Zabıt Katibi Nasıl Olunur ? 2021 Zabıt Katibi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Zabıt Katipliği birçok memur adayının hayallerini süsleyen bir meslektir. Bu nedenle memur adayları Zabıt katibi alımlarına yoğun ilgi göstermektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

Zabıt Katipliği binlerce memur adayının hayallerini süsleyen mesleklerden birisidir. Hem toplumsal statüsü, hem de çalışılan kurumun Adalet Bakanlığı gibi bilinen prestijli bakanlıklardan birisi olması nedeniyle zabıt katibi alımlarına her sene binlerce kişi başvuru yapmaktadır.

Lisans,ortaöğretim ve önlisans mezunu herkesin başvuru yapabildiği zabıt katibi alımlarında çeşitli aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalardan en önemli olanları kpsscafe.com.tr adresi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

2021 Zabıt Katibi Alımı Ne Zaman ?


2020 KPSS sonuçlarının açıklanması ile birlikte memur adayları Adalet Bakanlığı'ndan gelen ilanı sabırsızlıkla beklemektedir. Zabıt Katibi ilanı en son 2019 Temmuz ayında gelmiş ve bu alımda 3071 zabıt katibi alımı yapılmıştı. O tarihten bu yana henüz bir alım ilanı gelmedi. Ülkemizdeki pandemi koşulları nedeniyle ilanın ertelendiğini düşünüyoruz. Pandemi sürecinin biraz normalleşmesile birlikte 2021 Ocak ya da en geç Mart ayına kadar alım ilanının gelmesi yüksek ihtimal olarak görünmektedir.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur ?

Zabıt katipliğine KPSS sınavlarından 70 puan üzeri alan herkes başvurabilir. Lise, önlisans ve lisans mezunu farketmeksizin KPSS puanı 70 ve üzeri olan herkes başvuru yapabilir. İlgili adliye KPSS puanı baz alınarak genel bir sıralama yapar ve başvuru sayısının 20 katı kadar adayı klavye sınavına davet eder.

Klavye sınavı’nda da yanlışlar hariç en az 90 kelime yazmak gerekmektedir. 3 dakika içinde 90 kelime ve üstü yazan kişiler başarılı olmuş sayılır fakat bu demek değildir ki zabıt katibi oldunuz.

Diyelim ki  Mersin Adliyesi 10 zabıt katibi alımı yapacağını duyurdu. Bu alıma başvuru yapmanız için 70 puan üstü almanız gerekmektedir. Fakat 70 puan ve üstü olan herkes Klavye sınavına çağrılmaz. 10 kişilik alımın 20 katı kadar yani 200 aday klavye sınavına davet edilir.

Başvuranlar arasından KPSS puanına göre sıralama yapılır ve 200 kişi davet edilir. 200. kişinin KPSS puanı 73 ise bu alım 73 ile kapatmış demektir. 73 altı alanlar şartı taşıdığı halde klavye sınavına katılamaz.

Bitti mi ? Hayır bitmedi. Klavye sınavında 3 dakika içerisinde  yanlışlar hariç 90 kelime yazmanız gerekmektedir. Mülakata 90 kelime ve üstü yazan 3 katı kadar aday davet edilir. Yani 10 kişilik alım için 30 kişi mülakata davet edilir. 200 kişinin girdiği klavye sınavında eğer 30.kişi 100 kelime yazmış ise bu klavye sınavı 100 kelime ile kapatmış demektir. 100 kelime altı yazanlar başarılı olduğu takdirde Mülakat sınavına katılamaz.

Bu süreçten sonra ise sizi en son aşama olan Mülakat aşaması beklemektedir. Mülakattan da başarılı olduğunuz takdirde Zabıt katibi olmaya hak kazanmışsınız demektir. Atandığınız Adliye tarafından göreve başlamak için çağrılmayı bekleyip gelen çağrıdan sonra görevinize başlayabilirsiniz. Klavyede kelime sayısı nasıl yükselir makalesi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Klavye Kelime sayısı nasıl yükselir 

2021 Zabıt Katibi Başvuru Şartları


2019 Temmuz ayında yapılan alımda genel başvuru şartları ve özel başvuru şartları başlıkları ile zabıt katibi alımına başvurmak için gerekli olan başvurular paylaşılmıştı. 2021 yılında gelecek bir alımda da herhangi bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz. Tek fark 2018 KPSS puanı yerine 2020 KPSS puanı istenecektir. 

I) Genel Şartlar:

 • a) Türk vatandaşı olmak,
 • b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 16 Temmuz 2019 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,(lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 1 Ocak 1983 ve sonra doğumlu olanlar)
 • c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
 • d) 657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,
 • e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
 • f) Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

II) Özel Şartlar


A- Sözleşmeli zabıt kâtibi pozisyonlarında istihdam edilebilmek için ;

 • a) Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak. (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
 • b) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
 • c) Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama sınavı ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)
 • Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.Önceki alımlarda oluşan zabıt katibi taban puanları için tıklayınız.

07 Oca 2021 - 09:39 - Kamugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?