2020 PAEM Alımları Ne Zaman? Kimler Başvurabilir?

2020 PAEM Alımları ne zaman yapılacak ? Başvuru şartları nelerdir ? gibi sorularınızın cevabını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Haber albümü için resme tıklayın

Polis Amirleri eğitim merkezi ( PAEM ) isminden de anlaşılacağı üzere Komiser ve komiser yardımcılığı gibi ünvanlar için Polis amiri yetiştirmek amacıyla açılan bir eğitim merkezidir. Bu alımlar lisans mezunları tarafından büyük bir heyecanla beklenmektedir.

PAEM alımları atanamayan lisans mezunları için büyük bir umut ile beklenen alımların başını çekmektedir. Ünvan ve maaş gibi seçenekler diğer memur pozisyonlarına göre daha cazibeli olduğundan bu alımlar için her sene binlerce başvuru yapılmakta ve yoğun ilgi görmektedir. PAEM alımları ile ilgili merak edilenler genel olarak şu şekildedir.

2020 PAEM Alımları Ne Zaman?


Geçtiğimiz senelerde yapılan PAEM alım ilanları dikkatle incelendiğinde bu alımların genel olarak Eylül- Kasım ayları arasında yapıldığını görmekteyiz. 2019 yılında yapılan PAEM alımında  2000 personel alınmıştı. Bu sayının 1800 'ü erkek 200'ü bayan aday idi. PAEM alımına başvurmak için lisans mezunu olmanız ve KPSS sınavında 70 puan ve üstü almanız gerekmektedir. 2020 PAEM alımları ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı ve önümüzdeki 1-2 ay bu açıklamanın yapılması zor görünüyor. Zira 2020 KPSS 6 Eylül 2020 tarihinde yapılacak ve Ekim ayı gibi sonuçlar açıklanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra Ocak-Şubat ayı gibi PAEM alımı ilanı gelmesi mümkün olabilir. Yine de İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruları takip etmekte fayda var.


PAEM alımlarına kimler başvurabilir ?

Geçtiğimiz senelerde yapılan PAEM alımlarında başvuru şartlarına baktığımız vakit aşağıdaki şartlar göze çarpmaktadır. 2020 PAEM alımında da muhtemelen aynı şartlar olacaktır.

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2) Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

3) 2018 ve 2019 yılı KPSS lisans P3 puan türünden (70,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için en az (63,000) taban puanı almış olmak,

4) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak, (01/01/1989 ve sonrası doğanlar)


5) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

6) Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

7) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

8) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahküm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahküm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

9) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,


10) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

11) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak,

12) Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,

13) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

14) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

12 Ağu 2020 - 22:18 - Emniyet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?