CHP'den 2020 Bütçesinde Emniyet Personeline 3600 Ek Göstergeye Yer Verilmemesine Eleştiri!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü 2020 yılı bütçe görüşmelerinde söz alarak emniyet personeli için 2020 yılı bütçesinde özlük haklarına ve 3600 ek göstergeye yer verilmemesini eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü 2020 yılı bütçe görüşmelerinde söz alarak emniyet personeli için 2020 yılı bütçesinde özlük haklarına ve 3600 ek göstergeye yer verilmemesini eleştirdi.

Jale Nur Süllü'nün TBMM konuşması şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesi üzerinde Cumhuriyet Halk Partisi Grubum adına söz almış bulunuyorum. Bütçe teklifinde halkın güvenliği ile bireylerin anayasal hak ve özgürlüklerini kullanmalarını sağlamak amaç, bireyi merkez alan özgürlük ve güvenlik arasındaki dengeyi koruyarak suçu azaltacak hizmeti sunmak hedef olarak belirlenmiş. Toplumun beklentisinin tam da bu olması nedeniyle Sayın Bakan ve Emniyet Müdürlüğümüzü kutluyorum. Peki, Emniyet Müdürlüğümüz, bu bütçe hedeflerini gerçekleştirebiliyor mu? Çevre katliamı, şiddet karşıtı eylem yapanlara, haklarını arayan işçilere sert müdahalede bulunarak Anayasa'nın izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı, gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ihlal edilmiş olmuyor mu? Ceza evlerindeki akademisyen ve gazeteciler düşünüldüğünde, bireylerin anayasal temel hak ve özgürlüklerini sağlama amacı nerede kalıyor? Onca güvenlik gücü arasında korunamayan Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu, öldürülen kadınlar, çocuk istismarlarında suç önlenebilmiş mi? Rabia Naz, Burak Oğraş gibi şüpheli ölümler ile sayısız faili meçhuller etkin müdahaleyle aydınlatılabilmiş mi?

Sayın Bakan, Komisyonda muhalefeti, ülkede can güvenliği olmadığı iddiasını dünyaya belletmekle suçluyor. Bizim ana muhalefet olarak dünyaya değil ama ülkemizi yönetemeyenlere vatandaşlarımızın haklarını, hukuklarını belletmekle gibi bir iddiamız olduğu doğrudur.

Anayasa Mahkemesi de Berkin Elvan'ın cenazesinde plastik mermiyle yaralanan Hasan Fırat kararında kötü muamele yasağı, Gezi direnişinde göz yaşartıcı kapsülle yaralanan Eren Şahin kararında insan haysiyetiyle bağdaşmayan ihlal olduğu, toplantı ve yürüyüş hakkının engellendiği gerekçesiyle daha geçen ay tazminata hükmetti.

Uluslararası Af Örgütünün kasımda yayınlanan anketinde yüzde 82 temel hak ve hürriyetlerin ihlal edildiğini, yüzde 44 insanların düşüncelerini özgürce ifade edemediğini, yüzde 75 polisin şiddet ve biber gazı uygulama hakkı olmadığını söylerken toplumsal destek amacının da gerçekleşmediği görülüyor.

3600 EK GÖSTERGE ELEŞTİRİSİ

Gerçekleştirilemeyen hedeflere karşın Emniyet teşkilatımızın güçlendirilmesi gerektiğine inandığımızdan 2020 bütçesinde teklif edilen -5 milyar 297 milyon- yüzde 15,4 artışı eleştirmiyoruz. Ancak "Kolluk personeli başına düşen vatandaş sayısı 261'den 211'e düşmüştür." övünmesiyle 2020 yılında yapılacak yüzde 16 personel artışının suçu azaltacağı yaklaşımına da katılmıyoruz.

Personel demişken, özveriyle çalışan Emniyet personelimizin özlük hakları ve 3600 ek gösterge beklentisine 2020 bütçesinde yer verilmemesini de eleştiriyoruz.

Sayın Bakan, bütçede, 15 Temmuz sonrası yönetim anlayışında köklü değişikliklerle başarıları anlatıyor. Basında Emniyetteki Menzilcilere yönelik iddialar yer alıyor. 33.372 personel ihracıyla FETÖ yapılanmasını hatırlatarak uyarıyoruz. Aslında uyarmaya da gerek yok, doksan dört yıl önce Ebedî Önderimiz Atatürk'ün, "Efendiler ve ey millet, biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz." diyen öngörüsüne kulak vermeyenlerin yine kandırılmasından endişeliyiz.

Öngörü demişken, 2018 bütçesinde harcamalar ödeneği 1 milyar 127 milyon lira aşmış, 2019 bütçesi bir önceki yıla göre yüzde 21,1 artırılmış ancak ağustos itibarıyla ödeneğin yüzde 67'si kullanılmış, 2020'de teklif edilen ise yüzde 15,7'lik bir artış.

Bütçenin takipçisi olacağız. Zira 2018 yılı kesin hesapları, Sayıştay denetiminde muhasebeleştirme sorunlarının olduğu, mali durumun uygun yansıtılmadığı bulguları çok kabarık, bu da idareyi suistimale açık bir hâle getiriyor. 2019 ve 2020 yılı kesin hesaplarında daha iyi raporlar görmeyi umut ediyoruz.

Ayrıca, eleştirilerimizi de dikkate almanızı istiyoruz. Siyasi ve toplumsal muhalefeti kontrol altında tutma çabası ve nefret söylemleriyle güvenlik ve huzur sağlanamaz.

Muhalefete yönelik olumsuz söylemlerle bu ülkenin ana muhalefet liderini, mesleki itibarsızlaştırmayla beli kırılan avukatı, şiddete uğrayan doktoru, "şiddete sıfır tolerans" söylemleriyle kadını ve çocuğu koruyamayız. Farklı düşüncelerin sesini kısmaya yönelik bütçelemeyle bütçe hedefleri gerçekleştirilemez, oysa konuşmamın başında kutladığım bütçe hedeflerine ulaşmak hiç de zor değil; kaostan beslenme kültürünü bir yana bırakarak, ötekileştirici dili terk ederek, kucaklaşarak başarabiliriz ve inanın buna değer.

Siyasal kuramcı Thomas Paine'nin dediği gibi: "Barışın hiçbir maliyeti yoktur. Buna ek olarak tüm masraflarıyla herhangi bir zaferden son derece avantajlıdır."

Genel Kurulu saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

15 Ara 2019 - 18:16 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?