2020 PAEM Alımı Yapılacak Mı? Açıklama Yapıldı Mı?

Polis Akademisi Başkanlığı açıklama yaptı mı? 2020 PAEM Alımı Yapılacak Mı?

Büyütmek için resme tıklayın

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından her yıl yapılan Polis alımları 2020 yılında devam edecek mi? Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok alım ertelendiğinden ötürü polis memuru olmak isteyen kişilerin aklında olan tek soru bu oldu. Peki, polis alımlarıyla beraber Polis Amirleri Eğitim Merkezi alımları 2020 yılında yapılacak mı?  

Geçmiş Yıllarda PAEM Alım Kontenjanları 

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan ve başvuru alınan PAEM Alımları için geçmiş yıllarda yapılan alımlar için alım kontenjanlarını sizlerle paylaştık. 

  • 2017 yılında PAEM Alımları 2200 kişilik kadro ile 200 Kadın ve 2 Bin Erkek alınmıştı. 
  • 2018 yılında PAEM Alımları 3000 kişilik kontenjan ile 2700 Erkek 300 Kadın alınmıştı. 
  • 2019 PAEM Alımları 2000 Kişilik kontenjan ile 1800 Erkek ve 200 kadın alınmıştı. 

PAEM Başvuru Şartları Nelerdir?

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2) Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

3) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek puan türünden taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (2018 veya 2019 yılı KPSS lisans P3 puan türünden (70,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak)

4) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın (Değişik ibare:RG-17/8/2018-30512) 1 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak,, (01/01/1990 ve sonrası doğmuş olmak)

5) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

6) Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,( PAEM Lisans mezunu adayların boyları en az erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır. Adayların; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle endeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir. )

7) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,,

8) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

9) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

10) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

11) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak,

12) Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,

13) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

14) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

15) Erkek adaylar için şahsen başvuru tarihi itibariyle 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiği bulunmamak,(Ocak 2020 tarihine kadar askerliği ile ilişiği bulunmamak)

2020 Yılında PAEM Alımı Olacak Mı? 

Söz konusu polis alımları için bu yıl yapılacağına dair herhangi bir bilgi yok. Bildiğiniz gibi Polis Akademisi Başkanlığı PAEM Alımlarını ihtiyaç doğrultusunda yapmaktadır. PAEM Alımı yapılacak mı yoksa yapılmayacak mı sorusunun cevabı 2020 yılı KPSS sınav sonucundan sonra belli olacaktır. 

Ancak 2015 yılında çıkan güvenlik paketi maddelerine göre 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren Sivil kaynaktan PAEM alımları yapılamaz şeklinde madde bulunmaktadır. Bu süreçte 5 yıllık süreç doldu. Bu yönde Cumhurbaşkanı da 2017 yılı açıklamasına göre PAEM Mezuniyetinde 2020 yılı itibari ile tamamen meslek içinden Polis Amiri alımı yapılacağını belirtmişti. Yeni gelişmeler olduğu takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Kpsscafe olarak bizi takipte kalın. 

20 Eki 2020 - 09:20 - Emniyet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?