Taşeron İşçilerin Sorunları ve Taşeron Yasasından Beklentileri

Taşeron işçiler, gündemde olan taşeron yasasından beklentilerinin ele alınıp derlendiği yazı dizisinin ikincisi.

KPSSCAFE ÖZEL HABER           

    
  Daha önceki

yazı dizimizde

taşeronlaşmanın Türkiye’nin kanayan yarası haline geldiği, işverenlerce benimsenen ve devlet yetkililerince maalesef ki bir önlem alınmayan bu sistem sayesinde ölümlü kazalara ve çeşitli hak kayıplarına neden olduğunu bildirmişti. Şimdi ise bu yazı dizimizde “taşeron yasası” olarak gündemde olan ve yapılması beklenilen yasanın ne şekilde ve nasıl düzenlenmesi gerektiğini taşeron işçilerin sorunlarını ele alarak değerlendiriyoruz.

ADALET SADECE TERAZİDE DEĞİLDİR!

                Birçok kamu kurumunda çalışan taşeron işçiler için adalet hiçte beklenildiği gibi değildir. Bin bir zorluklarla iş bulma derdine düşün taşeron işçiler çalışmış oldukları kamu kurum ve kurumlarında çalışmış olduğu diğer kişi veya kişiler tarafından ötekileştirilmek istenilmekte hatta ve hatta 2.sınıf insan muamelesi görmektedirler. Bunlardan en basiti ise hastanelerde ve çeşitli devlet dairelerinde çalışan taşeron işçilerini örnek vererek gösterebiliriz. Taşeron işçiler çalışmış oldukları kurumlarda kendileri ile aynı işi yapan kişilerce hor görülerek hiçbir iş yapmıyormuşçasına davranışlara maruz kalmaktadırlar. Kurum içinde yaşanılan bu gerginlik ve farklılaştırma politikası taşeron sisteminin belki de en önemli sorunlarından birisidir.

EŞİT İŞE EŞİT MAAŞ

                Taşeron sistemindeki işçiler için büyük sorunlarından birisi de hak edilen maaş farklılığı meselesidir. Aynı kurumda ve aynı odada aynı işi yapan memur ve taşeron işçi aralarındaki maaş dengesizliği yüzünden geçim sıkıntısı yaşamaktadırlar. Hâlbuki bulundukları yerde kendileri ile aynı işi yapan kişi ve/veya kişilere nazaran 2 – 3 kat işi yapan, hatta ve hatta 2 kişinin işini tek başına yapma becerisine gösterebilen taşeron işçiler hak etmediği ücretlerde çalıştırılmaktadırlar. Bu sayede de ortaya çıkan eşit işe eşit maaş ilkesi zedelenmektedir.

İHALELERİN YENİLENMESİ ve İŞTEN ÇIKARILMA KORKUSU

                Kamu kurumlarında hizmet alım yolu ile çalışan taşeron işçiler hizmet sözleşmelerinde belirtilen tarihler arasında görev yaparken sürekli ihale yenilenecek ya işten çıkarılırsam korku ve endişesini taşımaktadırlar. Daha geçen seneye kadar birçok kamu ve kurumlarında 1 senelik yapılan hizmet alım sözleşmeleri her 31 Aralık günlerini işçilere için zehir etmektedir. Çoğu kesim 31 Aralık gecesini yılbaşı olarak kutlayıp yeni yıla girmenin eğlencesini yaşarken, Türkiye’nin bir çok yerinde işten çıkarılan veya çıkarılma korkusu yaşayan taşeron işçiler o günü “kara gün” olarak ilan etmişlerdir.           Yapılan ihale yenilemeleri işçi haklarından birçok kayıplara neden olmaktadır. Bu kayıplarından birisi de işçilerin kıdem tazminatı konusudur. İhalelerin yenilenmesi ile işçilere uygulanan işe giriş ve çıkışlar, işçilerin hem kıdem tazminatı almasını engellemekte hem de yıllık izinlerinde sorunlar yaşatmaktadır.

YILLIK İZİNLERİN ZORAKİ ZAMANLARDA KULLANDIRILMASI

                İş kanununa göre işçilerin çalışmış oldukları yılları üzerinden kullanmasına hak kazanılan yıllık izinler maalesef ki çoğu işveren ve kamu kurum kuruluşlarında düzenli olarak uygulanmamaktadır. İhale sözleşmeleri ile yapılan işe girdi ve çıktılar işverenlerin yararına olmakta ve işçileri yeni işe başlıyor gibi göstermektedir. Ayrıca, devlet memurlarının yılın istediği gününde aynı gün bile izine çıkma rahatlığı maalesef taşeron işçilerde bulunmamaktadır. Yıllık izinlerini kullanabilen şanslı taşeron işçileri bu izinlerini kurumlarının ön gördüğü tarihlerde kullandırılmak zorunda bırakılmaktadırlar. Yani taşeron işçi, memur gibi istediği tarihte izine çıkamamakta bir nevi kanun ile hak etmiş olduğu yıllık izin hakkını bile iki kişinin dudağının arasına bırakarak keyfi keder bir uygulamaya kurban gitmektedirler.

YENİ HAKLAR VERİLİYORMUŞ HİSSİ UYANDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

                Gündemdeki “taşeron yasası”nda medya’ya yansıyanlar maalesef ki taşeron işçilerin ihtiyaçları tamamen karşılamamaktadır. Söz konusu gerçekleşecek “taşeron yasasında” kamuoyuna yapılıyor imajı verilen çalışmalar yıllık izin ve kıdem hak sahipliği iken bunlar zaten hemen hemen tüm taşeron işçiler için hali hazırda var olan haklardır. Kamuoyuna bu haklar sanki yeni veriliyormuş gibi bir izlenim yaratılarak, düzenleme yapılıyor izlenimi yaratmak tüm kamuoyunu oyalamaktan ve asıl sorunları çözmekten tamamen uzaktır.

                Bu bağlamda taşeron işçilerin sorunlarını çözmek için öncelikle yapılması gerekilen ve taşeron işçilerce istenilenler; yargı yolu ile kazanılmış olan mahkeme kararlarının uygulanması, kamuda çalışan taşeron işçilerin kamu ile sözleşmelerinin sağlanması ve tüm kıstasları belirlenen taşeron işçilerin kamuda bir statü altında toplanılmasıdır.

                Yasa ile ilgili söz konusu düzenlemeler yapılırken, bu isteklerin de değerlendirilmesi ve bu istekler karşılığında taşeron işçilerin çıkarılma korkusu olmadan, devlet güvencesi adı altında istihdam edilmelerinin sağlanması beklentilerin en büyüğüdür.

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

18 Kas 2014 - 11:24 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?