2021 KYK 500 Memur Alımı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde istihdam edilmek üzere 500 Yurt yönetim memuru alımı için başvurular 4 Ocak- 20 Ocak 2021 tarihleri arasında alınmış ve başvuru süreci geçtiğimiz gün sona ermişti.

Büyütmek için resme tıklayın

Başvuru sürecinin sona ermesinden sonra ise ilana başvuru yapan binlerce memur adayı sonuçları büyük bir heyecanla beklemektedir. Geçtiğimiz günlerde İBB 250 itfaiye eri alımı sonuçları açıklanmış ve bu ilana 30 Bin'e yakın adayın başvuru yaptığı görülmüştü. 500 KYK memur alımına ise en az 50 Bin başvuru yapıldığı tahmin edilmektedir.

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak ?

KYK tarafından yayımlanan ilan metni incelediğinde sonuç tarihi olarak net bir tarih verilmediği görülmektedir. KYK tarafından sonuçların açıklanması başlığı altında yapılan açıklama şu şekilde;

1. Duyuruya uygun şekilde yapılan başvuruların, cinsiyete göre başvuru yapılan her bir pozisyon içinbelirlenen kontenjan sayısından fazla olması halinde, KPSS puanı en yüksek olan adaydan başlamak üzere ilan edilen kontenjan sayısının dört (4) katına kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır.

2. Sözlü sınava girmeye hak kazanan son sıradaki aday ile aynı puana sahip birden fazla adayın bulunması halinde, bu adayların tamamı sözlü sınava çağırılacaktır.

3. Sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar ile ilgili duyuru daha sonra Bakanlığımız internet sitesinde ilan edilecek olup adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır

Tahminimiz sonuçların 10-15 gün içerisinde açıklanacağı yönündedir.

Taban Puanlar Kaç İle Kapatır ?

Kredi ve Yurtlar kurumundan gelen alım ilanı memur adayları arasında sevinç yaratsa da alım sayısının azlığı dikkat çekmektedir. Alım sayısının azlığında pandemi süreci nedeniyle yurtların kapalı olması ve üniversitelerin uzaktan eğitim vermesi gibi etkenlerin etkili olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen 2021 yılında yapılacak yeni bir alımda bu sayı daha yüksek olacaktır.

Geçmiş senelerde yapılan KYK Yurt Yönetim Memuru Alımı Taban Puanları incelendiğinde 2018 Yılında 1220 kişilik bir alımın yapıldığını görmekteyiz. Bu alımda oluşan taban puanlar için buraya tıklayınız.

Sözlü Sınav ( Mülakat ) Konuları Nelerdir ?

 • 1. Sınav sözlü olarak Ankara’da yapılacaktır.
 • 2. Sözlü sınavda adaylar; sınav komisyonu üyelerinin her biri tarafından;

 • a) Görevin gerektirdiği mesleki alan bilgisi (Genel mevzuat ile Bakanlığımız mevzuatı vb.), (50puan)
 • b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, (10 puan)
  c) Liyakati, temsil kabiliyeti, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu, (10 puan)
  d) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, (10 puan)
  e) Genel kültürü ve genel yeteneği, (10 puan)
  f) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, (10 puan)
  konularından 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Komisyon üyelerinin vermiş olduğu puanların aritmetik ortalaması esas alınmak suretiyle sözlü sınav puanı belirlenecektir.
 • 3. Adaylar; “Sınav Giriş Belgesi’ni basvuru.gsb.gov.tr adresinden alacaklardır.
 • 4. Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adayların sözlü sınava katılacakları sınav tarihi sınav giriş belgelerinde yer alacaktır.
 • 5. Adaylar sözlü sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte kimlik belgelerinden birini (Nüfus cüzdanı veya pasaport) yanlarında bulunduracaklardır. Kimlik belgesi ve sınav giriş belgesi bulunmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Nüfus cüzdanı veya pasaport dışında başka bir belge kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.
 • 6. Sözlü sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihlerinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu durumdaki adaylara ikinci bir sınav hakkı verilmeyecektir. Ancak mücbir sebeple sözlü sınava katılamayacak olunması halinde belirlenen sınav tarihleri içerisinde olmak kaydıyla adaylar için sözlü sınav tarihinde değişiklik yapılabilecektir.
 • 7. Bakanlık sözlü sınav yeri ve tarihleriyle ilgili değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • 8. Sözlü sınav esnasında tutulacak tutanaklar dışında sesli veya görüntülü herhangi bir kayıt
  yapılmayacaktır.


VI- DEĞERLENDİRME VE BAŞARI SIRALAMASI


1. Sözlü sınavda başarılı sayılabilmek için sınav komisyonu üyelerinin her birinin ayrı ayrı verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) puan olması gerekmektedir.

2. Başarı sırasının belirlenmesinde, sözlü sınav puanı esas alınacaktır. Başarı listesi sözlü sınav puanı en yüksek adaydan başlanarak cinsiyete göre her bir pozisyon için ilan edilen kontenjan sayısına göre belirlenecektir.


3. Başarı puanı en yüksek olan adaydan başlanmak suretiyle ilan edilen kontenjan sayısı kadar asıl aday ve kontenjan sayısı kadar yedek aday tespit edilecektir.


4. Sözlü sınav puanların eşit olması halinde sırasıyla KPSS puanı yüksek olana, mezuniyet tarihi önce olana, doğum tarihi önce olana öncelik verilecektir.


5. Asıl veya yedek sıralamaya giremeyen adaylar için sözlü sınavda 70 (yetmiş) ve üzerinde puan almış olmak, müktesep hak teşkil etmeyecektir

22 Oca 2021 - 13:14 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?