2021 Orman Genel Müdürlüğü OGM 5000 Personel Alımı Olacak mı ?

Devlet su işleri ve Orman Genel Müdürlüğü personel alımları ile ilgili açıklama Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den geldi.

Türkiye Büyük Millet meclisi'nde konuşma yapan Bakan Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü ve Devlet Su işleri personel alımına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Pakdemirli ortalama her sene 5000 kişinin emekli olduğunu belirterek yine ortalama olarak senede 5000 personel alımı hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu;

11.800 Personel Alımı Yaptık !


Bakan Pakdemirli 2 sene içinde 11.800 personel alımı yaptıklarını belirterek "Personel alımıyla alakalı, bugüne kadar 11.717 personel almışız. Aşağı yukarı 150 bin kişilik bir Bakanlığız. Otuz sene memur ömrü olduğunu düşünürsen senede 5 bin memur gider, 5 bin gelmesi lazım en fazlasından. Biz verimlilikten dolayı biraz daha az gelsin istiyoruz ama iki buçuk sene içerisinde aşağı yukarı 11.800 kişi almışız, 2.500 kişiye yakın Bakanlık merkezi ve taşraya, OGM’ye 6.090, DSİ’ye 545 kişi, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne 100, TMO’ya 231, ÇAYKUR’a 911, TİGEM’e 496, Tarım Kooperatiflerine 810, Et ve Süt Kurumuna 115."  açıklamasını yaptı.

OGM 5000 Personel Alımı Olacak mı ?

Bakan Pakdemirli'nin de açıklamasından anlaşılacağı üzere emekli olan kişi sayısına bağlı olarak personel alımı yapılmakta ve bu sayı değişkenlik göstermektedir. Bakan Pakdemirli, açıklamasında verimlilik nedeniyle daha az personel alımı yapmayı hedeflediklerini söylerken olası bir alımda yine 4000-5000 personel alımı yapılacağını söyleyebiliriz.

Bu alımlar parça parça olmaktadır. Bakan Pakdemirli'nin de açıklamasından anlaşılacağı üzere 2018- 2020 seneleri içerisinde 6.090 OGM personeli alımı yapılmıştı.

OGM Başvuru Şartları Nelerdir ?


Bir önceki alımda Orman Genel Müdürlüğü tarafından personel alımına ilişkin başvuru şartları aşağıdaki gibiydi;

  • 1 - 2018 yılı  KPSS (B) grubu olmak üzere KPSSP3 VE KPSSP94 puan türünden en az 60 puan almış olmak, ( yeni alımda 2020 puanı baz alınacaktır )
  • 2 - Son müracaat tarihi itibariyle 36 yaşından gün almamış olmak,
  • 3- 657 Sayılı Kanun'un 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,
  • 4 - 657 sayılı Kanun'un 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli personel statüsünde çalışmakta iken; hizmet sözleşmeleri sona erenler veya Ek-1'de yer alan sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirilmek üzere başvuruda bulunanlar hakkında 657 sayılı Kanun'un 4 üncü maddesinin (B) fıkrasında ve 6.6.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan hükümlerin uygulanacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu pozisyonlara yerleşenlerden, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında belirtilen istisnalar kapsamına girmeyenlerin atamaları yapılmayacaktır.
  • 5 - Belirtilen nitelikleri taşımayan ve belgeleyemeyenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca, herhangi bir tarihte ibraz ettiği belgenin sahte/geçersiz olduğu, gerçeğe aykırı belge düzenlediği anlaşılanların "Sözleşme imzalanarak göreve başlatılmış olsalar bile" sözleşmeleri feshedilerek haklarında yasal işlem yapılacaktır ve idare tarafından kendilerine bir bedel ödenmiş ise bu bedel yasal faizi ile birlikte tazmin edilecektir.

15 Ara 2020 - 13:31 - Sözleşmeli Personel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.




Anket En çok KADRO hangi bölüm mezunlarına verilmelidir ?