“Cumhurbaşkanı, taşeron sorununa neden kulak tıkıyor?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ‘Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla’ ilgili düzenlemenin, var olan taşeron işçi sorununu çözemediği gibi, daha büyük sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Pek çok kamu kuruluşunda taşeron işçilerin kadroya alınmadığını belirten Ömer Fethi Gürer, kadroya alındığı ileri sürülün kuruluşlardaki taşeron işçilerin ise ‘Eşit işe eşit ücret’ kapsamının dışında tutulduğunu ifade etti.  Kadroya alınanların da alınmayanların da mağdur edildiğini vurgulayan Gürer,  “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı bu sorunları neden görmezden geliyor?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 696 sayılı KHK ile yapılan düzenleme sendikalar ve siyasi partilerden kaçırılıp bir oldubittiye getirildiğini belirtip, sorun çözen değil üreten bir düzenleme olmuştur. KHK ile ya düzenlemeler yapılmalı, yada sorunu çözecek kanun tekliflerimiz ile TBMM sorunları çözmelidir. Kamuda şoförler örneğinde görüldüğü gibi ihale koşullarına takılanlar mağdurdur, ancak Başbakanlık ortadan kalkınca buradaki şoförlere kadro verilmiştir. Bu durumda diğer ihale ile taşeron çalışan kalanlara da kadro verilebilir” dedi.

Sorunların çözümü için Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı  Erdoğan’a çağrıda bulunan  Ömer Fethi Gürer; “KHK ile yaratığınız haksızlıkları giderin. Binlerce çalışan düzenleme eksiklikleri ile mağdur durumdadır. Personel çalıştırılmasına dayalı alım sözleşmesi kapsamında olanlar, anahtar teslimi ilan  yoluyla işe alınanlar, kamuda şoför olanlar, hastanede bilgi işlemde çalışanlar, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi bazı bakanlıklarda hizmet verenler ile ihaleyle personel giderleri yüzde 70’in altında olan şirketlerde çalışan taşeron işçilere kadro verilmediğini, KİT’e bağlı ortaklıklarda çalışanların kadroya alınmadığını, 36 özel bütçeli kuruluştan sadece 8 kuruluşun kadro kapsamında olduğunu  da dikkate alarak kamuda taşeron ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

CHP Milletvekili Gürer, 24 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında taşeron işçilere yönelik getirilen düzenlemenin binlerce çalışanı mağdur ettiğini belirtti.

Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili düzenlemenin sendikalar ve siyasi partilerin görüşleri alınmadan yangından mal kaçırır gibi hayata geçirildiğini bu nedenle de önemli ölçüde mağduriyetlerin oluştuğunu anlatan Ömer Fethi Gürer, pek çok kurum ve kuruluşlarda taşeron işçilerin kadroya alınmadığını, kadroya alınan kuruluşlardaki çalışanların ise özlük hakları ve maaşlarında gözle görülür bir artış olmadığını ifade etti.

Yerel yönetimlerde çalışan taşeron işçilerinin talepleri tam olarak karşılanmadığını kaydeden Gürer, özellikle belediyelerde kadroya alındığı ileri sürülen binlerce işçinin, belediyelerin daimi kadrolarına alınmadığını belirtti. Gürer, “Belediyeler taşeron firmalarda çalışan işçileri kadroya alınmış gibi gösterdi. Aslında taşeron firmalardan çıkarılan işçiler, belediyelerin kendi bünyesinde kurulan şirketlere devredildi. Bu işçiler ile belediyelerde aynı işi yaptıkları daimi işçiler arasında maaşlar ve özlük haklar bakımında ciddi farklar oluştu” diye konuştu. Belediye ve il özel idarede çalışan geçici işçilerinde kadroya alınmadığı gibi çalışma sürelerinin de artırılmadığını ifade etti.

