PTT Personel Alımı Olacak mı ? PTT Başvuru Şartları Nelerdir, Alım Ne Zaman Olacak ?

55 Bin PTT personel alımı uzun süredir memur adayları tarafından beklenmektedir. PTT tarafından yapılacak personel alımı için müjdeli haberi bekleyen memur adayları olumlu adımlar atılmasını ümit etmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

PTT personel alımı aylardır beklenen alım ilanlarından birisi. Adalet Bakanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu alımları, Gümrük Bakanlığı gibi alımları bekleyen memur adayları bu alımların 2020 KPSS puanı ile yapılmasını beklemektedirler.

Geçtiğimiz süreç içinde PTT personel alımı yapılacağı belirtilmiş ve rakam olarak 55 Bin personel alımı söz konusu olmuştu. İlerleyen süreçte ise henüz net bir adım atılabilmiş değildir.2020 PTT Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak ?

PTT personel alımı konusu zaman zaman TBMM gündemine de gelmiştir. CHP milletvekilli Sezgin Tanrıkulu Ağustos ayında PTT personel alımı ile ilgili bir soru önergesi vermiş ve PTT şubelerinde ihtiyaç durumunu ve personel alımının yapılmayacağına önergede yer vermişti.  26 Ağustos 2020 tarihinde verilen önergenin detayları aşağıdaki görsellerde bulunmaktadır.

PTT Personel Alımı Olacak mı ? PTT Başvuru Şartları Nelerdir, Alım Ne Zaman Olacak ?

Verilen Soru önergesine ulaşmak için TBMM soru önergeleri bölümünü kullanabilirsiniz. 26 Ağustos'ta Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen soru önergesi şu şekildeydi ;

PTT Personel Alımı Olacak mı ? PTT Başvuru Şartları Nelerdir, Alım Ne Zaman Olacak ?

26 Ağustos 2020 Tarihinde verilen bu soru önergesine Cevap ise 13 Ekim 2020 tarihinde verilmiş ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu verilen soru önergesini şu şekilde cevaplamıştı;


PTT Personel Alımı Olacak mı ? PTT Başvuru Şartları Nelerdir, Alım Ne Zaman Olacak ?

PTT Personel Alımı Olacak mı ? PTT Başvuru Şartları Nelerdir, Alım Ne Zaman Olacak ?

Önergede verilen cevapta bulunan PTT işyerlerinde personel eksikliği konusundaki şikayet sayısı dikkat çekmektedir. Bakan Adil Karaismailoğlu PTT'de Personel eksikliği nedeniyle temmuz sonu itibariyle 1395 şikayet olduğunu belirtmiştir. Bu da 2020 'nin ilk 7 ayında 1395 şikayette ve aylık neredeyse 200 şikayete denk gelmektedir.

Bu cevaptan da anlaşılacağı üzere PTT'de personel alımına ihtiyaç vardır ama ne zaman yapılacağı konusunda henüz net bir bilgi mevcut değildir.kpsscafe.com.tr adresi olarak gelişmeleri takip etmeye devam edecez.

PTT Personel Alım Şartları Nelerdir? 

Önceki dönemlerde yapılan PTT personel alımlarında başvuru şartları olarak aşağıdaki şartlar istenmiştir. Bu şartlar Ünvana göre değişiklik göstermektedir. Dağıtıcı, Gişe Personeli ve benzeri farklı ünvanlarla alım yapan PTT bazı ünvanlar için özel şartlar isteyebilmektedir.

 • a) Türk vatandaşı olmak.
 • b) Erkeklerde en az orta okul mezunu, bayanlarda ise en az lise mezunu olmak.
 • c) Erkekler 22-32, Bayanlar 18-27 yaşları arasında olmak
 • d) Erkekler için askerliğini yapmış olmak.
 • e) Erkekler en az 1.73 cm. , bayanlar en az 1.64 cm. boyunda olmak.
 • f) İnsan ilişkileri, hitap tarzı, konuşma diksiyonu düzgün olmak ve prezantabl olmak.

PTT Personel Alımı Olacak mı ? PTT Başvuru Şartları Nelerdir, Alım Ne Zaman Olacak ?

 • g) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın veya çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma,
 • h) Madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
 • i) Kamu haklarından yasaklı olmamak. j) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü bulunmamak.
 • k) 5188 Sayılı Kanun gereği silahlı özel güvenlik kimlik kartına sahip olmak.
 • l) Tercihen Para ve Değerli Eşya Taşımacılığı konusunda tecrübeli olmak

PTT personel Alımı Taban Puanları Kaç olmaktadır ?


PTT geçtiğimiz senelerde yapılan alımlarda kurum bünyesine alacağı personeller için KPSS puanına ek olarak kendi yazılı sınavını da yapmıştır. Yapılan sınavdan başarılı olan adaylar arasından personel alımı yapılmıştır. Muhtemel bir alımda PTT tarafından yine yazılı bir sınav yapılması yüksek olasılık gibi görünmektedir. PTT tarafından resmi alım ilanı gelir gelmez eş zamanlı olarak sitemizden de duyuru yapılacaktır.

28 Kas 2020 - 17:43 - Kamugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler