KPSS B Grubu Mezunlarından TBMM'ye KPSS B Her Sene Yapılsın Çağrısı !

Yıllarını heba ederek, masalarda dirsek çürüterek memur olmak isteyen binlerce memur adayı koronavirüs sürecinde yaşadıkları zorlukları ve B grubu ile ilgili diğer sorunları dille getirerek TBMM adaylarına hitaben bir çağrı metni hazırladılar ve TBMM'den bu sessiz çığlığa duyarsız kalınmamasını rica ettiler.

Yıllarını heba ederek, masalarda dirsek çürüterek memur olmak isteyen binlerce memur adayı koronavirüs sürecinde yaşadıkları zorlukları ve B grubu ile ilgili diğer sorunları dille getirerek TBMM adaylarına hitaben bir çağrı metni hazırladılar ve TBMM'den bu sessiz çığlığın duyulmasını istediler. B grubu adayları KPSS B grubu sınavının da A grubu ve Öğretmenlik mezunlarına yapıldığı gibi her sene yapılmasını talep etmektedir.

                                                               T.C.
 
                          TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÜYELERİNE


Sayın Milletvekillerim,
KPSS B grubuna dâhil olan mesleklere mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, yalnızca çift yıllarda almış olduğu puanlarla kamu kurum ve kuruluşlarına atanma şansına sahip olması, dolayısıyla 2 yılda bir sınava girerek hizmete girme hakkını elde etmesi, yaklaşık olarak 2 milyon 300 bin adayı mağdur etmektedir. Bu sayıya adayların ailelerini de dâhil ettiğimizde, sistemin mağdur ettiği vatandaşlarımızın sayısı 10 milyonu bulmaktadır.


Hâl böyleyken KPSS B grubu adayları olarak bizler, bu mağduriyeti yaratan sistemin daha fazla sürdürülmemesi ve sistemin yeniden revize edilerek sorunların çözülmesi adına bir çalışma başlattık. KPSS B grubu adaylarının hangi yıllarda almış olduğu puanın atama işlemlerinde kullanılacağını ÖSYM’ye bildiren ve bu yetkiyi elinde bulunduran kurumun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olması sebiyle bazı arkadaşlarımızın CİMER üzerinden ilgili bakanlığa başvuruda bulunduklarını biliyoruz. Ancak yetki kendisinde bulunmasına rağmen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2 Temmuz 2018 tarih ve 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 123’üncü ve geçici 3’üncü maddesiyle 703 sayılı KHK’ nın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl sonra, yani 9 Temmuz 2019 tarihinde kapanmış olan Devlet Personel Başkanlığı üzerinden CİMER başvurularına “Başvurunuzu Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilgili birim veya komisyonlarına yapmanız gerekmektedir.” cevabını vermiştir.


Siyasi, sosyal, idari, teknolojik ve bilimsel alanlarda ulusal ve uluslararası öneme haiz mühendislik, mimarlık, hukuk, sağlık, iktisadi ve idari bilimler mesleklerine mensup olan KPSS B grubu adaylarının önce sınav ve atama sitemiyle mağdur edilmesi, şimdi d bürokratik engellerle çalışma hayatının tamamen dışına itilmeye çalışılması yalnızca bizlerin değil ülkemizin de geleceğine ambargo koymaktadır.


Bizler, KPSS B grubu adaylarına her yıl sınava girerek kamu kurum ve kuruluşlarında hizmete girme hakkının verilmesini ve almış olduğumuz puanın 2 yıl geçerliliğini korumaya devam etmesini arzu ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin en mukaddes müessesesi olan TBMM’de bizleri temsil eden siz değerli milletvekillerimizin bu sorunu en kısa sürede çözeceğine inanıyoruz.


KPSS B GRUBU ADAYLARI ORTAK BİLDİRİSİ


Yıllardan beri süregelen, KPSS B grubu kadrolarına 2 yılda bir sınav yapılması büyük bir kitle üzerinde tarifsiz bir mağduriyet oluşturmaktadır. Bu yıl yaşanan pandemi vakasında olduğu gibi sınav döneminde yaşanan en ufak bir aksilik B gurubu adaylarının 2 yılına mal olmaktadır.

    Pandemi süreci, KPSS adaylarında öngörülemeyen mağduriyetlere neden olmuştur. Adayların çoğunluğu salgın nedeniyle, ücretini ödediği kursun ikinci dönem eğitimine katılamamış ve eğitimi sekteye uğramıştır. Ayrıca adaylar sınava yılın en sıcak günlerinden birinde, klimasız ortamda, yüzünde maskeyle girmiş; ortamda bulunması muhtemel korona virüs tarafından enfekte olma endişesi nedeniyle sınavda iyi bir performans gösterme şansını tamamen yitirmiştir. Bunun dışında birçok aday korona virüs testi pozitif çıktığı için ve birçok aday da kronik rahatsızlığı nedeniyle korona virüs bulaşma riski endişesiyle sınava katılmamıştır. Böyle bir durumda her Türk vatandaşı gibi bizlerin de 2021 yılında tekrar sınava girme hakkımızın olması
gerekirken böyle bir hakkımız bulunmamakta ve bizlere 2022 yılında sınava girebilme haksızlığı reva görülmektedir.


KPSS B gurubu adaylarının bu ve buna benzer durumlarda her defasında 2 yılının heba olması, diğer KPSS adaylarının ise her yıl sınava girerek bu durumu daha az zararla atlatması hakkaniyetli bir durum değildir. Bu adaletsiz durumun uzun yıllardır devam etmesi ve ilgili makamların yapılan başvuruları ısrarla dikkate almaması bizleri yöneticilerimize karşı büyük bir güvensizliğe itmektedir. Bizler, uzun yıllardır devam eden bu adaletsizliğin çözülebileceği inancındayız.


Anayasamızın Temel Hak ve Hürriyetler bölümünde yer alan Siyasi Haklar ve Ödevler, Madde 70: Hizmete Girme Hakkı’ndan KPSS A grubu adayları her yıl faydalanırken, KPSS B grubu adaylarına 2 yılda bir sınav hakkı tanınması nedeniyle, uygulamadan kaynaklı olarak, B grubu adaylarının Anayasal hakkı olan Hizmete Girme Hakkı kısıtlanmaktadır.

KPSS B grubu adayları olarak bizler, diğer KPSS adaylarına olduğu gibi KPSS B grubu adaylarına da her yıl sınava girme hakkının verilmesini ve almış olduğumuz puanın 2 yıl geçerliliğini korumaya devam etmesini arzu ediyoruz. TBMM’de bizleri temsil eden değerli milletvekillerimizin ve saygıdeğer hükümet yetkililerimizin, milyonlarca memur adayını ve bu adayların ailelerini yıllardan beri mağdur eden bu sistemi revize ederek bu mağduriyete son vereceklerine inancımız tamdır.

KPSS B GRUBU ADAYLARI TARAFINDAN ONAYLANMIŞTIR.

06 Kas 2020 - 16:37 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

TOPRAK - Her yıl sınava girip puanı iki yıl korumak önlisans ve ortaöğretime haksızlık olur o zaman onlarında her yıl sınava girmesi puanını iki yıl kullanması gerekir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Kasım 23:45


Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?