2020 İnfaz Koruma Memuru (Gardiyanlık ) Alımları Olacak mı ? Kimler Başvurabilir ?

2018 KPSS'nin atamalar bakımından verimsiz geçen bir atama dönemi olmasından ötürü memur adaylarının büyük çoğunluğu 2018 KPSS puanları geçersizliğini yitirmeden Adalet Bakanlığı'ndan bir alım ilanı beklemektedir.

2018 KPSS'nin atamalar bakımından verimsiz geçen bir atama dönemi olmasından ötürü memur adaylarının büyük çoğunluğu 2018 KPSS puanları geçersizliğini yitirmeden Adalet Bakanlığı'ndan bir alım ilanı beklemektedir. Bilindiği üzere KPSS sonuçları açıklandığı anda geçmiş KPSS puanı geçerliliğini yitirmektedir. Bu kapsamda lisans mezunları bundan sonra yapılacak alımlarda sadece 2020 KPSS lisans puanlarını kullanabileceklerdir.

Önlisans mezunları ise 26 Kasım tarihi'nden yani Önlisans sonuçları'nın açıklanmasından önce gelen herhangi bir ilanda 2018 KPSS puanı ile başvuru yapabileceklerdir. Bu nedenle özellikle Önlisans mezunları ve Ortaöğretim mezunları tarafından Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL tarafından daha önce açıklanan 10 Bin Personel alımı büyük bir heyecan içerisinde beklenmektedir.2020 İnfaz Koruma Memuru ( Gardiyan ) Alımı Olacak mı ?2020 yılı içerisinde Adalet Bakanlığı tarafından bir alım ilanının gelmesi yüksek olasılık gibi görünüyor fakat tahminimizce bu alım ilanı Aralık ayına sarkabilir. Adalet Bakanlığı bu alım için Önlisans ve Ortaöğretim sınav sonuçlarının açıklanmasını bekleyebilir. Bu durumda 2020 Adalet Bakanlığı personel alım ilanı'nın Aralık ayından önce gelmesi mümkün görünmemektedir.Gelecek olan alım ilanında en az 4000-6000 arası infaz koruma memuru alınacağı tahmin edilmektedir.
2020 İnfaz Koruma Memuru Başvuru Şartları Nelerdir ?Adalet Bakanlığı tarafından geçmiş senelerde yapılan alım ilanları incelendiğinde başvuru şartları rahatlıkla görülebilmektedir. 2020 yılı içerisinde gelecek alım ilanında başvuru şartlar'ında herhangi bir değişiklik olacağı ön görülmemektedir. Geçmiş senelerde yapılan alımlarda istenilen başvuru şartları ise aşağıdaki gibidir.

- Türk Vatandaşı olmak,

- Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

- Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

- Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

- Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

- Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

- Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; Merkezî sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak

- Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

- En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

- Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,

- Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.)

29 Eki 2020 - 09:01 - Adalet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?