2021 Cezaevi Katibi Alımı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Taban Puan Kaç İle Kapatır?

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan ilanda Ceza İnfaz kurumlarında istihdam edilmek üzere farklı şehirlerde olmak üzere toplam 160 Cezaevi katibi alımı için başvuru süreci başlamıştı.

Büyütmek için resme tıklayın

İlana memur adayları yoğun ilgi gösterirken başvurular 18 Ocak 2021 - 5 Şubat 2021 tarihleri arasında e-devlet üzerinden online olarak alındı ve başvuru süreci bugün ( 5 Şubat ) tarihi itibariyle saat 16.00'da sona erdi. Başvuru sürecinin sona ermesinin ardından ise memur adayları sonuç ve sonraki süreçleri merak etmektedir.

2021 Cezaevi Katibi Alımı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Diğer senelerde yapılan katiplik alımlarında olduğu gibi bu alımda da süreç normal katip alımı süreci gibi işleyecektir. Öncelikli olarak her şehir için alım sayısının 20 katı aday sözlü sınava davet edilecektir. Her şehir için taban puanları farklı kapatacaktır. Bu tamamen yapılan başvuru sayısı ve başvuru yapan adayların puanlarına bağlı olacaktır. 

2021 Cezaevi katibi alım sonuçları Bakanlığın yayımladığı ilandan da anlaşılacağı üzere 12 Şubat 2021 tarihinde açıklanacaktır. Bakanlık tarafından sonuç açıklama ile ile ilgili açıklama şöyledir;

Uygulama sınavına katılacak ceza infaz kurumu kâtibi adaylarının sözlü sınavdan önce  12.02.2021  tarihinde ilgili Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıkları ve varsa ilgili sınav komisyonunun bağlı olduğu Cumhuriyet başsavcılığı  resmi  internet sitelerinde ilan edilecek olup, ayrıca yazılı bildirim yapılmayacaktır.  Sınava katılma hakkını elde edemeyen başvuru sahiplerine herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

Klavye Sınavı Ne Zaman Olacak ?

Klavye sınavı için belirtilen tarih ise 22 Şubat 2021 tarihidir. Bakanlık tarafından Klavye sınavı ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştır.

22.02.2021 tarihinde adayların daktilo veya bilgisayar ile vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıklarının tespiti için uygulama sınavı yapılacaktır. Belirtilen günde uygulama sınavının bitirilememesi halinde takip eden günlerde sınava devam edilecektir. Ceza İnfaz Kurumu Kâtipliği uygulama sınavında kullanılacak sınav metinleri uygulama sınavından en az bir hafta önce Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde ilân edilecektir.

Klavye Sınavında Yüksek Kelime Yazmak

Hemen hemn bütün memur adayları bilgisayar'a ve dolayısı ile klavye'ye da yabancı değildir. İyi kötü temel işlemlerimizi yaptığımız bilgisayar ile bir geçmişimiz bulunmaktadır. Klavye sınavında parmakları hızlı olanlar bir adım önde olurken yavaş yazanlar ise kelime sayısını nasıl yükseltebileceğini düşünmektedir.

İlgili yazı ; https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5683455/zabit-katipligi-alimlarinda-klavyede-kelime-sayisi-nasil-yukselir-neler-yapilmali

Sözlü Sınav ( Mülakat) Ne Zaman Olacak?

Klavye sınavı sona erdikten sonra başarılı olan adayların listeleri ilgili başvuru yaptıkları Adalet Komisyonunca yayımlanacaktır ve sonrasında sözlü sınav süreci başlayacaktır. Sözlü sınav için işaret edilen tarih 31 Mart 2021 ve sonraki günlerdir. Bakanlık tarafından klavye sınav sonuçlarının en geç 26 Mart 2021 tarihine kadar açıklanması gerektiği net şekilde belirtilmiştir.

Sözlü Sınav Konuları

a)  İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),

b)  Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),

c)  Genel kültür (20 puan),

d)  Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan),
konularından oluşmaktadır.  

Adayın sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecektir.  

Taban Puan Kaç İle Kapatır?

Memur adayları tarafından merak edilen asıl konu ise taban puanların nasıl oluşacağıdır. Öncelikli olarak her ne kadar başvuru için 70 taban puan şartı aransa da 70 puan alan her aday klavye sınavına davet edilecek diye bir kaide bulunmamaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi klavye sınavı için her şehir alım sayısının 20 katı aday çağrılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse; Balıkesir Bandırma 9 Katip alımı yapmaktadır. Bu alım için toplam 180 aday klavye sınavına davet edilecek olup başvuru yapan adayların puanı en yüksekten aşağıya doğru liste yapılacaktır ve en son çağrılan adayın yani 180.nci sırada bulunan adayın puanı 73 ise bu şehir için taban puan 73 olmuş anlamına gelecektir. 

kpsscafe.com.tr adresi olarak bu alımda puanların yüksek kapatacağını düşünüyoruz. Bunun 3 temel nedeni var.

1) 2020 KPSS puanı ile beklenen yüklü alımların olmaması

2) Önlisans,ortaöğretim,Lisans mezunlarının tümünün ilana başvuru yapabilmesi

3) 2020 KPSS puanı ile yapılan ilk alımlardan olması.

Burada tek avantaj ise diğer alımların aksine alım sayısının 20 katı adayın sözlü sınava çağrılmasıdır. Bu da 160 Kişilik alım için 3200 Adayın klavye sınavına girmesi demektir. 160 Alım için toplam başvuru sayısının ise 50 Binleri bulacağını tahmin ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan İBB 100 zabıta kadrosu için yaklaşık 32 bin aday başvuruda bulunmuştu.

KPSSCAFE.COM.TR-ANKARA

05 Şub 2021 - 16:38 - Adaletgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?