İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Yapacak Mı? Başvuru Şartları Nelerdir?

İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Yapacak Mı? Başvuru Şartları Nelerdir?

En son 2019 yılında merkez ve taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere personel alımı yapmıştı. Alınan personel alımı fazla yapılmamış olsa bile pek çok kişiye ekmek kapısı olmuştu. Peki, 2019 yılında alım olacak mı? İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Yapacak Mı? Başvuru Şartları Nelerdir? 

İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Yapacak Mı? 

Her yıl mutlaka az kişi de olsa alım yapmasıyla bilinen İçişleri Bakanlığı bu yıl içerisinde de mutlaka personel alımı yapacaktır. Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında her daim personel ihtiyacı olmaktadır. En son 2019 Şubat ayında alımı gerçekleştirildiğini biliyoruz. Bu yılın sonlarına doğru yeniden alım yapılacağını düşünüyoruz. Net bilgi sahibi olduğumuz takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İçişleri Bakanlığı Genel Başvuru Şartları

1-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48 inci maddesinin (A) bendinde belirtilen nitelikleri taşımak,

(a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

(b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

(c) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahküm olmamak,

(ç) Askerlik durumu bakımından; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

(d) Türk Ceza Kanununun 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

2- 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak, (01 Ocak 1984 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar)

3- ÖSYM tarafından 2018 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubundan; lisans mezunları için KPSSP(3), ön lisans mezunları için KPSSP(93) ve mesleki ve teknik lise mezunları için KPSSP(94) puan türünden en az 60 ve üzerinde KPSS puanı almış olmak kaydıyla başvuruda bulunanlardan, KPSS puan türü ve tercih edilen pozisyon unvanı esas alınmak suretiyle yapılacak olan puan sıralamasına göre ilan edilen pozisyon sayısının 5 katı adayın içerisinde bulunmak,

4- Adaylar ancak bir pozisyon unvanın sınavına başvurabilecektir. Bu başvuru sadece bir ile veya Bakanlığa yapılacaktır. Birden fazla pozisyon unvanına veya birden fazla ile ya da il ile birlikte Bakanlığa yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvurular Nereden Yapılacak? 

Başvuru ilanları www.icisleri.gov.tr adresinden yayınlanacaktır. Yeni ilanlar yayınlandığı takdirde TeknoSitesi olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

12 Haz 2020 - 14:25 - Personel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?