Adalet Bakanlığı 2020'de Mübaşir Alımı Olacak mı ? Başvuru Şartları Nelerdir ?

Adalet Bakanlığı'nın memur alım ilanını büyük bir heyecanla bekleyen memur adaylar bu alımlar kapsamında yapılan Mübaşir alımını da merak etmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan alımlar İnfaz Koruma memurluğu, zabıt katipliği, İcra katipliği, cezaevi katipliği ve Mübaşir gibi ünvanları kapsamaktadır.

Bilindiği üzere İnfaz Koruma memurluğu'nda boy şartı aranırken zabıt katipliği alımında da klavye şartı aranmaktadır. Bu iki şartı taşımayan ya da bu alımlarla ilgilenmeyen memur adaylarının büyük çoğunluğu Mübaşirlik alımlarına başvuru yapmaktadır.

Adalet Bakanlığı 2020'de Mübaşir Alımı Olacak mı ?Adalet Bakanlığı personel alımları için 2020 Eylül ayında CNN türk yayınlarında açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL yaptığı açıklamada Adliyelerdeki ve cezaevlerindeki personel ihtiyaçlarını belirlediklerini, yakın zamanda 10 bin civarında personel alımına çıkılacağını ve netleşince kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etmişti. 

Adalet Bakanlığı 2020'de Mübaşir Alımı Olacak mı ? Başvuru Şartları Nelerdir ?Bu açıklama 2018 KPSS puanı ile memur adayı olmak isteyen birçok kişiyi oldukça mutlu etmiş ve alım ilanı sabırsızlıkla beklenmişti. Fakat aradan geçen sürede ise personel alımıyla ilgili teknik bazı izin süreçlerinin tamamlanamadığı, bu nedenle de ilana çıkılmadığı iddia edilmişti. 

Aradan geçen sürede alım ilanını bekleyen 2020 KPSS lisans mezunlarının 2018 puanı ile bu alıma başvurması imkansızlaşırken Önlisans ve ortaöğretim mezunlarının da 2020 KPSS sonuçları açıklandığında 2018 kpss puanları geçersiz olmuş olacaktır. 

Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak alım ilanının 2020 KPSS puanı ile yapılacağını düşündüğümüz için bu alım ilanının 2020 Aralık ayından önce gelmesi zor gibi görünüyor. 

Olası bir 10 Bin Adalet Bakanlığı personel alımında Mübaşir Alımı da bu alım içinde yerini alacaktır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan Adalet Bakanlığı alımlarında alım sayısının %10-15 kadarı mübaşir alımları için ayrılmıştır.

Örneğin 2018 Nisan ayında yayımlanan Adalet Bakanlığı alım ilanında 12 Bine yakın personel alınmış ve bu ilanda 1169 mübaşir kadrosu açılmıştı. Bu nedenle gelebilecek bir 10 Bin personel alımında yaklaşık 1000-1500 mübaşir alımı yapılacaktır.

Adalet Bakanlığı 2020'de Mübaşir Alımı Olacak mı ? Başvuru Şartları Nelerdir ?
Mübaşir Başvuru Şartları Nelerdir ?Henüz 2020 yılında Adalet Bakanlığı tarafından resmi bir ilan gelmediği için başvuru şartları netleşmese de 2018 yılında yapılan Adalet Bakanlığı mübaşir alımı başvuru şartlarının pek değişeceğini söyleyemeyiz. O ilanda mübaşir alımı için istenilen başvuru şartları şu şekildeydi;

Türk vatandaşı olmak,

Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,

 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağma gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahküm olmamak,

Kamu haklarından mahrum olmamak,

Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

En az lise veya dengi okul mezunu olmak, Başvuruda bulunabilmek için KPSS'den en az 70 puana sahip olmak.

Adalet Bakanlığı 2020'de Mübaşir Alımı Olacak mı ? Başvuru Şartları Nelerdir ?2020 Mübaşir Alımı Ne Zaman Olacak ?

 Çift seneli yıllarda alınan KPSS puanıyla yapılan mübaşirlik alımları bu sene de 2020 KPSS puanıyla alım ilanına çıkabilir.. 

70 puan şartı ile alım yapılan mübaşirlik özellikle 75-83 aralığında puan alan memur adayları tarafından merakla beklenmektedir ve alım ilanının bir an önce çıkmasını istemektediler.  Bu nedenle memur adayları tarafından sürekli olarak Adalet bakanlığı alımlarının ne zaman yapılacağı ile ilgili sorular gelmektedir.

2020 KPSS lisans sonuçlarının açıklanması ile birlikte bu bekleyiş daha da fazla artmış ve memur adayları tarafından alım ilanının halen neden gelmediği sorgulanmaktadır. KPSS önlisans ise geçtiğimiz haftalarda yapılmıştır.

Alım ilanı muhtemelen KPSS önlisans sonuçlarının açıklanması sonucu gelecektir. KPSS önlisans sonuçlarının açıklanma tarihi olarak 26 Kasım tarihi verilmiştir. KPSS ortaöğretim sonuçları da beklenecekse alım ilanı 2021 Yılının Ocak-Mart ayları arasına sarkabilecektir. 2018 yılında yapılan alım Nisan ayında yapılmıştı. 

Alım ilanı geldiği andan itibaren eş zamanlı olarak sitemiz üzerinden de yayınlanacaktır.

GÜNCELLEME- 700 Kadroluk Mübaşir Alımı İlanı Geldi

Adalet Bakanlığı tarafından 22 şubat tarihinde yayımlanan üst üste ilanlarla farklı ünvanlarda çok sayıda personel alımı yapılacağı belirtildi.  2021 Mübaşir alımı ilanını bekleyen mübaşirlik adayları da bu ilana yoğun ilgi gösterirken farklı şehirlerde toplam 700 mübaşir alımı yapılacağı belirtildi.

Zabıt Katibi alımında klavye sınavı ve İnfaz Koruma memuru alımında boy şartı gibi detayların bulunması nedeniyle birçok memur adayı Mübaşirlik alımına ilgi göstermektedir.

Kadro Dağılım,Taban Puanlar ve detaylar için tıklayınız.

 

10 Kas 2020 - 19:54 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

02

Gül Perisi - @.... 01 nolu yoruma cevabı: Evet nerde taban puanlar bari haberin başlığını taban puanlar diye paylaşmayın

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 01:08


Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler