Zabıta Memuru Alımı Başvuru Şartları Nelerdir ? KPSS Puan Şartı Kaçtır ?

Zabıta memuru olmak isteyen binlerce genç işsiz tarafından zabıta memurluğu alım ilanları heyecanla beklenmektedir.

Düşük KPSS puanı ile alım yapan memurluklardan birisi olan Zabıta Memurluğu özellikle puanı 60-70 arasında olan genç işsizler tarafından yoğun başvuru almaktadır.

Zabıta Memuru başvuru şartları ve zabıta memuru taban puanları memur adayları tarafından merak edilmektedir.

Zabıta Memuru Alımı Olacak mı ?


Belediyeler tarafından ihtiyaç doğrultusunda alım ilanları açılmaktadır. Her belediye kendi ihtiyacına göre farklı zamanlarda zabıta memuru alım ilanı açmakta ve bu doğrultuda alım yapmaktadır. kpsscafe.com.tr olarak bu alım ilanlarını yakınen takip etmekteyiz. Alım ilanlarından haberdar olmak için sitemizi takip edebilirsiniz.

Alım yapan ve süreci devam eden birkaç örnek ;

1) Geyve Belediyesi 8 Zabıta Memuru alacak; tıklayınız

2) Ankara Belediyesi 60 zabıta memuru alacak; tıklayınız

3) Beyoğlu Belediyesi 80 zabıta memuru alacak , Tıklayınız.

Zabıta memuru alımları Belediyelerin insiyatinde olan alımlar olduğu için bu alımlarda bazen 60 KPSS puanı bazen 70 KPSS puan şartı istenebilmektedir. Başvuru şartları da belediyeden belediyeye değişkenlik göstermek birlikte genel şartlar şu şekildedir;


Başvuru Şartları Nelerdir? 

Zabıta memuru alımında başvuru genel koşulları şu şekilde olacak:

  • - Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
  • - Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüyü kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak.
  • - Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.


  • - Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek beden ve akıl hastalığı bulunmamak.
  • - İlan edilen kadrolar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak.
  • - İlan edilen unvanlar için mezun olunan okul itibari ile öğrenim şartını taşımak ve bu öğrenimle ilgili olarak Ortaöğretim (Lise veya dengi) 2018- KPSS P94,  Önlisans 2018-KPSS P93 ve Lisans 2018-KPSS P3 türünde Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) yeterli puanı almış olmak. ( 2020 olacak bundan sonra )
  • - Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerle çıkarılmış olmamak.
  • - 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin (A) fıkrasında belirtilen şartların yanısıra Belediye Zabıta Yönetmeliğinin 13/A maddesinde yer alan özel şartlara göre zabıta memuru kadrolarına başvuru yapılabilmesi için; tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 metre, kadınlarda en az 1.60 metre boyunda olmak 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg.dan fazla fark olmamak. Boy ve kilo tespitleri belediyemizce yapılacaktır.
  • - Sınavın yapıldığı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmak.

26 Kas 2020 - 21:15 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?