2021 KYK Memur Alımı Olacak mı ? Kimler Başvurabilir ?

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belli zamanlarda alınan yurt yönetim memurları KYK yurtlarında istihdam edilmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

GSB alımları kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda istihdam edilmek üzere alımı yapılan KYK memur alımları yaklaşık olarak 3 senedir yapılmamaktadır.  Geçmiş dönemlerde ise KYK memur alımları her sene olmasa bile mutlaka 2 senede bir yapılmaktadaydı.

2021 KYK Memur Alımı Olacak mı ?

2020 Yılında Kredi Yurtlar kurumu tarafından memur alımı yapılması bekleniliyordu fakar 2020 senesi içerisinde ortaya çıkan koronavirüs ve buna bağlı olarak pandemi süreci nedeniyle birçok alım yapılamadı ya da ertelenmek zorunda kaldı.

Pandemi süreci nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitim vermesi ve bu süreçte de KYK yurtlarının kapalı olması nedeniyle Yurt yönetim memuru alımı yapılamadı diye tahmin ediyoruz. 2021 yılı içinde üniversiteler örgün eğitime başlarsa ve buna bağlı olarak KYK yurtları da tekrar açılırsa muhtemelen yüklü bir alım ilanı gelecektir.Öte Taraftan 2017 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada kurum ihtiyacının 10 bin 500 olduğunu söylemiş ve bunların giderilmesi için çalışmaların başlayacağını söylemişti.Binali Yıldırım açıklamasında '' Gençlik ve Spor Bakanlığı her geçen yıl, her geçen ay yurt sayısını artırıyor. Kredi Yurtlar Kurumunun da ihtiyacı olan 10 bin 900 personelin 2018’de işe başlaması için gerekli çalışmayı başlatmış durumdayız. '' ifadelerini kullanmış fakat 2018 yılında sadece 1220 memur alımı yapılmıştı. Sonraki süreçte ise herhangi bir alım yapılmadı ve yaklaşık 3 senedir alım yapılmamaktadır.

Geçmiş Yıllarda KYK memur Alımları

2016 Yılında bu yana hemen hemen her sene KYK memur alımı yapılmaktaydı. 2017 Yılında Nisan Ayında 1044 Yurt Yönetim Memuru alımı yapılmıştı. Yine 2018 Yılında da 1220 memur alımı yapılmıştı. O tarihten sonra ise şimdiye kadar KYK tarafından herhangi bir alım ilanı gelmiş değil. Özellikle 2018 KPSS puanı ile alım yapan kurumlar oldukça az sayıda olduğu için memur adaylarının büyük çoğunluğu tarafından 2020 KPSS lisans puanı ile birçok kurum'un alım yapacağı düşüncesi yoğunluk göstermektedir. Bu alımlardan birisi de KYK alımları'dır. Kredi Yurtlar Kurumu Muhtemelen 2020 KPSS puanı ile bir alım ilanı yayınlayacaktır fakat bunun ne zaman olacağını kestirmek çok zor..

Kimler Başvurabilir ?

Geçtiğimiz senelerde yapılan KYK alım ilanını incelediğimizde  başvuru şartlarının ne olduğu bellidir. 2020 Yılında yapılacak alımda da başvuru şartlarının çok büyük bir değişiklik göstermeyeceğini düşünüyoruz. İşte 2018 Yılında yapılan alımda istenilen başvuru  şartları;

  • a) Türk vatandaşı olmak,
  • b)  Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • c) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahküm olmamak,
  • ç) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak (Askerde olan adaylar da sınava başvurabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı ve bakaya durumunda bulunan adayların sınava başvuruları kabul edilmeyecektir.
  • d) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
  • e) Arşiv Araştırması yapılmış olmak,
  • e) Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik aylığı almıyor olmak, (Dul ve yetim aylığı hariç)
  • f) Üniversitelerin en az 4 yıllık lisans eğitimi veren yurtiçindeki veya denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurtdışındaki programlarının birinden mezun olmak,
  • g) Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmak.

KYK Yurt Yönetim Memuru Ne İş Yapar ?

Gençlik Ve Spor Bakanlığı bünyesi'nde bulunan KYK'ya bağlı Öğrenci yurtlarında çeşitli görevler üstlenirler. Bu görevler arasında;  personel işleri bölümü, tahsilat işleri,lojman işleri bölümü,öğrenci işlemleri bölümü ve satın alma gibi bölümler bulunmaktadır. Genel olarak Kredi Yurtlar kurumu'na bağlı öğrenci  yurtlarında işleyişin düzenli ve eksiksiz bir şekilde yürütülmesi için bazı görevleri üstlenirler. 

Taban Puanları Nasıldır ?

KYK alımlarında başvuru için taban puanı olarak 70 puan şartı aransa da bu alımlarda en yüksek puanlıdan başlayarak altta doğru bir liste oluşturulur ve belli sayıda kişi mülakat'a davet edilir. Alımlara yoğun bir talep olduğundan dolayı bu alımın taban puanları Erkek adaylar için 81-83 arası kapanırken bayan adaylar için 79-81 arası kapatmaktadır.

09 Ara 2020 - 14:28 - Kamugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )