Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinden Seçim Tepkisi

Seçimlere sayılı günler kala kendilerine vadedilen atamaların yapılmamasına tepki gösteren Sosyal Bilgiler Öğretmenleri bir açıklama yaptılar.

 Seçimlere sayılı günler kala kendilerine vadedilen atamaların yapılmamasına tepki gösteren Sosyal Bilgiler Öğretmenleri bir açıklama yaptılar.

Özellikle 2013 yılı Mart ayı sonrası ülkemizde eğitimde önemli değişiklikler olmuş, öğretmenlik kanunu değiştirilmiş ve öğretmenlik mesleğinden mezun olanların (eski mezunlar dahil) öğretmen denir unvanı ellerinden alınarak öğretmenliğe hazırlık eğitimi almıştır ibaresi ile meslekleri ellerinden alınmıştır.
4 + 4 + 4 eğitim sistemiyle birlikte 1990-2000 yılları arasında sınıf öğretmenliği yapmış olan ve halen bu görevini devam ettiren 5. Sınıf 42 bin öğretmenin norm fazlası durumuna gelmesi de eğitimi içinde çıkılmaz bir hale sürüklemiş ve bu 42 bin öğretmen diğer branşlara dağıtılarak diğer branşların önü kapatılmıştır.
Ayrıca 2014 yılında Antalya’da düzenlenen MEB şurasında alınan tavsiye kararlar ve sonrasında içinde bulunduğumuz yılda ortaokul 5. Sınıflara 18 saat İngilizce dersinin konulmasının taslağının hazırlanması, bu dersin öğrencilerin seviyesine uygun olup olmadığı tartışılmadan, bu dersini içeriğinin ne olacağının tespit edilmeden ben yaptım oldu anlayışıyla dersin getirilmesi de sisteme vurulan ayrı bir darbe olmuştur.
Dershanelerin kapatılması ve sonrasında özel okula dönüştürülmesinde ve bu okulların çoğununu kriterleri karşılamamsı dolayısıyla birçoğunun dönüşememesi sistemi ayrıca bozmuştur. Öğrencileri sınava hazırlama amacıyla okullara verilen yetiştirme kursu görevi ise öğretmen ve öğrencilere fazladan yük getirmekte bu da okul verimini tamamen olumsuz etkilemektedir. Dershane öğretmenlerinin MEB bünyesine alınması durumunda da ikili oynandığı ortadadır.
Tüm bu sorunlar yaşanırken bir de öğretmen atamalarında kontenjan dağılımı adaletsizliği de söz konusudur. İktidara yakın, o görüşün yayıcısı durumunda bulunana branşların ders saatleri ve seçmeli dersleri artırılırken tam zıddı durumunda telakki edilen öğretmenlik branşlarının ders sayıları ve kontenjanları ise sürekli azalmaktadır. Konuyla ilgili Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Platformunun sitemize yaptığı açıklamada: “Öğretmen atamalarına bakınız Allah aşkına! Tüm adaylar GKGY-EB-ÖABT sınavlarına girmekte ve bu puanlar KPSS P121 puanı olarak hesaplanmaktadır. Kimi branşlar 50 puandan atanırken biz 79 puanla dışarıda kalmaktayız. Biz kahvehane köşelerinde boş boş oturup da bir liseyi zor bitiren ve masa başı memurluk isteyenlerden değiliz. Sadece hakkımız olan atamayı istiyoruz. Milletimize ve devletimize hayırlı nesiller yetiştirmeyi planlıyoruz. Bakınız Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Platformu olarak 4 kez başbakandan söz aldık, ayrıca bunun dışında çeşitli vekillere ve içişleri bakanlığı görevlilerine dilekçe ve dosyalar verdik. Fakat bize verilen sözler tutulmadı. Sürekli olarak dile getirdiğimiz halde kimse bizi gündemine almadı. Biz de Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Platformu olarak verilen ve tutulmayan sözleri unutmayacağımızı, bunların sandık iradesinde bir karşılığının olacağı konusunda gereğini yapacağımız hususunu kamuoyuna duyururuz.” şeklinde açıklamalarda bulundular.
Sosyal Bilgiler Öğretmenleri

04 Haz 2015 - 15:51 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?