KPSS Coğrafya Nasıl Çalışılmalı? KPSS Coğrafya Yüksek Net Yapmak İçin Neler Yapılmalı?

KPSS'de Genel Kültür kısmında 60 sorunun 18 soruluk kısmı Coğrafya sorularından oluşmaktadır.Özellikle Sayısal tabanlı öğrenciler coğrafya konusunda daha fazla sorun yaşamamaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda 18 sorunun geldiği Coğrafya Testi birçok memur adayının zorlandığı derslerin başında gelmektedir. Coğrafya yapamayan memur adayları ise bu ders nasıl çalışılması gerektiği hakkında araştırmalar yapmaktadır.

KPSS Coğrafya Nasıl Çalışılmalı?

Youtube üzerinden ücretsiz yayınlanan ders videolarını izleyerek küçük notlar alarak genel bir aşinalık sağlayabilirsiniz. Temeli Olmayanlar için Engin Eraydın ve temeli biraz olanlar için Bayram Meral daha faydalı olacaktır. Videodan sonra konu tekrar edilmeli ve çalışmalıdır. Konudan sonra ise 3-4 farklı soru bankasından konu ile ilgili olarak sorular çözülmelidir. Belirli süre aralıklarıyla genel tekrar yapmayı da unutmamak gerekir.

Haritalarla Çalışın.

Coğrafya adından da anlaşılacağı üzere Harita Bilgisi gerektirir. Bu sebeple şehirlerin,bölgelerin,dağların,madenlerin yeri gibi detayların aklınızda daha kalıcı olması için haritalarla çalışmak faydanıza olacaktır.

Güncellenen Bilgilere Dikkat Edin

En son açılan sınır kapısı,en son açılan baraj, TÜİK verileri gibi güncel bilgileri takip etmenizde fayda olacaktır. Sürekli coğrafya çalışmak sizi dersten soğutabilir bu sebeple ders çalışırken iki üç dersi birden götürmek daha faydalı olacaktır.

Coğrafya'da temeliniz olması için ilk konudan itibaren tüm konulara önem verin.Konulardan sonra sıcağı sıcağına soru çözmeyi unutmayın. Bilgilerin pekişmesi için soru çözümü oldukça önemlidir. 

KPSS Coğrafya Yüksek Net Yapmak İçin Neler Yapılmalı?

Coğrafyanın araştırma ve inceleme konusu yeryüzünde görülen olayların karşılıklı sebep sonuç ilişkileridir. Örneğin iklim ve doğal bitki örtüsü, yer şekillerinin oluşum ve etkileri, nüfus ve yerleşme, ekonomik coğrafya ve Türkiye coğrafyası, doğal ve beşeri olayların tanınması ve bunların insanlar üzerindeki etkilerini araştırır.

A) Derste Her derste olduğu gibi bu dersin daha iyi anlaşılması için mümkünse farklı kaynaklardan o günkü konu ile ilgili ön hazırlık yapılarak gelinmelidir. Coğrafya dersi ayrıntı içeren ve bölümleri arasında konu bütünlüğü olan bir ders olduğu için dersin her boyutunda aktif bir dinleyici olmak gerekir. Asıl olan atlaslarda ve duvar haritalarında bulunabilen yer adlarını çeşitli istatistiki bilgileri ezberlemek değil, coğrafi olayların sebeplerini açıklamaya ve bu sebeplerden sonuçlar çıkarmaya yönelmektir

Belirli Dönemlerde Tekrarlar Yapılmalı

B) Bireysel Çalışmalarda Bireysel çalışmalarda derste anlatılan konular belli dönemlerde tekrar edilmeli ve testler çözülmeli, yanlış cevaplandırılan ve boş bırakılan sorulara ait konulara geri dönülmelidir. Okuma, anlama ve yorumlama hızını arttırmaya yönelik çalışmalara ağırlık verilmelidir. Kavram, yargı ve düşünce düzeyinde bireysel gelişimi sağlayacak çalışmalar yapılmalı, test kapsamları gözden geçirilmelidir. Çözülen soru sayısından ziyade soru içeriklerine dikkat edilmeli, konunun tüm özelliklerini kavratıcı niteliklere sahip sorulara ağırlık verilmelidir.

Coğrafya dersinde genel soyut kavramlar az, somut kavramlar daha çoktur. Ders çalışırken günlük yaşamdan ve hayatın içinden örnekler seçmeliyiz. Bu öğrenmemizi kolaylaştıracaktır. Sadece konuyu dinleyip ya da okuyup anlaşıldığına karar vermemiz doğru değildir. Konuyu anlamış olmamız için konu ile ilgili soruların doğru yapılıp yapılmadığına bakmak zorundayız. Coğrafyada temel prensip doğal ve beşeri olayların dünya genelinde ve Türkiye'deki dağılışıdır. Bunun için sınavdan önce dünya ve Türkiye haritaları iyi incelenmeli önemli doğal ve beşeri olayların yeri bilinmelidir.

Örneğin en kurak yerlerin dağılışı, çöllerin dağılışı, en çok yağış alan yerler, ormanların dağılışı, sıcak iklimlerdeki ülkeler, kutuplara yakın ülkeler, doğu ve batı yönündeki geniş ülkeler, eğimli ve engebeli ülkeler, ovalar ve platoların bulunduğu ülkeler.


Bazı Coğrafya Ders Notlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz, Kendi küçük notlarınızı almanız daha faydalı olacaktır.

Coğrafi Konum : https://drive.google.com/file/d/11tZALa_7fomWGUElaGNbRJdEtDI4wj1C/view

Yer Şekilleri: https://drive.google.com/file/d/1LpwbMY10r2mla2sGbisiKwzNGYZwV9LO/view

İklim: https://drive.google.com/file/d/156ZAQ6VtG7vEvxmSjKj0oNq_1ZL97qXx/view

10 Şub 2021 - 18:54 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )