Hayatınıza İlham Verecek Afrika Atasözleri ve Anlamları

Yepyeni pencereler açacak, ufkunuzu genişletmenizi sağlayacak Afrika atasözleri ve ardında gizli anlamları.

Hayatınıza İlham Verecek Afrika Atasözleri ve Anlamları
Hayatınıza İlham Verecek Afrika Atasözleri ve Anlamları
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Afrika kıtası, herkesin bildiği üzere dünyanın en nadide güzelliklerine ev sahipliği yapan yerlerden. Öyle ki; doğasıyla, yerlileriyle, lezzetleriyle, kısacası kendine özgü yaşamı ile ilgimizi çeken bu kıtanın insanları ile Osmanlı döneminde ortak bir tarihi sürdüğümüzü düşünmek bile oldukça heyecan verici.

2005 yılında hayata geçen Afrika açılımı ile günümüzde yine dostluk paydasında buluştuğumuz Afrika kıtası insanlarının bizler gibi tarihsel kökenlerine son derece bağlı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Önemli olaylardan ve yaşanmışlıklardan çıkarılan derslerin sonucu olan Afrika atasözleri de bu düşüncemizi kanıtlar nitelikte.

Ardında Derin Anlamlar Yüklü Afrika Atasözleri

Kıtadaki sözlü halk kültürünün en önemli kaynaklarından biri olan Afrika atasözleri, her ne kadar bizden farklı bir coğrafyadan çıkmış olsa da tüm dünyanın bilgelik kaynağı olarak görülmelidir.

Bu çıkış noktasından hareketle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hazırlanan “Otuz Sekiz Dilde Afrika Atasözleri Seçkisi 1” adlı kitapta Afrika’nın 5 farklı bölgesinin 54 ülkesi arasından 18 ülkenin 38 ulusal dilinde 1500’ün üzerinde atasözü bulabilmek mümkün. Bu içeriğimizde, “Afrika Kültür Evi” uluslararası projesinin bir ürünü olan kitapta kim bilir hangi tecrübelerin sonucunda dile getirilen sözlerin her birine elbette yer veremeyiz.

Yine de tüm toplumların aydınlanmasına ön ayak olabileceğini düşündüğümüz, herkesin hayatına ilham vereceğini öngördüğümüz 10 farklı atasözünü ve ardındaki derinliği ele almak istedik. Bugün, Afrikalı bilgelerin tecrübelerini sizlere aktarmak üzere hazırladığımız bu içeriği sizler de sevdiklerinizle paylaşabilir, onların da Afrika kıtasındaki insanlık deneyimlerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

1. “Afrika'da bir yaşlı öldüğünde bir kütüphane yanar.”

İnsan hayatı, tıpkı bir kitap gibi birikmiş bilgi birikimi ile doludur. Yaşlı bir insanın ise binlerce farklı deneyim, hikaye ve yaşanmışlık ile dolu bir hayatı olduğu düşünüldüğünde kütüphaneler dolusu kitapla özdeşleştirilmesi olağandır.

Yaşlı bir insanın hayatının sonuna gelmesi ise sayısız bilgi ile dolu bir kütüphanenin yanması gibidir. O gidince, kütüphane de gider. Ancak gençlerin yaşlıların deneyimlerini örnek alması, o kütüphanenin sonraki nesillere aktarılabilmesini sağlayabilir düşüncesindeyiz.

2. “Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların hikayelerini dinlemek zorundayız.”

Bu güzel atasözü; bir olayın objektif bir şekilde ele alınabilmesi için olayı yaşayan herkesin değerlendirmesini duymak gerektiği şeklinde yorumlanabilir. Aksi halde, hikayeye konu olan aslanın adı bile geçmezken avcı, zaferleriyle hikayenin başrolü haline gelecektir. Bu analojiye göre aslanın nasıl bir mücadele verdiği bilinemeyeceği için avcı yüceltilecektir.

Basit bir av ve avcı benzetmesi yapılarak ifade edilen şey, aslında günlük hayatta bile gerçekleri tüm çıplaklığıyla görebilmek için bir olayı etraflıca ele almak gerektiği yönünde. Buna göre belki de gerçek, her zaman mutlak gerçek değil; doğru bildiğimiz de her zaman tek doğru olmayabilir.

3. “Bilge her şeyi bilmez, sadece ahmaklar her şeyi bilir.”

Bilge olarak kabul edilen insanlar, dünyadaki bilgi hacmi göz önünde bulundurulduğunda her şeyi tam anlamıyla bilebilmenin mümkün olmadığını anlarlar. Her ne kadar geniş bir bilgi birikimine sahip olsalar da bilge kişiler, insan hayatının her tür bilgiyi öğrenmek için yeterli olmayacağını kabul ederler.

Aptal olarak görülen kişiler ise kibirlerinden dolayı kendilerini olduklarından daha bilgili sandıkları için aptallığa mahkumdurlar. Bu tarz insanlar, bilgi kapasitelerini genişletmeye gerek duymadıkları için dünya görüşleri de her zaman dar kalacaktır.

Dolayısıyla bu Afrika atasözünün ardında; bilgelik, alçak gönüllülük ile eşdeğer iken kibir, aptallıkla eş değerdir gibi bir anlam yattığını söyleyebiliriz.

4. “Bir adam yetiştirirsen bir kişi yetiştirmiş olursun, bir kadın yetiştirirsen bir aile yetiştirmiş olursun.”

Ailede annenin rolü, herkesin bildiği üzere oldukça kritiktir. Çocukların doğumdan yetişkin olana kadarki sürecindeki eğitiminde de anne etkin bir rol üstlenir. Bu anlamlı atasözü ile bir ailenin yetişmesi ve ülkesine hizmet etmesi için eğitimli nesiller yaratan kadınlara eğitimde fırsat eşitliği tanınmasının önemi anlatılmaktadır.

5 “İyi darı hasat zamanı belli olur.”

Yine bir benzetme yapılarak herhangi bir durum veya kişi hakkında önyargılı olmamak gerektiğine işaret eden bu Afrika atasözü, günlük yaşantıda dahi birçok açıdan karşılık bulabilir. Örneğin bu atasözüne göre bir konuda iyi olunup olunmadığını anlamanın yolunun, o konuya dair araştırma yapmak ve uygulama aşamasına gelmekten geçtiği sonucuna ulaşılabilir.

6. “Kötü şans seni yakalayacaksa, muz dişini kırabilir.”

“Olacakla öleceğe çare bulunmaz” atasözü ile benzerlik taşıdığını düşündüğümüz bu Afrika atasözüne göre kötü şans, şansla ilişkilendirilen herhangi bir eşya veya durumdan bağımsızdır. Yani eğer kötü şans sonucu bir talihsizlik yaşanacaksa, hiçbir şey buna engel olamaycaktır. Batıl inançlarla ilgili olduğunu düşündüğümüz bu atasözüne katılmamak elde değil.

7. “Sadece bir aptal suyun derinliğini iki ayağıyla test eder.”

Afrika atasözleri içinde belki de en anlamlı ve öğretici olduğunu düşündüğümüz bu söz, bir durum karşısında enine boyuna düşünmeden hızla karar vermenin hatalı sonuçlar doğurabileceğini çok güzel bir şekilde ifade ediyor. Gerçekten de hayatta birçok konuda karar vermeden önce iyice üzerine eğilmek, sonunda en sağlıklı olan seçeneği seçmek gerekiyor.

8. “Tanrı asla taraf tutmaz.”

Her ne kadar insanlar yeryüzünde farklı din ve mezheplere ayrılmış olsa da Tanrı’nın bir taraf tutmadığı, tüm insanlara ve hatta tüm canlılara aynı mesafede durduğu göz önünde bulundurulmalı. Buna göre her durum karşısında vicdan muhasebesi yapılmalı ve ayrım gözetmeksizin herkese ve her şeye adil bir şekilde davranmalı.

9. “Yemek yemekle büyüyemezsin.”

Büyümek, aynı zamanda olgunlaşmak ve yetişmiş hale gelmek ile eş değerdir. Dolayısıyla büyümek, olgunlaşmak ve en nihayetinde bağımsız bir birey olabilmek için yemek yemek gibi fizyolojik ihtiyaçların yanı sıra sosyal ve bilişsel ihtiyaçların da gözetilmesi önemlidir.

10. “Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır.”

Bu atasözü, binlerce yıldır ırkçılık ile mücadele eden Afrikalı toplumların insanlığa en önemli armağanlarından biri olabilir. Gerçekten de her bir insan, bir diğerinden farklı olsa da canı yandığında aynı tepkiyi verir ve işte o an hiç kimse birbirinden farklı değildir.

20 Şub 2021 - 17:35 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler