İBB 375 Memur Alımı Yapacak ! İtfaiye Eri, Zabıta Memuru, Sağlık Personeli Başvuru Şartları !

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan alım ilanlarına farklı ünvanlarda olmak üzere toplam 375 personel alımı yapılacaktır.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan alım ilanlarında ilgili başvuru şartları ve ilanların detaylarını yazımızın devamında görebilirsiniz.

İBB tarafından yapılacak alımlarda 250 itfaiye Eri alımı, 100 Zabıta Memuru Alımı ve 25 Sağlık Personeli olmak üzere toplamda 375 memur İBB bünyesinde istihdam edilmek üzere başvurular alınacaktır.

1) İBB 250 İtfaiye Eri Alımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak istihdam edilmek üzere; Belediye İtfaiye Yönetmeliği hükümlerine göre belirtilen münhal kadrolara açıktan atama yoluyla memur alınacak.

Lise ve üniversite mezunu adayların; ekte belirtilen unvanı, sınıfı, derecesi, adedi, nitelikleri, KPSS puan türü, KPSS taban puanı ve diğer şartları taşıması gerekiyor.

Sınava girmek isteyen adaylar, 27/12/ 2020 – 3/1/2021tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/  adresi üzerinden elektronik ortamda başvuru formu dolduracaklar. Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle adaylardan istenilen bilgi ve belgeler kurum tarafından e-Devlet üzerinden temin edilecek.

Sınava girmeye hak kazanan adayların listesi, 21/1/2021 tarihinde İBB Web Sitesi (https://www.ibb.gov.tr) ilan edilecek. Adaylar sınav giriş belgelerine bu adres üzerinden erişebilecek. Sınavı kazanan adaylardan atama için istenecek belgeler de aynı web sitesi üzerinden duyurulacak.


Alım İlanına ulaşmak için Tıklayınız.PDF.


2) İBB 100 Zabıta Memuru Alımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan ilanda büyükşehir bünyesinde lise, önlisans lise mezunu olmak üzere zabıta memuru alımı yapılacağı duyuruldu.


İBB Zabıta memuru alımında kadro dağılımı ise şu şekilde;

Lise Mezunu: 40 Zabıta, 

Ön Lisans Mezunu: 20 Zabıta

Lisans Mezunu: 40 Zabıta

olmak üzere Genel İdare Hizmetleri sınıfında 100 Zabıta Memuru alımı yapılacak.


İBB Zabıta Memuru Alımı Başvuru Şartları


İBB tarafından yayımlanan ilanda başvuru şartları arasında ikamet şartı aranmamaktır. Bazı belediyeler zabıta memuru alımı yaparken ilgili il sınırları içersinde ikamet etme şartı aramaktadır.

KPSS puan şartı olarak ise 70 taban puan şartı aranmaktadır. Yani alıma başvuru yapmak isteyen memur adayları minimum 70 puan almış olmalıdır. Diğer bir önemli husus olan Yaş Şartı'nda ise 30 YAŞ Sınırı göze çarpmaktadır. İşte başvuru şartları

 

 • 1.      Türk vatandaşı olmak.
 • 2.      Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
 • 3.      Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
 • 4.      Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.
 • 5.      Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.
 • 6.      İlan edilen kadrolar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.

  Özel Şartlar

 • 1.      İlan edilen Zabıta Memuru kadro unvanı için son olarak mezun olunan okul itibariyle öğrenim şartlarını taşımak ve bu öğrenimle ilgili olarak 2020 KPSS (B) grubu sınavına girmiş olmak ve ilgili puan türünden yukarıda tabloda belirtilen asgari puanı almış olmak.
 • 2.      Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 metre, kadınlarda en az 1.60 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kilogramdan fazla fark olmaması. (Boy ve kilo tespitleri kurumumuzca yapılacaktır.)
 • 3.      Sınavın yapıldığı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmak (8/2/1991 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).
 • 4.      Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerle çıkarılmış olmamak.Başvuru Tarihleri ve Şekli


Sınava girmek isteyen adaylar, 4/1/2021 – 10/1/2021 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden elektronik ortamda başvuru yaparak BAŞVURU FORMUNU imzalamak üzere indireceklerdir.

Sınava katılma şartlarını taşıyan adaylar arasından, KPSS puanlarına göre yapılacak sıralama sonrasında en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere atama yapılacak boş kadro sayısının 5 (beş) katı aday (toplamda 500 kişi) sınava çağrılacak ve bu adayların uygulama sınavına girmeden önce tabip gözetiminde boy ve kilo ölçümü yapılacaktır. Başvuru esnasında beyan ettikleri boy ve kilo şartını taşımayan adaylar, uygulama sınavına alınmadan elenecektir. Ayrıca bu adaylar için gerçeğe aykırı beyan yaptıkları nedeniyle yasal işlem yapılacaktır.

 

İlanda belirtilen şartları taşımayan başvurular ile posta ve e-posta yolu ile yapılacak başvurular işleme alınmayacaktır.

6. SINAVIN YERİ, ZAMANI VE KONULARI:

 Zabıta Memuru kadroları için yapılacak yazılı sınav 8/2/2021 tarihinde, uygulamalı sınav ise 9/2/2021-19/2/2021 tarihleri arasında; Yenikapı Etkinlik Alanı Cerrahpaşa Mahallesi Kennedy Caddesi No: 46 Fatih İstanbul adresine bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

 

Personel alım işleminin diğer aşamaları yapılacak sınava ve sonuçlarına bağlı olduğundan sınava katılmamaya yönelik olarak hiçbir mazeret kabul edilmeyecektir. Sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihinde sınava katılmayan adaylar, sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır.

 

Sınav, adayların bilgi ve yeteneklerini ölçecek şekilde yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki bölüm halinde yapılacaktır.

 

Yazılı sınav;

1)      Türkiye Cumhuriyeti Anayasası,

2)      Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi,

3)      657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,

4)      Mahalli idarelerle ilgili temel mevzuat

konularını kapsar.

 

Uygulamalı sınav, kadro unvanına ilişkin mesleki bilgi ve yeteneğin ölçülmesi ile sportif dayanıklılık gibi özelliklerin ölçülmesini kapsayacak şekilde yapılacaktır.

3) İBB 25 Sağlık Personeli Alımı

İlana başvuru yapacak adayların aşağıdaki şartları taşıyor olması gerektiğine yer verildi:

 • 1.    Türk vatandaşı olmak,
 • 2.    Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • 3.    Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
 • 4.    Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
 • 5.    Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
 • 6.    İlan edilen pozisyonlar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.

 
Sağlık personeli alımları için Başvurular 14 Aralık 2020 tarihinde başlayıp 18 Aralık 2020 tarihinde sona erecektir. E-devlet üzerinden başvuru işlemleri gerçekleşebilecektir.

İlan Metni İçin ; Tıklayınız 

11 Ara 2020 - 23:10 - Belediyegöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )