KPSS Lise Önlisans adayları için kazandıran Türkçe sınav stratejileri

Sınava az bir zaman kala emeğini taçlandırmaya çalışanlara MERHABA; Bu yazı 2014 KPSS ÖN LİSANS ve ORTAÖĞRETİM’DE çıkacak Türkçe sorularının içeriğine ve sınavda uygulanması gereken stratejilere yöneliktir.

Sınava az bir zaman kala emeğini taçlandırmaya çalışanlara MERHABA;

Bu yazı 2014 KPSS ÖN LİSANS ve ORTAÖĞRETİM’DE çıkacak Türkçe sorularının içeriğine ve sınavda uygulanması gereken stratejilere yöneliktir. Öncelikli olarak Türkçe sorularına zaman sınırlaması getirilmelidir. Yani Türkçeye ayrılacak zaman dilimi 35- 40 dakikayı kesinlikle aşmamalıdır. Bu süre maksimum bir süre olarak düşünülmelidir. Bunun için de SÖZEL MANTIK sorularına ayrılacak zamana mutlaka dikkat edilmelidir. Sınavın Türkçe bölümündeki başarıyı belirleyecek unsurların başında SÖZEL MANTIK gelmektedir. SÖZEL mantık sorularının yapılamaması Türkçedeki başarımızı olumsuz etkileyecektir. ÖSYM son yıllarda Türkçe sorularında zamanı eleyici bir unsur olarak kullanmaktadır. Bizim bu yıl tahminlerimiz arasında ön sırada yine bu uygulama gelmektedir. Bunun yanında sınava yönelik soru dağılımının da şu şekilde olacağını öngörmekteyiz:
1. Soru: ALTI ÇİZİLİ SÖZ ÖBEĞİ: Sınavda mutlaka bir parça verilecek ve bu parçanın içinden bir söz öbeği tırnak içine alınacak veya bu söz öbeğinin altı çizilecektir. Bu söz öbeği sorularında seçenekler söz öbeğiyle örtüştürülmelidir.

 

