2020 KPSS Lisans Tarih Hangi Konulardan Soru Gelecek! Çıkabilecek Tarih Soruları!

2020 KPSS lisans tarih dersinde hangi konulardan daha fazla soru gelebilir, hangi konudan kaç soru gelir gibi merak edilenleri cevapladık.

KPSS lisans hazırlanan adayların en zorlandığı derslerin birisi de Tarih dersidir. Çok fazla konu bulunması, soruların çok fazla değişik hale getirilebilmesi, her yerde soru gelebilme olasılığı adayları oldukça zorlamakta ve Tarih sorularından çekinmelerine neden olmaktadır. Özellikle sayısal bölümlerden mezun olan ve sözel ezber yeteneği fazla olmayan memur adayları bu dersten çok daha fazla çekinmektedirler.

2020 KPSS Lisans Tarih Hangi Konulardan Soru Gelecek!

2020 KPSS Lisans tarih konularını alt başlıklar halinde inceleyelim.

İslamiyet Öncesi Türk Devletleri

Bu konu Tarih dersinin ilk konusudur ve ÖSYM bu konu ile alakalı olarak her sene 1 soru sorabilmektedir. Oldukça fazla bir konu olmasına rağmen gelen soru sayısı azdır. Fakat bu konu ile karmaşık soru gelebilme olasılığı düşüktür. Genelde bilgiye yönelik soru gelmektedir. Orhun anıtları hangi devlet döneminde oluşmuştur ? Ergenekon destanı gibi... Bu konu biraz temeliniz var ise çözümlü tarih soruları ve cevaplı testler ile tekrar edilerek halledilebilir.

İlk Müslüman Türk devletleri

Bu konu ile ilgili olarak ÖSYM 1-2 soru sorabilmektedir. Bu konuda korkulacak bir konu değildir. Bilgi karmaşası fazla olmamakla birlikte tekrar edilmesinde fayda vardır. Bu konu ile ilgili gelen soru kalıpları genel olarak bellidir.

Osmanlı Tarihi

En fazla soru gelen konulardan birisidir. Osmanlı kuruluş- yükselme-duraklama-gerileme ve dağılma dönemlerini kapsamakta olan neredeyse Tarih kitabının yarısını kaplayan oldukça geniş bir konudur. Bu konu ile alakalı olarak ÖSYM her sene 7-9 arasında soru sormaktadır. Dikkat etmeniz gereken en önemli konudur. Zira bu konuya hakim olmamanız diğer konular ile bağlantı kurmanıza da engel olacaktır.

20. Yüzyıl Osmanlı Tarihi

Osmanlı Devleti'nin son dönemleri ile ilgili konudur. Bu konudan her sene 1-2 soru gelebilmektedir. Osmanlı Tarihi konusunda temeli iyi oturtursanız bu konu sizi fazla zorlamayacaktır.

Kurtuluş Savaşına Hazırlık Dönemi

Bu konu kongreler ve kongrelerde alınan kararlar ile ilgili bilgileri içermektedir. Fazla ağır olmamakla birlikte karıştırılmaması gereken bir konudur. Hangi kongrenin ne zaman nerede olduğu, hangi kararların alındığı, kongrelere kimin başkanlık ettiği gibi detaylara hakim olmanız gerekmektedir. Bu konu ile ilgili 3-4 soru gelmektedir.

Kurtuluş Savaşında Cepheler

Bu konu ile alakalı geçmiş KPSS'lerde 3-4 soru sorulmuş olsa bile son yapılan 2018 KPSS'de konu ile alakalı 1 soru gelmiştir. Yine de dikkate alınması gereken bir konudur.

Türk İnkilapları

Her sene 3-4 soru gelen ve diğer konulara göre bilgilere hakim iseniz daha rahat yapabileceğiniz sorulardan oluşmaktadır.


Atatürk Dönemi Türk Politikası

ÖSYM tarafından her sene 1-2 soru sorulan konulardan birisidir. Çok zor soru gelen bir konu değildir.

Atatürk İlkeleri

ÖSYM'nin Tarih dersinde kolay soru sorduğu konulardan birisidir. Bu konudan gelecek sorunun cevabı genellikle net ve bellidir.

Çağdaş Türk Ve Dünya Tarihi

Bu konu Tarih'in en belalı konularından birisidir. Konu çok geniş ve kapsamlı olmakla birlikte daha önce pek rastlanılan ve eğitim hayatı boyunca üzerinde durulmayan bir konu olduğu için en fazla zorlanılan konulardan birisidir. Bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Yumuşama dönemi, Devletler arasında yapılan antlaşmalar ve alınan kararlar ile ilgili detaylara çok dikkat etmeniz gerekir.


Bildiğiniz üzere Tarih kısmından 27 sorudan sorumlu olmaktasınız. Aşağıdaki tabloda da hangi konudan hangi sene kaç soru geldiğini görebilirsiniz.

2020 KPSS Lisans Tarih Hangi Konulardan Soru Gelecek! Çıkabilecek Tarih Soruları!

18 Ağu 2020 - 10:30 - KPSS Soruları



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.



Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler