İçişleri Bakanlığı 1772 Personel Alımı Başvuru Ekranı Açıldı ( Çağrı Karşılama Personeli, Büro Personeli,Tekniker)

İçişleri Bakanlığı çoğunluğu çağrı karşılama personeli olmak üzere büro personeli,tekniker,mühendis, avukat,şehir planlayıcı gibi ünvanlar ile olmak üzere toplam 1772 personel alımı yapıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

KPSS şartı ve Yaş şartı gibi koşulların bulunduğu alımda özellikle yaş şartı birçok adayın başvuru yapamamasına sebebiyet vermektedir. Alıma başvuru yapmak için sözlü sınavın yapılacağı gün itibariyle 35 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Yani ilana 1 Ocak 1986 ve sonrası doğumlular başvuru yapabilmektedir.

KPSS lisans, ortaöğretim ve önlisans adaylarının başvurabildiği alımda 2020 KPSS'den en az 60 puan alma şartı aranırken kadroların yüksek çoğunluğunun önlisans mezunlarına ayrıldığı görülmektedir. Alım yapılacak kadrolar ve dağılım ise tablolarda görüldüğü gibidir.


Başvurular Nasıl Yapılacak ?


E-devlet üzerinden başvuru yapılan alımda öncelikle aşağıda bulunan adrese tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız.

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-bakanligi- personel-sinav-basvurusu



Karşınıza gelen başvuru ekranından mezuniyet durumunuza uygun ilana tıklayarak başvuru aşamalarına başlayabilirsiniz. Başvuru için son başvuru tarihi olarak 29 Ocak 2021 tarihi belirtilmiştir.

En Fazla Alım Çağrı Karşılama Personellerine


İçişleri Bakanlığı yayımladığı ilan ile toplam 1772 personeli  alımı yapacağını duyururken bu alımdan 1462 personeli çağrı karşılama personeli alımı oluşturmaktadır.

Çağrı Karşılama personeli alımına başvuru yapabilmek için genel başvuru şartlarının yanısıra özel başvuru şartlarını da dikkatli incelemek gerekiyor. Buna göre  Çağrı Karşılama Personeli özel başvuru şartları şu şekilde belirtilmiştir;

Lisans Mezunları İçin


a- Lisans mezunu olmak,
b- Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmıyor olmak,
c- Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmakta iken sözleşmenin feshedilmesi durumunda, son müracaat tarihi itibarıyla bir yıllık bekleme süresini tamamlamış olmak gerekmektedir.

Ön Lisans Mezunları İçin (Diğer)

a- Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü hariç ön lisans mezunu olmak,
b- Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmıyor olmak,
c- Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmakta iken sözleşmenin feshedilmesi durumunda, son müracaat tarihi itibarıyla bir yıllık bekleme süresini tamamlamış olmak gerekmektedir.

Ön Lisans Mezunları İçin (Çağrı Karşılama Hizmetleri Bölümü Mezunları)

a- İki yıllık yüksekokulların Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümünden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurumu tarafından kabul edilen bölümlerden mezun olmak,
b- Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmıyor olmak,
c- Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmakta iken sözleşmenin feshedilmesi durumunda, son müracaat tarihi itibarıyla bir yıllık bekleme süresini tamamlamış olmak gerekmektedir.

Detaylar İçin tıklayınız.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ilanda alımı yapılan yeni personeller için verilecek olan maaşlarda tablolarda belirtildi.


Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak ?


Yayımlanan başvuru kılavuzunda sonuç açıklama tarihi olarak belirtilen tarih 5 Mart 2021 olarak ilan edilmiştir. Her şehirde alım sayısının 5 katı kadar sözlü sınav denilen mülakata davet edilecektir. Mülakat aşamasından sonra ise asil ve yedek listeler paylaşılacaktır.

Başvuru Şartları Nelerdir ?


25 Ocak 2021 tarihinde başlayan başvurular 29 Ocak 2021 tarihinde sona erecektir. 2020 KPSS puanının en az 60 puan istediği alımlarda dikkat çeken bir diğer şart da Yaş şartıdır. Alımlarda sözlü sınavın yapılacağı gün itibariyle 35 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Başvuru şartları şu şekilde;

  • 1-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48 inci maddesinin (A) bendinde belirtilen nitelikleri taşımak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
  • Erkek adaylar için askerlik durumu bakımından; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
  • 2- Giriş(sözlü) sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak(01 Ocak 1986 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar),
  • 3- ÖSYM tarafından 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubundan; lisans mezunları için KPSSP(3), ön lisans mezunları için KPSSP(93) ve lise mezunları için KPSSP(94) puan türünden en az 60(altmış) ve üzerinde KPSS puanı almış olmak kaydıyla başvuruda bulunanlardan, KPSS puan türü ve tercih edilen pozisyon unvanı esas alınmak suretiyle yapılacak olan puan sıralamasına göre ilan edilen pozisyon sayısının 5 katı adayın içerisinde bulunmak,
  • 4- Adaylar ancak bir pozisyon unvanı sınavına başvurabilecektir. Bu başvuru sadece bir ile veya Bakanlığa yapılacaktır. Birden fazla pozisyon unvanına veya birden fazla ile ya da il ile birlikte Bakanlığa yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
  • 5-Kamu kurum ve kuruluşlarında “4/B sözleşmeli personel pozisyonlarında” tam zamanlı olarak görev yapmakta iken sözleşmesi feshedilen adayların başvuru tarihi itibarıyla bir yıllık bekleme süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir. (Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın Ek-1 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerine göre sözleşmesini tek taraflı fesheden adaylar hariç olmak üzere)

Resmi ilanı görüntülemek için buraya tıklayınız.

25 Oca 2021 - 11:12 - Kamu



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.



Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?