Adalet Bakanlığı Personel Alımı'nda Önemli Değişiklik ! 10 Bin Memur Alımı Ne Zaman Yapılacak ?

Adalet bakanlığı tarafından yayımlanacak olan 10 bin personel alım ilanı merakla beklenirken, personel alımı'nda önemli bir değişikliğe gidildi.

Büyütmek için resme tıklayın

2020 Yılının başından beri Adalet Bakanlığı tarafından gelecek olan 10 Bin personel alımını sabırsızlıkla bekleyen memur adayları Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından müjdesi verilen alımın bir anca yapılmasını beklerken, personel alımında önemli bir değişikliğe gidildi.


2021 TBMM Bütçe Görüşmeleri 

 "Zabıt katibi, mübaşir, şoför, aşçı, teknisyen, avukat, hizmetli, psikolog, sosyal çalışmacı, istatistikçi, icra katibi, öğretmen, veteriner, infaz ve koruma memuru, cezaevi katibi, hemşire, kaloriferci." gibi farklı pozisyonlarda personel alımı yapan Adalet bakanlığı adına 10 Kasım 2020 tarihinde TBMM'de yapılan bütçe görüşmelerine katılan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül önemli açıklamalarda bulunmuştu.Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL'ün bakanlık bünyesinde yeni kurulan Adli Destekler ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'na personel alımı müjdesi vermesinin ardından bugün alım ilanı gelmişti. İlgili alım için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

---->> Adalet Bakanlığı 418 Personel Alımı

Alımlarda Bazı bölümlere öncelik tanınacak !

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Adalet Bakanlığı ile CTE personel alımında düzenleme ile ilgili, "7242 sayılı Kanun’la personel atamalarında hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksekokulu mezunlarının yanı sıra meslek yüksekokullarının adalet veya ceza infaz güvenlik hizmetleri programı lise veya meslek liselerinin adalet alanı mezunlarına da öncelik tanınması düzenlenmiştir."

Söz konusu kanun maddesi şu şekilde:

"“hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksek okulu” ibaresi “hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu veya meslek yüksekokullarının adalet veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alan” şeklinde değiştirilmiş, maddeye birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve maddenin mevcut ikinci fıkrasına “esaslar” ibaresinden sonra gelmek üzere “ile sınav kurullarının oluşumu” ibaresi eklenmiştir."

Buna göre Adalet Bakanlığı ile CTE personel alımlarında hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu veya meslek yüksekokullarının adalet veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanından mezun olanlara öncelik verebilecek.2020 Adalet Bakanlığı Personel Alımları Ne Zaman Olacak !

Lisans dahil tüm memur adayları bu alım ilanını sabırsızlıkla bekliyor olsa da özellikle halen 2018 puanları geçerliliğini koruyan ve yaş sınırına takılmaktan çekinen ya da 2020  KPSS'de istediği sonucu elde edemeyeceğini düşünen Önlisans ve Ortaöğretim mezunları 2020 Adalet Bakanlığı 10 Bin Personel Alımı'nı daha büyük sabırsıkla beklemektedir.

Adalet Bakanı tarafından daha önce yapılan açıklamada alımlar ile ilgili olarak adliyelerde ve cezaevlerinde gerekli personel ihtiyaçlarının tespit edildiğini ve yakın zamanda alım yapacakları ilerleyen süreçte detayları kamuoyu ile paylaşacağını belirtmişti. Devam eden süreçte ise Bakan, Abdülhamit Gül tarafından alım ile ilgili olarak henüz net bir açıklama gelmedi. Tahminimizce Alım ilan 2020 Yılının Aralık ya da 2021 yılının başlarında gelebilir. 


10 Bin Adalet Personeli Kadro Dağılımı Nasıl Olacak ?


Adalet Bakanlığı tarafından alım ilanı henüz yayınlanmadıği için net rakamlar belli olmasa da geçtiğimiz dönemlerde Adalet Bakanlığı tarafından yapılan alımlarda aslan payı İnfaz koruma memurlarına verilmişti. Olası bir alımda da 10 Bin personel'den en fazla pay yine infaz koruma memurlarına gidecektir. Branş dağılımının şu şekilde ; 5000-6000 İnfaz koruma memuru, 2500-3500 Zabıt Katibi ve geri kalan kısım da diğer ünvanlar için olma ihtimali yüksektir.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Adalet Bakanlığı tarafından geçmiş senelerde yapılan alım ilanları incelendiğinde başvuru şartları rahatlıkla görülebilmektedir. 2020 yılı içerisinde gelecek alım ilanında başvuru şartlar'ında herhangi bir değişiklik olacağı ön görülmemektedir. Geçmiş senelerde yapılan alımlarda istenilen genel başvuru şartları ise aşağıdaki gibidir. Ünvana göre bazı özel şartlar istenebilmektedir, Alım ilanı yayımladığında bu şartları inceleyebilirsiniz.

- Türk Vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

-Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

- Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

- Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

- Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

- Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

Zabıt Katipliği Alımları Klavye'de Kelime Sayımı Nasıl Yükseltebilirim !


Adalet bakanlığı personel alımları kapsamında alım yapılan Zabıt Katipliği alımları da binlerce memur adayı tarafından beklenmektedir. Bu alımda KPSS puanının yanısıra aşmanız gereken önemli bir Klavye sınavı bulunmaktadır. Klavye sınavında 3 dakika içerisinde metnin tamamına bağlı kalınacak şekilde yanlışlar hariç en az 90 kelime yazılması şartı aranmaktaktadır.

Hemen hemen bütün memur adayları bilgisayar'a ve dolayısı ile klavye'ye da yabancı değildir. İyi kötü temel işlemlerimizi yaptığımız bilgisayar ile bir geçmişimiz bulunmaktadır. Klavye sınavında parmakları hızlı olanlar bir adım önde olurken yavaş yazanlar ise kelime sayısını nasıl yükseltebileceğini düşünmektedir.

Öncelikle Zabıt katipliği klavye sınavında bazı adli terimler ve mahkeme tutanaklarına benzer kelimeler olduğu için bu kelimelere yabancı olmamak gerekmektedır. Bunun için de geçmiş yıllarda yapılan alımlarda Adalet Bakanlığı tarafından paylaşılan ve klavye sınavında sorulan Örnek zabıt katibi metinlerini klavyede çalışmanız faydanıza olacaktır. 

11 Kas 2020 - 13:18 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

Fati̇h - hepinize geçmiş osun bu alım 2020 şubatta çıktı.şu an önümüzdeki şubata kadar 2 aylık bir süre var.yaklaşık 1 yıldır oyaladılar.Daha da oyalayacaklar kpssye boşuna girip bedavadan devletin kasasını dolduran benimde dahil olduğum kerizlere tekrar geçmiş olsun.Tam anlamıyla kandırıldık.Yapacak birşey yok.Cimer yazdım ilgilenmediler bile.Bir yerden aşağı Kasımpaşa diyerek resmen dalga geçiyorlar(admin yorumumu silmesin diye bu kasımpaşa sözünün küfürlü yerini attım.)Olan HEPİMİZE OLDU ARKADAŞLAR.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Kasım 14:54


Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?