İçişleri Bakanlığı Memur Alımı Başvuruları Başlıyor!

İçişleri Bakanlığı tarafından bakanlık bünyesine 30 personel alınacağı geçtiğimiz haftalarda duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından Başvuru tarihleri bugün belli oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından bakanlık bünyesine 30 personel alınacağı geçtiğimiz haftalarda duyurulmuştu. Bu duyurunun ardından Başvuru tarihleri bugün belli oldu. Yapılan duyuruda başvuru tarihlerinin yanısıra başvuru şartarı ve diğer özel şartlarda belirtildi.Başvurular Nasıl Yapılacak ?Yapılan duyuruda başvuruların e-devlet üzerinden alınacağı belirtilirken Başvuruların 2 Kasım 2020 tarihi'nde başlayıp 6 Kasım 2020 tarihi'nde sona ereceği açıklandı. Duyuruda 

, “2020-2021 yılı İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçi Yardımcısı Giriş (Sözlü) Sınavı İş Talep Formu” sayfası üzerinden müracaatlar alınacak. Adaylar başvurularını 6 Kasım tarihine kadar yapabilecek. 

Başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili "KPSSP23 başarı puan sıralamasına göre belirlenen giriş (sözlü) sınavına katılacak adaylara ait kesin olmayan değerlendirme sonuç listesi 11 Kasım 2020 tarihinde Bakanlığımız www.icisleri.gov.tr adresli internet sitesinde ilan edilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Kimler Başvurabilir ?

2020-2021 yılı İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçi Yardımcısı ile ilgili başvuru şartları ise şu şekilde açıklandı.

  • - 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) fıkrasında sayılan şartları taşımak,
  • - En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki öğrenim kurumlarından birisini bitirmiş olmak,
  • - Giriş (sözlü) sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak.(01/01/1985 tarihinden sonra doğanlar),
  • - Sınavın yapılacağı dönemde son başvuru tarihi itibariyle geçerlilik süresi dolmamış “Kamu Personel Seçme Sınavı KPSSP23” puan türünden en az 70 ve üzerinde KPSS puanı almış olmak.

Dernekler Denetçi Yardımcısı Ne İş Yapar ?


Denetçiler'in görev ve yetkileri ise şu şekildedir.

  • Denetçiler, Bakanlık Makamının onayı ve (Değişik ibare:RG-4/6/2020-31145) Genel Müdürün görev emri üzerine, derneklerin yönetim yerleri, müesseseleri, iktisadi işletmeleri ve her çeşit eklentileri, defterleri, hesap ve işlemleri ile tüzüklerinde gösterilen amaç doğrultusunda faaliyet gösterip göstermediklerini denetlemekle, verilen inceleme ve araştırma görevlerini yerine getirmekle görevlidir ve Denetçiler doğrudan (Değişik ibare:RG-4/6/2020-31145) Genel Müdüre bağlıdır.
  • Denetçiler, denetleme sırasında gerekli gördükleri defter, evrak ve belgeleri istemek; bunların onaylı örneklerini veya yolsuzluğun kanıtını oluşturanların asıllarını almak; kasa, depo ve ambarlarını incelemek, saymak ve gerektiğinde mühürlemek yetkisine sahiptir. Denetçiler, görevleriyle ilgili olarak, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerden bilgi ve belge isteme yetkisine sahiptir.
  • Denetçiler; yönetmelik, genelge ve diğer alt düzenlemelerle görev ve yetki alanları dışında görevlendirilemezler. Denetçiler, mutat ve makul süreler haricinde ve kabul edilebilir bir gerekçe olmaksızın denetim görevi dışı tutulamaz.
  • Denetçiler, kendi istekleri dışında veya denetim hizmetlerinin gerekleriyle bağdaşmayan sıhhi, ahlaki veya mesleki yetersizlikleri tespit edilmedikçe görevden alınamaz; diğer idari görevlere atanamazlar. Sıhhi, ahlaki veya mesleki yetersizlik hallerinin; sağlık kurulu raporu, yargı kararı, disiplin kurulu kararı, mülkiye müfettişi raporu gibi belgelerle tevsiki esastır.
  • Yukarıdaki fıkra hükmüne göre sıhhi, ahlaki veya mesleki yetersizlikleri tespit edilenler, (Değişik ibare:RG-4/6/2020-31145) Genel Müdürlüğün görüşü, Personel Genel Müdürlüğünün teklifi ve Bakanlık Makamının onayı ile Denetçilik mesleğinden çıkarılarak, öğrenim durumları ve kadro derecelerine uygun başka bir göreve atanırlar.

31 Eki 2020 - 15:13 - Kamu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?