Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Şoför, Avukat, Mühendis Personel Alımı!

15 Mayıs'ta OGM tarafından duyurulan ilana göre personel alım başvuruları başlıyor. Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar haberimizde belirtilmiştir.

OGM, Mayıs ayı içerisinde sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurmuştu. Bu alımları ise Şoför, Avukat ve Mühendis olarak yapacağını bildirmişti. 15 adet Mühendis, 27 adet Avukat ve 80 adet Şöfor olmak üzere 122 personel alımı yapacağını duyurdu. Avukat ve Mühendislerde öğrenim durumu LisansŞoför alımında ise Ortaöğretim yeterli olacağını bildirdi. Başvurular 1 Haziran 2020 tarihinde başlıyor.

Hangi Mühendisleri Alacaklar? Hangi Şehirlerden? Kaç Kişi?

Bilgisayar Mühendisi, Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi ve Yazılım Mühendisi olmak üzere 4 farklı mühendislikten Lisans mezunlarını alacak. 4 adet Bilgisayar Mühendisliği Mezunu, 3 adet Makine Mühendisliği Mezunu, 6 adet İnşaat Mühendisliği Mezunu ve 2 adet Yazılım Mühendisliği mezunu alacaktır. KPSSP3 puan türüne göre 4419 nitelik koduna göre değerlendirilecek. Hangi şehir kaç mühendis alacak şu şekilde listelenmiştir;

 • 4 Bilgisayar Mühendisi tamamı Ankara
 • 2 Yazılım Mühendisi tamamı Ankara
 • 1 Amasya, 1 Ankara, 1 Denizli olmak üzeri 3 Makine Mühendisi
 • 2 Ankara, 1 Antalya, 1 Giresun, 1 Kütahya, 1 Sakarya olmak üzere 6 İnşaat Mühendisi

Avukat Personel Alımı Hangi Şehirlerde Kaç Adet Olarak Gerçekleşecek?

Avukat alımları ise yine haberimizde de bahsetiğimiz üzere 27 kişi olarak belirtilmiştir. KPSSP3 puan türüne göre 4419 nitelik koduna göre değerlendirilecek. Liste ise şu şekildedir;

 • Adana 1
 • Antalya 3
 • Balıkesir 1
 • Bartın 1
 • Bitlis 1
 • Çorum 2
 • Edirne 1
 • İstanbul 1
 • Karabük 1
 • Kırıkkale 1
 • Manisa 1
 • Mardin 1
 • Ordu 2
 • Rize 1
 • Sakarya 4
 • Sinop 1
 • Şırnak 1
 • Trabzon 1
 • Tunceli 2

Yukarıda listelediğimiz gibi avukat alımı yapılacaktır.

Şoför Alımı Hangi Şehirlerde Gerçekleşecek? KPSS Puanı Şart Mı?

Şoför alımı ise neredeyse tüm şehirlerde gerçekleştirilecek olmakla beraber, en çok alım Antalya ilinde yapılacaktır. KPSSP94 puan türüne göre ve 2001 nitelik koduna göre değerlendirilecektir. 2001 nitelik kodunun ne anlama geldiğini şu konumuzda belirtmiştik.

1. BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

1 - 657 Sayılı Kanun’un 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

2 - 657 sayılı Kanun’un 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli personel statüsünde çalışmakta iken; hizmet sözleşmeleri sona erenler veya Ek-1’de yer alan sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirilmek üzere başvuruda bulunanlar hakkında 657 sayılı Kanun’un 4 üncü maddesinin (B) fıkrasında ve 6.6.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan hükümlerin uygulanacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu pozisyonlara yerleşenlerden, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında belirtilen istisnalar kapsamına girmeyenlerin atamaları yapılmayacaktır.


3 - Belirtilen nitelikleri taşımayan ve belgeleyemeyenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca, herhangi bir tarihte ibraz ettiği belgenin sahte/geçersiz olduğu, gerçeğe aykırı belge düzenlediği anlaşılanların “Sözleşme imzalanarak göreve başlatılmış olsalar bile” sözleşmeleri feshedilerek haklarında yasal işlem yapılacaktır ve idare tarafından kendilerine bir bedel ödenmiş ise bu bedel yasal faizi ile birlikte tazmin edilecektir.


2.BAŞVURU ÖZEL ŞARTLARI


1- 2018 yılı KPSS (B) grubu olmak üzere KPSSP3 VE KPSSP94 puan türünden en az 60 puan almış olmak,

2 - Son müracaat tarihi itibariyle 36 yaşından gün almamış olmak, 


3 - Ortaöğretim kurumlarının herhangi bir alanından mezun olanlardan Destek Personeli (Şoför) pozisyonuna başvuranlar için;


- C sınıfı ehliyete sahip olmak,

- Cinsiyeti Erkek olmak,

4 - Avukat pozisyonuna başvuranlar için;


   -Avukatlık ruhsatnamesine sahip olmak,

3.BAŞVURU İŞLEMLERİ


Adaylar 01/06/ 2020 - 12/06/2020 tarihleri arasında  http://isealim.ogm.gov.tr adresindeki sistemden e-devlet şifreleri ile başvuru yapacaklardır. Başvuru işlemleri 12/06/2020 gecesi saat 23:59’da sona erecektir. Bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır. Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekilde yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.


Adayların başvuru işleminden önce e-devlet şifresi edinmeleri gerekmektedir.


Her aday ilanda yer alan EK-2’de belirtilen pozisyonlar için sadece bir öğrenim programından başvuruda bulunabilecektir.


Adaylar Ek-2’de yer alan 10 ilden az olan pozisyonlar için il sayısı kadar, 10 ilden fazla olan  pozisyonlar için en fazla10 adet tercihte bulunabilecektir.


4.YERLEŞTİRME İŞLEMİ


657 sayılı Kanun’un 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ve 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar çerçevesinde, yazılı ve sözlü sınav yapılmaksızın, başvuru genel ve özel şartları taşıyan ve başvuru yapan adaylar arasından 2018 yılına ait KPSS (B) grubu olmak üzere Lisans mezunları için KPSSP3, Ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türü sıralaması esas alınmak suretiyle yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Adaylar yerleştirme sonuçlarını 22.06.2020 tarihine kadar http://isealim.ogm.gov.tr ​adresindeki sistemden e-devlet şifreleri ile öğrenebilecektir.


KPSS' de yüksek puan almak, ilanda yer alan sözleşmeli pozisyona yerleştirmede tek başına hak kazandırmaz. Pozisyon için belirtilen başvuru genel ve özel şartlara sahip olmayan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır. Yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunanlar ile bilgilerindeki tutarsızlıklar yüzünden değerlendirmeye alınmayan adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyecektir.

Haberimizin ekinde detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Ekli Dosyalar

30 May 2020 - 22:10 - Kamu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?