Zabıta Memuru Nasıl Olunur ? 2021 Zabıta Memuru Maaşları Ne Kadardır ?

Zabıta memuru olmak isteyen binlerce memur adayı zabıta memuru nasıl olunur sorusunun cevabını aramaktadır.

Zabıta memuru olmak isteyen binlerce memur adayı zabıta memuru nasıl olunur sorusunun cevabını aramaktadır.

Zabıta memuru olmak için farklı seçenekler mevcut olsa da bu konumuzda KPSS giren memur adaylarının zabıta memuru olma aşamalarını ele alacaz. KPSS olmadan zabıta olmakta mümkündür, Örneğin TSK'da ya da emniyet'te görevli bir polis memuru iseniz şartlar el verdiği takdirde görevinizden istifa ederek zabıta memuru olabilirsiniz.

Zabıta Memuru Nasıl Olunur ?

Zabıta memuru olmak için öncelikli olarak gerekli şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi ise boy şartıdır. Belediyeler tarafından yapılan açıktan alımlarda genellikle boy şartı şu şekilde aranmaktadır;657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin (A) fıkrasında belirtilen genel şartların yanı sıra Belediye Zabıta Yönetmeliğinin 13/A maddesinde yer alan özel şartlara göre, zabıta memuru kadrolarına başvuru yapılabilmesi için; tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 metre, kadınlarda en az 1.60 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında ( ,-) 10 kilogramdan fazla fark olmaması ve sınavın yapıldığı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmak. Boy ve kilo tespitleri belediyemizce yapılacaktır.

Zabıta memuru alımlarında Yaş Şartı

Zabıta memuru alımlarından en büyük engellerden birisi de Yaş şartıdır. Her belediye kendine özel alım ilanı açtığı için YAŞ şartı farklı olarak istense de bazı belediyelerde zabıta memuru olunması için 25 yaştan gün almamış olmamak şartı bazı belediyelerde ise 30 yaşından gün almamış olma şartı aranmaktadır.

Merkezi atamalar ile de zabıta memuru olmak mümkündür. Fakat merkezi atamalarda taban puanlar oldukça yüksek kapatmaktadır. Merkezi atamalarda yapılan zabıta memur alımlarında ise herhangi bir yaş şartı aranmamaktadır.

Zabıta memuru alımlarında KPSS Şartı

 • Her belediye farklı KPSS puanı istese de genellikle 60-70 arası taban puan istenmektedir. Tabii bu puan sadece başvuru yapmanız sağlayacaktır. Çoğu alımda taban puanlar 80-83 arası kapatmaktadır. Örneğin 2020 Kasım ayında Ankara Mamak Belediyesi tarafından 60 zabıta memuru alım ilanı açılmış ve bu alımda 81.5 puan ile kapatmıştı. 

  Zabıta memuru alımlarında diğer şartlar ise şu şekilde;

  Türk vatandaşı olmak.
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
 • Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
 • Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engeli bulunmamak.
  İlan edilen kadrolar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.
 • Yaptırılacak güvenlik soruşturması sonucunda göreve başlamasında bir sakınca bulunmamak.

2021 Zabıta Memuru Maaşları

Zabıta memuru maaşı belediyeden belediyeye değişiklik göstermekle birlikte 2021 yılında en düşük zabıta memuru maaşının 3700-4000 tl arası olacağı tahmin edilmektedir. Mezuniyet durumunuz ( Lisans,önlisans, ortaöğretim ), medeni durumunuz ( Evli-Bekar ) ve çocuk sayısı gibi etkenler bu maaşı biraz daha yukarı çıkarabilmektedir. Ayrıca ek mesai ücretleri ile birlikte 2021 yılında bir zabıta memurunun en az 4000 TL maaş alacağı tahmin edilmektedir.

10 Oca 2021 - 13:37 - KPSS Rehber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

Kinaş - Türkiyedeki 30 yaşından büyük olan insanımız ölsün mü yani bu yaş sınırı hiç de adil değil

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ocak 18:09Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?