Askere Gidememek KPSS ile Atanmaya Engel Oluşturur mu?

657 sayılı Kanunu memur olmanın genel ve özel şartlarını belirlemiş, 48. maddesinde ayrıntılı açıklanmıştır.

Kamu kurumunda çalışan devlet personelleri için aranan şartlar 657 sayılı Kanunda açıklanmıştır ve bu şartlar genel ve özel şartlar olmak üzere ikiye ayrılır. 

Öncelikle 657 sayılı Kamu personelleri kanununa bir göz atalım. Ardından askerliğe elverişli olmamak KPSS ile atanmaya bir engel midir? onu araştıralım.

657 Sayılı Devlet Personelleri Kanunu'nda;

A) Genel şartlar:

1. Türk Vatandaşı olmak

2. Bu Kanunun 40 ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak

657 sayılı Kanunun memur olmanın genel ve özel şartlarını düzenleyen 48 inci maddesinde ” Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.

A) Genel şartlar:

1. Türk Vatandaşı olmak

2. Bu Kanunun 40 ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak

3. Bu Kanunun 41 nci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak

4. Kamu haklarından mahrum bulunmamak

5. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Askerlik durumu itibariyle;

a) Askerlikle ilgisi bulunmamak

b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak

c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak

7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

B) Özel şartlar:

1. Hizmet göreceği sınıf için 36 ve 41 nci maddelerde belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak

2. Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak.” hükmü yer alır.

Ayrıca, 657 sayılı Kanunun “Memurluğun sona ermesi” başlıklı 98. maddesinde “Devlet memurlarının

a) Bu kanun hükümlerine göre memurluktan çıkarılması;

b) Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi;

c) Memurluktan çekilmesi;

ç) İstek, yaş haddi, malûllük sebeplerinden biri ile emekliye ayrılması;

d) Ölümü; hallerinde memurluğu sona erer.” ifadeleri yer alır.

Bu durumda;

*Fazla kilo nedeni ile askerlikten elverişsiz raporu verilen kişinin 657 sayılı Kanunun ilgili hükmü uyarınca memur olma niteliğini kaybetmemesi sebebiyle memur olmasına mani bir husus bulunmaz.

*657 sayılı Kanunun askere gitmesi sebebiyle aylıksız izinli olan memura askerlikten elverişsiz raporu verilmek suretiyle terhis edilen devlet memurunun memur olma niteliğini kaybetmemesi sebebiyle göreve başlamasına engel bir durum bulunmaz.

Kpsscafe.com.tr

23 Tem 2016 - 13:59 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2020 KPSS Önlisans Sonuçları Erken Açıklansın mı ?