2021 PTT Personel Alımı Ne Zaman Olacak ? Kimler Başvurabilir ?

PTT personel alımını merakla bekleyen memur adayları 2020 KPSS puanlarının açıklanması ve birçok kurumdan gelen ilanlar ile birlikte bu ilanı da sabırsızlıkla beklemektedir.

PTT yaptığı alımlarla birçok gencin umudu olmaktadır. Geçtiğimiz senelerde yapılan yüklü alımlarla birçok gencin atanmasını sağlayan PTT'den uzun süredir alım ilanı gelmemektedir.

Memur adayları ise 2021 PTT personel alımı ne zaman ? sorusuna yanıt aramaktadır. PTT'de personel eksiği oldu ve bu nedenle personel ihtiyacı olduğu bilinen bir gerçek, bu durumu bizzat Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı itiraf etmiştir. Konu ile ilgili olarak 2020 EKİM ayında TBMM'de soru önergesi de verilmişti.

2021 PTT personel alımı aylardır beklenen alım ilanlarından birisi. Adalet Bakanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu alımları, Gümrük Bakanlığı gibi alımları bekleyen memur adayları bu alımlara başvuru yapmak için ilanları beklemektedir. Özellikle 70-85 puan aralığında puanı olan ve kendi branşından ya da merkezi atamadan atama şansı düşük olan memur adayları bu açıktan alımlarla atanma umudunu taşımaktadır.

Geçtiğimiz süreç içinde PTT personel alımı yapılacağı belirtilmiş ve rakam olarak 55 Bin personel alımı söz konusu olmuştu. İlerleyen süreçte ise henüz net bir adım atılabilmiş değildir.

2021 PTT Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak ?

PTT personel alımı konusu zaman zaman TBMM gündemine de gelmiştir. CHP milletvekilli Sezgin Tanrıkulu Ağustos ayında PTT personel alımı ile ilgili bir soru önergesi vermiş ve PTT şubelerinde ihtiyaç durumunu ve personel alımının yapılmayacağına önergede yer vermişti.  26 Ağustos 2020 tarihinde verilen önergenin detayları aşağıdaki görsellerde bulunmaktadır.

Verilen Soru önergesine ulaşmak için TBMM soru önergeleri bölümünü kullanabilirsiniz. 26 Ağustos'ta Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen soru önergesi şu şekildeydi ;

26 Ağustos 2020 Tarihinde verilen bu soru önergesine Cevap ise 13 Ekim 2020 tarihinde verilmiş ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu verilen soru önergesini şu şekilde cevaplamıştı;


Önergede verilen cevapta bulunan PTT işyerlerinde personel eksikliği konusundaki şikayet sayısı dikkat çekmektedir. Bakan Adil Karaismailoğlu PTT'de Personel eksikliği nedeniyle temmuz sonu itibariyle 1395 şikayet olduğunu belirtmiştir. Bu da 2020 'nin ilk 7 ayında 1395 şikayette ve aylık neredeyse 200 şikayete denk gelmektedir.

Bu cevaptan da anlaşılacağı üzere PTT'de personel alımına ihtiyaç vardır ama ne zaman yapılacağı konusunda henüz net bir bilgi mevcut değildir.kpsscafe.com.tr adresi olarak gelişmeleri takip etmeye devam edecez.

PTT personel Alımı Taban Puanları Kaç olmaktadır ?


PTT geçtiğimiz senelerde yapılan alımlarda kurum bünyesine alacağı personeller için KPSS puanına ek olarak kendi yazılı sınavını da yapmıştır. Yapılan sınavdan başarılı olan adaylar arasından personel alımı yapılmıştır. Muhtemel bir alımda PTT tarafından yine yazılı bir sınav yapılması yüksek olasılık gibi görünmektedir. PTT tarafından resmi alım ilanı gelir gelmez eş zamanlı olarak sitemizden de duyuru yapılacaktır.

PTT Personel Alımı KPSS Şartı Var mı ?

PTT tarafından yapılması beklenen yüklü alım memur adayları tarafından merakla beklenirken başvuru şartları da büyük merak konusu olmaktadır.

Binlerce memur adayı PTT tarafından yayınlanması beklenen 2021 KPSS şartsız personel alım ilanlarına başvuru yapmayı bekliyordu. 2021 PTT personel  alımı ilanı başvuru şartları kesinleşti.

Daha önceki alımda KPSS şartsız alım yapılırken Ocak 2020'de yayımlanan yeni kararlarla birlkikte yeni alımlarda KPSS şartı aranacağı kesinleşmiş oldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan şartlar şu şekilde güncellenmişti. Yayımlanan yeni şartlara baktığımızda KPSS puanı ile alım yapılacağı belirtilirken Taban puan şartı ise henüz netleşmemiştir. Tahminimiz puan şartının POMEM alımlarında olduğu gibi 60 puan olacağı yönündedir.

İstihdam

MADDE 8 - (1) PTT personeli, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 27 nci maddesine göre idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilir.

(2) Pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre personel alımı, KPSS sonuçlarına göre yapılan sınav sonucunda başarılı olanlardan veya PTT’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda 19 uncu maddede belirtilen şartları sağlayan deneyimli kişiler arasından yapılır.

İşe alınmada aranacak genel şartlar:

MADDE 9 - (1) İşe alınacaklarda aranılacak genel şartlar şunlardır:

 • a) 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT’nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.
 • b) On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.
 • c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.
 • ç) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak.
 • d) Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, işe alınmadan önce kullandığı tespit edilmiş ise işe başvuru yaptığı tarih itibarıyla tedavisinin tamamlanmış olduğunu belgelendirmiş olmak.
 • e) Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.
 • f) Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.
 • g) Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.
 • ğ) Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.
 • h) Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.
 • ı) Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak.
 • i) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.
 • j) KPSS’den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak.

(2) PTT’de işgücü hizmet alımı suretiyle görev yapan yüklenici firma elemanlarının PTT’nin açıktan personel alımı yoluyla yapılacak sınavlarına girmek istemeleri halinde, duyurunun yapıldığı tarih itibarıyla yüklenici firma değişimi hariç duyuruda belirtilen süre kadar aralıksız olarak görev yapıyor olmaları kaydıyla bu maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen otuz altı yaşından gün almamış olmak hükmü kırk bir yaşından gün almamış olmak olarak uygulanır.

01 Oca 2021 - 13:15 - Kamu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

Nur - Lütfen artık bu torpiller kalksın yalvarırım hangi alıma başvurduysam mülakatı dört dörtlük bilmeme rağmen elendim hiç bir açıklama yapılmadı şahit oldum mülakata benimle girip ağlayarak çıkıp hiç bir şey bilemedim deyip giden kişi ismi asılda çıktı ben ise hepsini bilmeme rağmen elendim. Çünkü neden biliyor musunuz ben maddi imkanı olmayan bir ailenin evladıydım o ise belediye başkanın kızıydı. İşte sonuç bu oldu. Yazık günah emeklerimiz hepsi boşa gidiyor ölümü düşünür oldum yaş gidiyor ne yapacağı mı bilmiyorum ?

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 01 Ocak 15:00
02

Atanamayan Kişi - @Nur 01 nolu yoruma cevabı: Hepimiz aynı dertden şikayetçiyiz. Tüm bu sorunların ana kaynağı 1980 den sonraki iktidarların kötü yönetimidir. Ama ben inanıyorum bu bir gün patlıyacak ve insanlar sıra kendilerine gelince anlayacak

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 16:32Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?