Kovid19 Virüsünde Yerinde Karar Dönemi! Yerinde Karar Dönemi Ne Demektir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 16 Şubat bilim kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaparak yerinde karar dönemine geçildiğine vurgu yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 16 Şubat bilim kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaparak yerinde karar dönemine geçildiğine vurgu yaptı.

COVID-19'a karşı şu anda elimizde en güçlü iki silahtan birisi aşı, diğeri doğru bilgidir. Hem aşıp hem de doğru bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız.

Yerinde Karar Dönemine Geçiyoruz.

Tedbirlerle ilgili artık yaka sayılanna göre "yerinde karar" dönemine geçiyoruz
Koronavirüs Bilim Kurulumuzla bir araya gelerek salgınla mücadelede mevcut durumu ve yürütülen çalışmaları değerlendirdik. Salgın yönetiminde "yerinde karar" döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara esas olması amacıyla bir haftalık toplam yaka sayılannın nüfusa oranlı olarak ilerimizdeki durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergelere ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır. Ülkemizde tedbirlere ve kısıtlamalara uyumun etkisini hep birlikte gördük. Ancak yaka sayılannda ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur.

Hergün 100'e Yakın Vatandaşımızı Kaybediyoruz

Her gün ne yazık ki hala 100'e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza dönmek için yaka sayılannı önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz. ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz. Buna rağmen bazı mutasyon türlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu riski göz ardı etmeden tedbirlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız. Bütün kurumlanmızın desteği, vatandaşlanmızın fedakarlığı, tüm vatandaşlanmızı kapsayan sağlık
güvencesi, en önemlisi sağlık çalışanlanmızın emeği ve tecrübesiyle ülke olarak COVID-19 tedavisinde etkin mücadelemizi sürdürüyoruz. Organize bir şekilde yürüttüğümüz aşı programımız da hakkaniyetle değerlendiren her kesimden, dünyanın her yerinden takdir topluyor.

Aşılamalar Devam Ediyor

Bilim Kurulumuzun oluşturduğu öncelikli gruplann aşılanmasında 1. aşamayı tamamlamak üzereyiz. Şu ana kadar ülkemize yaklaşık 800 bini ikinci doz olmak üzere 5 milyonu aşkın doz aşı yapılmış oldu. Sırası gelen vatandaşlanmız Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak kamu ve özel hastaneler ile aile hekimliklerinde aşılannı yaptırabilirler. Bu esnada kalabalıklann oluşmaması için olabildiğince yaygın olarak randevu verilmesine dikkat ediyoruz. Vatandaşlanmızın günün bilinen kalabalığını yaşamaksızın mesai saatleri dışında ve hafta sonlannda tüm kamu ve özel hastanelerimizden randevu alarak aşılannı yaptırabileceklerini hatırlatmak isterim. Kontrolleri tamamlanan aşılanmız devreye girdikçe aşı takvimini hızlandırma gayreti içindeyiz. Mümkün olan en kısa sürede Bilim Kurulunun beklediği stratejiye uygun olarak aşılamayı tamamlamayı hedefliyoruz. Bu hususta
vatandaşlanmızın sağduyusu ve duyarlılığı ile güçlü sağlık alt yapımıza güvenim tamdır. Milletçe normale dönüş özlem' çekiyoruz. Esnafımız, çalışanımız, öğrencimiz haklı bir beklenti içinde. Bu husus çalışmalanmızın odağında bulunuyor. Esnafımızın işine, öğrencilerimizin okullanna bir an önce kavuşmalannı istiyoruz. Bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda Bilim Kurulumuz çalışmalannı sürdürüyor.

Üniversitelerin Açılması

Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir. COVID-19'a karşı şu anda elimizde en güçlü iki silahtan birisi aşı, diğeri doğru bilgidir. Hem aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız. En kısa zamanda özlediğimiz günlere sağlıkla kavuşmak dileğiyle.
Dr. Fahrettin Koca T.C. SAĞLIK BAKANI

16 Şub 2021 - 22:04 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler