgilerin olmadigini ve gönderilen evraklarin istenilen evraklar olmadigini gördügünde mahkemenin bu husus için tekrar talikine mahal birakmamak için ilgili makama haber vererek durusma gününden önce gerekli yazilara yazmak;
 • 7-Dava dosyalarini teskil eden bütün kagitlar için tarih sirasi ile dizi pusulasi yapmak;
 • 8-Ferdi fisleri zamaninda doldurmak;
 • 9-Durusma sirasinca taraflarca verilecek yasal harci mübasir vasitasiyla vezneye yatirtip pullarini yapistirtmak vezne olmayan yerlerde Yazi Isleri Müdürüne vermek;
 • 10-Tahliye ve Tevkif müzekkereleri ile kararlari zamaninda yazmak,ilgili olan yerlere vermek;
 • 11-Açik adreslerini,degistirdiklerinde yeni adreslerini Yazi Isleri Müdürüne bildirmek;

Soru-12 ) Zabıt Katibi Güvenlik Soruşturması Formu Ne Demektir?

Güvenlik soruşturması formu başvuru aşamasında doldurmanız gereken bir formdur ve büyük önem taşımaktadır. Güvenlik soruşturması formu hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Soru-13) 2021 Zabıt katibi alımı başvuru tarihleri belli mi?

Başvuru tarihleri ilanda açıkca belirtilmiştir. Buna göre; Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak olup, adaylar 23/02/2021-12/03/2021 tarihleri arasında saat 23:59:59’a kadar https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak, “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” ekranını kullanarak başvuruları gerçekleştireceklerdir. Şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Soru-14) Başvurular Nasıl Yapılacak?

Başvurular E-devlet üzerinden alınacaktır. https://www.turkiye.gov.tr/adalet-is-basvurusu adresinden giriş yaparak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Soru-15) Başvuru İçin gerekli belgeler nelerdir?


2021 zabıt katibi alımında başvuru için gerekli olan belgeler şu şekilde belirtilmiştir;

- Mezuniyeti gösterir öğrenim belgesi, (Öğrenim bilgileri ilgili web servisleri aracılığı ile alınacaktır. Öğrenim bilgisi alınamayan veya hatalı olan adaylar söz konusu belgeyi sisteme kendisi yükleyecektir.)
- Daktilo veya bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını gösterir resmî belge, (Bu ilanın “Özel Şartlar” başlıklı maddesinin A bendinin (b) alt bendinde belirtilen öğrenim kurumlarından mezun olan adaylar bu belgeyi sisteme yükleyecektir.)
- Daktilo veya bilgisayar sertifikası, (Bu ilanın “Özel Şartlar” başlıklı maddesinin A bendinin (b) alt bendinde belirtilen öğrenim kurumlarından mezun olan adaylar bu belgeyi sisteme yükleyecektir.)
- Uygulamalı sınavda kullanılmak istenilen F veya Q klavye türüne ilişkin tercih beyanı,
- Güvenlik soruşturması formu,
- Sağlık beyanı formu,

Sizler de Sorularınızı ''YORUM'' kısmından bizlere iletebilirsiniz... En kısa sürede cevaplanacaktır..

23 Şub 2021 - 22:53 - Adalet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

07

Melike - Üniversite birinci sınıfım 1.dönem gördüm dersi şuan hala görüyorum geçerli olur mu ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mart 22:45
05

Güler Bozdemir - Daha önce cte 160 zabıt katip alımına başvuru yaptım. Sonuçlar henüz açıklanmadı. Şimdi 3605 adet sözleşmeli zabıt katipliğine başvuru yapabilir miyim?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 15:36
02

Mehmet Duman - 1)İKM(GARDİYANLIK) BAŞVURUSUDA MI 23.03.20121 TARİHLİ BAŞVURDAN YAPILIYOR ??

2) İKM İÇİN AYNI SAYFAYA GİRİLDİĞİNDE EK DOSYALARDA GÜVENLİK BELGESİ DOSYASI VAR BU BELGEM YOK NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM ??

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 23:55
06

güler bozdemir - @Mehmet Duman 02 nolu yoruma cevabı: başvurular aynı tarihte başlıyor e devlet e girdiğinde zaten adalet bakanlığı iş ilanları bölümünde görebilirsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 15:41
03

Serdar Kayar - @Mehmet Duman 02 nolu yoruma cevabı: İKM alımı için CTE ilanına bakmalısınız, Şu linki inceleyebilirsiniz. https://cte.adalet.gov.tr/Home/SayfaDetay/5358-sozlesmeli-657-sk-4b-pozisyon-icin-personel-alim-sinav-ilani22022021105421

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 23:58
01

İlker35 - Okuduğum ikinci öğretim lisans programından mezun değilim fakat temel bilgi teknolojileri dersini başarıyla geçtim.Bu dersin notunu transkriptle belgelersem başvuru yapabilir miyim?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 23:54
04

Serdar Kayar - @İlker35 01 nolu yoruma cevabı: başvuru yapabilirsiniz.

Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyenadaylar, “M.E.B.’dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine ve aynı şekildedaktilo dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar da, “M.E.B.’dan Onaylı Daktilo

Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine sahip olarak değerlendirilecektir.

Bu maddelere göre transkript ile bunu belgelendirebilirseniz yetecektir.

Kısaca: herhangi bir sınıfta herhangi bir dönemde bilgisayar ile ilgili bir ders aldığınızıı transkript ,karne veya okul yönetimince onaylı bir belge ile ispatlamanız halinde bu kodu kullanabilirsiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 00:00Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?