2-3.Soru: EN KESİN YARGI: ÖSYM’nin daha önceki yıllarda ALES’te ve DGS’de kullandığı 2013 yılından itibaren ise KPSS’de de uygulanmış bir soru kalıbıdır. Son yıllarda ÖSYM’nin en çok güvendiği soru kalıplarından biridir. Bu bölümden 2 sorunun geleceğini öngörüyorum.
4. Soru: PARAGRAF OLUŞTURMA: Beş ya da altı cümleden oluşan parçalanmış bir paragraf sorusu da mutlaka sorulacak soruların başında geliyor. Bu tip sorularda öncelikli olarak giriş cümlesinin bulunması gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca her cümlenin kendinden önceki ve kendinden sonrakiyle kurduğu anlam bağı doğru tespit edilmelidir.
5. Soru: PARAGRAFTA YER DEĞİŞTİRME: ALES ve DGS’de sıkça sorulan bir başlık öngörümüz KPSS’de de bu soru kalıbının kullanılacağı yönündedir. Bu tip sorularda arızalı cümle tespit edildikten sonra seçenekler arasında eleme yapılmalıdır. Bu soru kalıbında cümleler arası anlam ilişkileri ve olayların zamansal sıralaması mutlaka kontrol edilmelidir.
6. Soru: ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZAN CÜMLE: ÖSYM’nin son yıllarda sınav ayırt etmeksizin sorduğu bir soru kalıbıdır. Yine mutlaka sorulacaktır. Bu soru kalıbında her cümlenin konusu tek tek tespit edilmelidir. Ayrıca sınırlandırılmış konunun dışına çıkılıp çıkılmadığı (özel-genel ilişkisi) sorunun çözümüne dair ipucu verecektir.
7.Soru: CÜMLEDE BOŞLUK DOLDURMA VEYA CÜMLE OLUŞTURMA: Bu iki soru kalıbından biri mutlaka sorulacaktır.
8. Soru: SES BİLGİSİ: Bu başlık altında sorulacak soru kalıbında bir şiir ya da birkaç cümleden oluşan bir metin verip ‘Bu parçada aşağıdaki ses olaylarından hangisi yoktur?’ diye soracaktır.
9.Soru: NOKTALAMA: ÖSYM LİSANS 2014’te noktalama sorusu sormadı. Ancak bu sınavda 1 noktalama sorusunun geleceğini düşünüyorum. Bu soru kalıbında da bir metin vererek ‘Bu parçada numaralanmış noktalama işaretlerinden hangisinin kullanımı yanlıştır?’ diye soracaktır. Bu soru kalıbında virgülün, noktalı virgülün, iki noktanın, üç noktanın ve soru işaretinin görevleri sorgulanacaktır.
10.Soru: YAZIM KURALLARI: ÖSYM LİSANS 2014’te yazım kurallarıyla ilgili 2 soru sordu. Bizim sınavımızda da mutlaka yazım soracaktır. Öğrenci arkadaşlarımızın özellikle büyük harflerin kullanımına bir kez daha bakmalarında fayda vardır. ÖSYM LİSANS 2014’te ‘Roma Sikkeleri’ diye sormuştu. Bu yazımda sikke sözcüğü küçük harfle yazılmalıydı çünkü özel ada dâhil olmayan ve çokluk bildiren cins isimler, özel isimle birleşse dahi küçük harfle yazılır: Amasya elması, Van kedisi gibi. Ancak özel ada dahil olup teklik bildiren özel isimler büyük harfle yazılır: Ankara Kalesi, Galata Köprüsü gibi.Bu soru kalıbında da bir metin verilecektir ve metnin içinden 5 sözcük veya söz grubu numaralandırılacaktır. Numaralandırılmış sözcüklerin yazımı sorgulanacaktır. Ki bağlacı, de bağlacı mutlaka sorgulanacaktır. Ayrıca şu sözcüklerin yazımının sorgulanması muhtemeldir. ( peşi sıra- yanı sıra- hiçbir şey- birtakım insanlar- her biri- biraz- birçok- herhangi bir- morötesi- kızılötesi- doğaötesi)
Not: İnternet sözcüğünün yazımı sorulabilir. Özel isim olduğu için İnternet büyük harfle yazılmaktadır.
11-12.Soru: TEMEL DİL BİLGİSİ: Bu soru kalıbında sözcüğün yapısı (basit-türemiş-bileşik) sözcüğün türü (ad- zamir- sıfat-zarf- edat- bağlaç-ünlem-eylem) sorgulanacaktır. Bu soru kalıbında edat (ilgeç)- bağlaç ayrımına ve niteleme sıfatı- durum zarfı ayrımına dikkat edilmelidir. Ayrıca adlaşmış sıfat sorusu sürpriz olmayacaktır.
13-14.Soru: CÜMLE BİLGİSİ: Bu soruda cümle türleri (basit-birleşik-sıralı-bağlı) sorgulaması yapılacaktır. Bir parça vererek her cümleyi numaralandıracak ve seçenekler üzerinde bilgi vererek bunların kontrol edilmesi istenecektir. Ayrıca cümlenin ögeleri ve öge dizilişi hakkında da mutlaka bir soru kalıbı yer alacaktır.
15-16. Soru: CÜMLE ANALİZİ: Bu soru kalıbında bir parça numaralandırılacak ve numaralandırılmış cümlelerle ilgili anlam bilgisi sorgulanacaktır. Ayrıca ‘Bu parçanın anlatımında hangisine yer verilmemiştir?’ soru kalıbıyla karşılaştırma, tanım, örnekleme, benzetme gibi düşünceyi geliştirme yollarıyla açıklama, tartışma, öyküleme, betimleme gibi anlatım biçimleri sorgulanacaktır. Bunların yanı sıra neden, amaç, koşul, değerlendirme, biçem, içerik, nesnel, öznel yargı taşıyan cümle çeşitleri de sorgulanması muhtemel konulardır.
17-18-19-20-21-22-23.Soru: PARAGRAF ANALİZİ: Bu soru kalıplarında paragrafın konusu, ana düşüncesi ve paragrafta yardımcı düşünce sorgulanacaktır. Özellikle yardımcı düşünce soru kalıplarında zaman kaybetmemeye dikkat edilmelidir. Bu bölümdeki soruların uzun metinlerden yorucu paragraflardan oluşması sürpriz olmayacaktır. Yardımcı düşünce soru kalıplarının (yer verilmemiştir, değinilmemiştir, söylenemez, çıkarılamaz, yoktur) olumsuz yargı taşıdığı ve bu nedenle de altı çizili olduğu unutulmamalıdır.
24-25.26. Soru: İKİLİ-ÜÇLÜ SORU KALIBI: ÖSYM bu soru kalıbını son yıllarda çok uygular oldu. Bir paragraf verip bu paragrafa yönelik 2 yada 3 soru soracaktır. Paragrafı okumadan önce soru kalıplarının ne olduğu mutlaka kontrol edilmelidir. Bu durum bize zaman kazandıracaktır.
27-28-29-30. Soru: SÖZEL MANTIK: : ÖSYM LİSANS 2014’te 4 soru sordu. Bizim öngörümüz bu sınavda da sözel mantık soru sayısının 4 olacağı yönündedir. Bu bölümde sayılara ve kontenjanlara sıkıştırılmış bir soru kökünün kullanılacağını öngörmekteyiz. Son ALES’te ve KPSS’de kullandığı soru kalıpları da bu yöndeydi. Sorunun çözümünde öncüllerin sadeleştirilmesi ve kesin olan verilerin yazılarak soru köklerine öyle bakılması çözümü son derece rahatlatacaktır. Ayrıca sıralama soru kalıplarına da mutlaka bir kez daha bakmakta fayda var.
Son olarak başta söylediklerimizi bir kez daha tekrarlarsak sınavda zamanı kontrol altına almak ilk görevimiz olmalı. Sınav başlamadan sınav kalemlerinin iki taraflı açılması gerektiği unutulmamalı. Bu sayede kullanılacak kalem sayısı 4 olacaktır ve sık sık kalem açma sorunu yaşanmayacaktır.
Şimdiden tüm arkadaşlara başarılar diler, saygılar sunarız.
Yolunuz açık olsun!..

ALİ ÇİT / TÜRKÇE ÖĞRETMENİ

Memuruz.Net

12 Eyl 2014 - 15:37 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?