Adalet Bakanlığı 2021 Mübaşir Alımı Ne Zaman Yapılacak ? Mübaşir Taban Puanları Nasıldır ?

Mübaşir olmak isteyen binlerce memur adayı Adalet Bakanlığı tarafından gelecek müjdeli ilanı beklerken olası bir alım tarihini ve başvuru şartlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Büyütmek için resme tıklayın

Mübaşir olmak isteyen binlerce memur adayı Adalet Bakanlığı tarafından gelecek müjdeli ilanı beklerken olası bir alım tarihini ve başvuru şartlarını kpsscafe.com.tr olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Lise, önlisans ve Lisans mezunlarının başvuru yapabildiği mübaşirlik alımlarında zabıt katibi sınavında olduğu gibi klavye sınavı şartı ya da infaz koruma memuru alımında olduğu gibi boy şartı aranmadığı için bu alıma memur adayları yoğun ilgi göstermektedir. Durum böyle olunca Mübaşirlik alımlarında taban puanlar zabıt katibi ve ikm alımlarından daha yüksek olabilmektedir. Zabıt katibi ve İKM alımlarında taban puanlar 70-78 arası kapatırken , Mübaşirlik alımlarında bu puanlar 78-83 puan aralıklarını bulabilmektedir.

2021 Mübaşir Alımı Olacak mı ?

Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen Mübaşirler için Adalet Bakanlığı belli zaman aralıklarında yüklü alım ilanı yayımlamaktadır. 2021 Mübaşir alımı olacak mı ? sorusunun cevabını merak eden memur adayları için en son alım yapılan tarihi açıklayalım.

2019 Temmuz ayında Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan ilan ile 4424 personel alımı yapılmış ve bu alımın 1169 kadrosu Mübaşir alımları için ayrılmıştı. Olası bir Adalet Bakanlığı ilanında en az 1000-1500 mübaşir alımı olacağını tahmin ediyoruz. 

En son yapılan alım olan 2019 Temmuz'dan beri neredeyse bir buçuk sene geçti ve 2020 KPSS sonuçları açıklanarak 2018 KPSS puanları tamamen geçersiz hale geldi. Bu nedenle olası bir Adalet Bakanlığı alımının çok yakında geleceğini söyleyebiliriz. Tahminimiz 2021 Ocak-Mart ayları arasında bu ilan gelecektir.

Mübaşir Alımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

2019 Temmuz ayında yapılan alımda istenilen başvuru şartlarını aşağıda listeledik olası bir alımda başvuru şartlarında çok büyük bir değişiklik olmayacaktır.

 • a) Türk vatandaşı olmak,
 • b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 16 Temmuz 2019 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 inci maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,(lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 1 Ocak 1983 ve sonra doğumlu olanlar) Dipnot; Yeni alımda muhtemelen 1OCAK 1985 VE Sonrası doğumlular olacaktır.
 • c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağma gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş
  ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
 • d) 657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,
 • e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı
  yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
 • f) Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.
 • ğ) KPSS en az 70 puan almış olmak.

Mübaşir Alımı Süreci Nasıl İşler ?

Mübaşir Alımı başvurusunda bulunmak için KPSS 70 puan ve üzeri almak yeterlidir. Bundan sonraki süreçte ise başvurularınız alınır ve başvurduğunuz şehirin kaç ile kapattığını öğrenebilirsiniz. Alımlarda, alım sayısının 10 Katı kadar aday sözlü mülakata davet edilmekte ve sözlü mülakat sonrası nihai listeler açıklanmaktadır. Örneğin; Adana adliyesi 50 Sözlü Mübaşir alım ilanı için 500 aday sözlü mülakata davet edilecektir.

Mübaşirlik Sözlü Sınavda Neler Soruluyor ?

Adalet Bakanlığı tarafından sözlü sınav konuları ile ilgili olarak yapılan açıklama şu şekilde ;

 '' Adayın sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması
gerekecektir. Sözlü sınavda konular ve puanlama aşağıda belirtildiği şekilde olacaktır.

a) İlgilinin istihdam edileceği pozisyonun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),

b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),

c) Genel kültür (20 puan),

d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan)

puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılır. İlgilinin istihdam edileceği pozisyonun
gerektirdiği mesleki bilgi tespit edilirken;

1) Zabıt kâtipliği ve mübaşirlik pozisyonlarına istihdam edilecekler için genel hukuk bilgisi
ve kalem mevzuatına,

2) Diğer pozisyonlara istihdam edilecekler için istihdam edileceği pozisyonun gerektirdiği
teknik bilgiye ilişkin konuların bir veya birkaçından soru sorulur.

3) Şoför pozisyonlarına istihdam edilecekler için bu tespit araç başında ve kullanma becerisi
de ölçülmek suretiyle yapılacaktır. ''

Mübaşir Maaşı Ne Kadar ?

Maaşlar, kişinin medeni durumuna ( Evli olup olmamasına ) çocuk sayısına ve mezuniyet durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.  Genel Olarak  2020 Lise mezunu ve önlisans bekar mübaşir maaşı 4 bin TL civarındadır. Bu maaşlar 2021'de Asgari ücretin artması ile ve memur maaşlarına gelecek zam oranlarının belirlenmesiyle birlikte 4300-4500 tl arası olacaktır.

Mübaşir'in Görevleri Nelerdir ?
Mübaşirler Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmektedir. Adliyelerde istihdam edilen Mübaşirlerin asıl görevlrei duruşmaların sessiz ve belritilen kurallar çerçevesinde yapılmasını sağlar. Genellikle duruşmalarda görev alan mübaşirler davalı ve davacılarn tüm delillerini mahkeme heyetine iletmekte, davadan önce davacı ve davalı kişilere ya da ailelere mahkeme salonunda yapılması gereken konular hakkında bilgi vermekte ve duruşma sırasında ayağa kalkma, oturma vb. gibi eylemlerde salondakilere el işaretleri ile ya da sözlü olarak ikazda bulunmaktadır. Öte yandan evraklara imzalar atılması ve evrakların gerekli intizam içerisinde düzenlenmesini de sağlarlar.

26 Ara 2020 - 13:02 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

04

Ebru - gelecek mübaşir başvuruları ne zaman olur acaba

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Mayıs 18:21
02

Ayhan - Şu yaş durumu artık çok can sıkıcı hale geldi. 35 yaş üstünün erken doğmaktan başka ne suçu var ? İnsan haklarına bile aykırı bir durum bu. Bunun ile ilgili bir düzenleme yapılması gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 14:39
01

Serhat Özkutlu - Bu sene Haziran ayinda mezun olacağım liseden Mart ayına alımlar olsa başvurabilirmiyim?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 14:11


Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )