KYK Yurt Yönetim Memuru Ne İş Yapar ? Yurt Yönetim Memuru Maaşı Ne Kadar ?

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar kurumu tarafından duyurusu yapılan 500 Yurt yönetim memuru alımının ardından bazı soruların cevabı merak edilmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olan Kredi ve Yurtlar kurumu'na yeni memur alımı yapılmasına karar verildi. Yapılan duyurda KYK bünyesinde istihdam edilmek üzere 500 Yurt Yönetim Memuru alımı yapılacağı açıklandı.

Bu duyurunun ardından ise memur adayları tarafından '' KYK Yurt Yönetim Memuru Ne İş Yapar ? '' sorusunun cevabı merak edilmektedir.

İlgili alım ilanı için; Tıklayınız.

KYK Yurt Yönetim Memuru Ne İş Yapar ?


Yurt Yönetim Memuru KYK bağlı yurtlarda çeşitli görevler almaktadır.Genel olarak zor bir memurluk sayılmaz. satın alma , öğrenci işleri, personel işleri, lojman sorumlulugu gibi bölümlerden herhangi birinde görev almaya başlarsınız. Tek zor yanı olarak gece nöbeti göze çarpmaktadır. Bu nöbetlerde de Yurtlarda bulunan odalar gezilir ve kontrol edilir. Bayramlarda ve özel günlerde Nöbet denk geldiğinde bazen zorluk yaşanabilmektedir.

KYK Yurt Yönetim memurunun görevleri genel itibariyle şu şekilde belirtilmiştir;


Madde 1- Yurt müdürlüklerinde özel ve gece hizmetlerinin yürütülmesiyle ilgili usul ve esasları tespit etmektir.

Kapsam

Madde 2- Yurtlardaki nöbet hizmetleri ile ilgili iş ve işlemleri kapsar.

Dayanak

Madde 3- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 101 inci maddesi, Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği?nin 37 inci maddesi ile diğer ilgili mevzuat hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

Madde 4- Bu talimatta geçen;

a. Özel Hizmet : Normal günlerde 17.30-24.00, hafta sonu ve diğer resmi tatil günlerinde 8.30-24.00, yarım çalışma günlerinde ise 13.00-24.00 saatleri arasında yürütülen hizmeti,

b. Gece Hizmeti : 24.00-8.30 saatleri arasında yürütülen hizmeti,

c. Nöbetçi Amir : Nöbet hizmetlerinin bu talimat hükümlerine göre yürütülmesini denetleyen yurt müdürünü,

d. Nöbetçi Memur : Özel ve gece hizmetlerinin bu talimat esaslarına göre yürütülmesinden sorumlu personeli,

e. Gece Hizmetlisi : Yurtlarda nöbetçi memura yardımcı olmak üzere bu talimat hükümleri çerçevesinde görev yapan hizmetli personeli,

f. Nöbet İzni : Nöbetçi memura gece hizmeti süresince tuttuğu nöbet karşılığında bu talimatta belirtilen esaslara göre kullanılacak izni,

g. Nöbet Defteri : Özel ve gece hizmeti ile ilgili hususların kaydedildiği defteri,

h. Fazla Mesai Ücreti : Her yıl bütçe yasasında belirtilen miktar üzerinden imkanlar ölçüsünde ödenen ücreti,

ı. Fazla Mesai Saati : Normal mesai saatleri dışında yapılan ve bu talimatta belirtilen fazla çalışma saatini,

İfade eder.

Özel ve Gece Hizmetinin Yürütülmesi

Madde 5- Özel ve Gece Hizmeti, hizmetin devamı olup, aynı personel tarafından yerine getirilmesi zorunludur. Özel ve Gece Hizmeti yurt müdürlüklerinde görevli yönetim memurları, yurt müdür yardımcıları ve şefler ile nöbet tutacak personel sayısı üçten az olan yurtlarda yurt müdürleri tarafından yürütülür.

Nöbet hizmeti yürüten personelin kanunen bakmakla yükümlü olduğu özürlü aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personel; mesai saatleri dışında nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır.

a. Nöbet hizmetine giren bayan yurt müdür yardımcıları ile bayan yönetim memurları ve bayan şefler hamileliklerinin 26 ncı haftasından itibaren ve doğumdan sonra bir yıl süresince nöbet hizmetinden muaf tutulurlar.

b. Öğrenci kapasitesi 1000 ve 1000?in altında olan karma yurt/bloklarda, nöbete girecek erkek personel sayısının 4?den, bayan personel sayısının 4?den az olması halinde; erkek veya bayan bir personel nöbete bırakılacaktır.

Nöbete giren personelin erkek olduğu günlerde bir bayan, bayan olduğu günlerde bir erkek personel saat 17.30?dan öğrenci imza işlemleri tamamlanıncaya kadar bu talimatta belirlenen özel hizmet görevine devam edecektir. Bu süre karşılığında ilgililere fazla mesai ücreti ödenecektir.

Bu durumda; nöbetçi personelin erkek olması halinde bir bayan, bayan olması halinde bir erkek hizmetli personel imkânlar ölçüsünde nöbetçi memura yardımcı olmak üzere gece hizmetlisi olarak görev yapacaktır.

Hizmetin ifası için kız ve erkek blok/yurtlarında ayrı ayrı nöbet odası tesis edilecektir.

c. Nöbet hizmeti yürüten personelin yemek öğünleri Kurum beslenme Talimatında belirtilen usul ve esaslara göre verilecektir.

Nöbet İzninin Kullanılması

Madde 7- Nöbet hizmetini;

a. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Pazar günleri yürüten personele takip eden gün,

b. Cuma, Cumartesi, bayram ve genel tatil günleri ile yarım çalışma günlerinde yürüten personele nöbeti takip eden hafta içerisinde ilgilinin isteği, birim amirinin uygun göreceği bir gün,

nöbet izni verilecektir.

c. Nöbet izinlerinin herhangi bir sebeple kullanılmaması halinde, iznin en fazla 10 günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek o yıl içerisinde kullandırılabilir.

Nöbetçi Memurun Görev, Yetki ve Sorumluluğu

Madde 10- Nöbetçi Memurun;

a. Görevleri

(1) Mesai başlangıç saatinde görevini kendisinden önceki nöbetçi memurdan devralmak,

(2) Nöbete başlarken, o gece yurtta bulunması gereken öğrenci sayısını kayıtlardan tespit etmek,

(3) Yurtta disiplini sağlamak,

(4) Yurt öğrencilerinin sosyal ve kültürel çalışmalarına yardımcı olmak ve gerektiğinde kolaylık göstermek,

(5) Öğrencilerin çeşitli dilek ve müracaatlarını karşılamak,

(6) Yurdun bina ve eşyasını yangın, tahrip ve kötü kullanmaktan korumak,

(7) Yurtta içki içilmesi, kumar oynanması, gürültü yapılması ve buna benzer olayların vuku bulmasına meydan vermemek,

(8) Gece görevlilerinin görev kontrolunu sağlamak,

(9) Görevi süresince vuku bulacak olayları ve gözlemlerini nöbet defterine yazarak imzalamak,

(10) Olağanüstü hallerde, alarm haberi veya önemli haberler alındığında, yurt müdürü, bölge müdürü ve diğer ilgilileri derhal haberdar etmek, kendi imkanları ile önleyemeyeceği olaylarda en yakın güvenlik biriminden yardım istemek,

(11) Yurt kurallarına aykırı hareket edenler hakkında gerekli işlemi yapmak, ayrıca durumu bir tutanakla yurt idaresine bildirmek,

(12) Gece bekçilerinin kontrol saatlerine ait fişleri yerine takıp, fişlerden kusurlu görülenleri nöbet defterine yazıp ve imzalamak,

(13) İdare odalarının kilitlenmesini ve anahtarlarının bunun için ayrılmış özel dolaplara konulmasını sağlamak,

(14) Mesai saatleri dışında gelen resmi evrak ve telgrafları alıp, mesai başlangıcında yurt müdürüne teslim etmek,

(15) Küçük İşletmeleri, Küçük İşletmeler Statüsü ve Sözleşmesi hükümlerine göre çalışmalarını kontrol etmek,

(16) Yurtta, ani olarak sağlık durumu bozulanların tedavileri için gerekli önlemleri almak,

(17) Kurum Görev, Yetki ve Sorumluluk Talimatında yer alan görevlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

(18) Özel ve gece hizmetlerinin yürütülmesi ile ilgili olarak Yurt Müdürünce verilecek diğer görevleri yapmak,

b. Yetkileri

Özel ve gece hizmeti süresince yurtta huzur ve güveni sağlamak, görevlerini yerine getirmekle ilgili olarak yetkilerini kullanmak.

c. Sorumluluğu

Özel ve gece hizmetleriyle ilgili kendisine verilen görev ve yetkileri zamanında ve yerinde kullanmamaktan yurt müdürüne karşı sorumludur.

Görevli olduğu süre içinde yurtta bulunmak zorundadır. Görevlerini yerine getirdikten, emniyet ve sükuneti sağladıktan sonra nöbet odasında istirahate çekilebilir. Mazereti kabul edilmeden göreve katılmayan personel hakkında disiplin işlemi uygulanır.

Nöbetçi memur nöbeti sırasında sıhri ve kanbağı bulunan akrabaları haricinde özel misafir kabul edemez.

KYK Yurt Yönetim memuru Maaşı Ne Kadar ?


Maaşlar medeni duruma, çocuk sayısına göre değişiklik göstermekle birlikte 2020 ocak zammı ile birlikte en az 3700 TL olarak ödenmektedir. Bunun yanısıra nöbet ücretleri de ödenmekte ve bu ücretlerle birlikte maaş 3700-4200 TL arasında değişiklik göstermektedir.

2021'de yapılacak memur zammı ile birlikte minimum maaşların 4100-4500 TL arasında olacağı tahmin edilmektedir.
10 Ara 2020 - 13:45 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )