DHMİ Asistan Hava Trafik Kontrolörü Memur Alımı Yapıyor ! 24 Memur Alınacak !

DHMİ memur alım ilanı yayımladı. Yayımlanan ilanda 24 Hava Trafik Kontrolorü memuru alımı yapılacağı duyuruldu.

Haber albümü için resme tıklayın

DHMİ memur alım ilanı yayımladı. Yayımlanan ilanda 24 Hava Trafik Kontrolorü memuru alımı yapılacağı duyuruldu. DHMİ tarafından 2020 Kasım ayında da bir ilan yayımlanmış ve bu ilan ile 207 memur alımı yapılmıştı.

2020 KPSS lisans mezunlarının başvurabildiği alımda 2020 KPSS P3 puan türünden en az 70 alınması koşulu aranmaktadır. Alım ile ilgili yapılan duyuruda şu bilgiler paylaşıldı.

Sınavı Açan Birim: Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
Görev Yeri: DHMİ (Taşra)


Atama Yapılacak Pozisyon Unvanı ve Sayısı:
- Asistan Hava Trafik Kontrolörü: 24
KPSS Puan Türü ve Taban Puanı: KPSSP3 puan türünden en az 70 puan

Geçerli KPSS Puanı: 6 Eylül 2020 tarihli Kamu Personeli Seçme Sınavı.


Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3/c bendi kapsamında istihdam edilmek üzere, 08.07.2018 tarih ve 30472 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Stajyer Hava Trafik Kontrolörü ve Asistan Hava Trafik Kontrolörü Pozisyonlarına Atanacak Adayların Seçme Sınavlarına Dair Yönetmelikte belirtilen hükümler çerçevesinde seçme sınavları yapılacaktır.

Yapılacak alımda 24 Memur'un alınacağı şehir dağılımı ise şu şekilde;

İlanı görüntülemek için TIKLAYINIZ.PDF

Başvurular Ne Zaman ?


Başvurular 08.02.2021 tarihinde başlayacak ve 26.02.2021 günü mesai bitiminde sona erecektir. Sınava girmek isteyen adayların 08.02.2021-26.02.2021 tarihleri arasında http://isbasvuru.dhmi.gov.tr adresinden başvurmaları gerekmektedir. Adayların talep edilen
bütün belgeleri sisteme eksiksiz yüklemeleri gerekmektedir. Şahsen ve posta yoluyla başvurular kabul edilmeyecektir. Sınav sonuçları Kuruluşumuz resmi internet adresinde (www.dhmi.gov.tr) duyurulacak ve kazanan adaylara yazılı tebligat yapılmayacaktır.

Sınava katılacak adaylarda aranan genel şartlar,

  • a) Türk Vatandaşı olmak,
  • b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • c) 18 yaşını tamamlamış olmak ,
  • d) Askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
  • e) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,
  • f) Son başvuru tarihi itibarıyla, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 11 inci maddesi uyarınca KPSSP3 puan türünden yetmiş ve üzeri puan almış olmak.

DHMİ tarafından 207 memur alım ilanı yayımlanmış ve bu ilanda 200 memur Asistan Hava trafik kontrolü olarak tercih edilecektir. Durum böyle olunca memur adaylarının büyük çoğunluğu Asistan Hava trafik kontrolü mesleğini ve maaşını merak etmektedir.

Asistan Hava Trafik Kontrolü Ne Demektir ?

Hava Trafik Kontrolörleri, hava araçlarının, bir noktadan ulaşmak istedikleri başka bir noktaya gerçekleştirdikleri uçuşlarının öncelikle emniyetli olarak gerçekleşmesi için tüm aşamalarını yöneten, başka bir ifade ile hava araçlarının havadaki ve havaalanındaki trafiğinin emniyetli, düzenli, hızlı bir şekilde akışını sağlayan meslek grubudur.

Hava Trafik Kontrolörü, Pilotlara telsiz vasıtasıyla tavsiye, bilgi ve talimatlar ileten ve pek çok yardımcı üniteyle birlikte çalışarak ve teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanarak kendi kontrol sahasındaki onlarca hava aracına aynı anda hava trafik kontrol hizmeti sağlayarak onları emniyetli, düzenli bir şekilde uçmalarını ve zamanında kalkışlarını ve varışlarını sağlar.

Asistan Hava Trafik kontrolü Görevleri


-Hava araçları ile telsiz ve/veya radar temasını korumak; 
-Hava araçlarının yolboyu veya havalimanındaki hareketini yönlendirmek; 
-Hava araçlarına tırmanma veya alçalma konusunda talimatlar vermek ve nihai seyir seviyesini tahsis etmek; 
-Hava araçlarına hava durumu hakkında bilgiler sağlamak; 
-Uçaklar arasında asgari mesafelerin muhafaza edilmesini sağlamak; 
-Beklenmedik hal ve durumları, acil durumları ve plan harici trafiği sevk ve idare etmek. 
-Piste veya pistten gerçekleştirilecek hareketlerin kontrol edilmesi; 
-Uçakların terminal etrafındaki yer hareketlerinin sevk ve idare edilmesi; 
-Araçların havalimanı etrafındaki yer hareketlerinin sevk ve idare edilmesi.

Asistan Hava Trafik Kontrolü Maaşı Ne Kadar ?

Eğitim sürecinde olan stajyer hava trafik kontrolörleri ve asistan hava trafik kontrolörleri maaşı 6100 TL ile 7.700 TL arasında değişmektedir. Eğitimini başarıyla tamamlayarak dhmi hava trafik kontrolörü olan bir kişi de 2020 yılı itibariyle 10.800 TL ile 12.100 TL arasında bir maaş almaktadır.

01 Oca 2021 - 18:49 - Kamugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?