Kamuda kadroya alınan taşeron işçilerin, önceden kadro alanlar gibi toplu sözleşme hakkına sahip olmadığını söyleyen Gürer, “Bu işçiler, 2020 yılına kadar yüzde 4 zamma mahkum edildi. Bunların en azından 2019 yılında yapılacak toplu iş sözleşmelerinden faydalanmalarına olanak sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

4 ARALIK MAĞDURLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR

Ömer Fethi Gürer, 4 Aralık mağdurları adı altında kendilerini ‘Joker’ olarak tanıtanların yaşadığı mağduriyetin daha da vahim olduğuna dikkat çekerek, “sözleşmeleri bu tarihten önce sona erenler, o tarihte raporlu ve izinli olanlar kadroya giremedi. Yıllardır taşeronda çalışıp ihale süresi bir kaç gün önce sona eren 4 Aralıkta çalışmadığı için kadro dışı kaldı. Neden 4 Aralık? Neden yılsonu değil? Bu tarih neye göre seçildi? Emekli taşeron çalışanları bu süreçte işsiz kalırken güvenlik soruşturması gerekçesi ile binlerce işçi de işini kaybetti” dedi.

GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLER 

CHP Milletvekili Gürer, belediyelerde ve il özel idarelerinde 5 ay 29 gün çalıştırılan mevsimlik işçiler için 9 ay 29 güne çıkarılan çalışma süresine uyulmadığını, bu konuda inisiyatifin kamu yöneticisine bırakıldığını da hatırlattı. Ömer Fethi Gürer, “Bu işçilerin umutları ile oynandı. Geçici işçilerin maaşlarından İşsizlik Fonuna kesinti yapılıyor ama bunlar işsiz kaldığında, kendi maaşlarında kesinti yapılarak oluşturulan Fondan işsizlik maaşı alamıyor. Karayolları, Çaykur ve Şeker fabrikalarında kadro sözü verilen mevsimlik ve geçici işçilere de verilen sözler yerine getirilmedi” diye konuştu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, taşeron işçilerin mağduriyetine kulak tıkadığını kaydeden Gürer, “Eğer taşeron işçi sorununu gerçekten çözmek istiyorlarsa, önerilerimizi dikkate almalıdırlar” dedi.

Ömer Fethi Gürer, taşeron işçi sorununun çözüme kavuşturulabilmesi için, kamudaki tüm taşeron işçilerin, şartsız bir şekilde kadroya alınması, kadroya alınanların da daimi kadroda çalışan işçiler ile eşit haklara sahip olması gerektiğini sözlerine ekledi.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

08 Eki 2018 - 09:42 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

09

YOLCUXX - 4 ARALIK MAĞDURLARIN SESİNİ DUYUN ARTIK VALLAHİ VEKİLLERE HER YERE DERDİMİZİ ANLATMAKTAN BIKTIK EVLİ ÇOCUKLU İŞTEN ÇIKARILDIK ARTIK BUNA BİR ÇÖZÜM BULUN..DİĞER DÜNYADA İKİ ELİMİZ YAKANIZDA OLACAK

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 09:42
08

Ahmet yilmaz - Mevsimlik çalışıyorum ondan sonra çıkış veriyorlar nasıl adalet belediyede biz Türk vatandaşı değil miyiz yazıklar olsun Allah var gün gelir hesap sorulur neden altı ay süreli alamıyorsunuz bizleri duyan yok iş bulamıyorum çıkış verdiler mi çocuklar aç duyun sesimizi adalet nerede

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 09:42
07

İsimsiz - Astep çalışanının bir kısmıda 4 aralık mağduru oldu işsiz kaldı yazık herkes zor durumda öyle kadromu olur duyun milletin sesini

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 09:42
06

KADRO MAĞDURU - 10 yıldır meb.e bağlı okulda çalışıyorum ama hala kadroya almadılar lütfen duyun sesimizi artık bizleride alın kadroya sayın yetkililer

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 09:42
05

mehmet - yıllardır oyaladınız kadro diye 9-10 yıldır meb.e bağlı okulda çalışıyorum ama hala kadroya geçemedik sayın cumhurbaşkanı 4 aralıkta konuştu bugün itibarıyla tüm kamu çalışanları kadroya geçecek dedi ama nerde hepsi boş bizde seçimlerde görüşcez artık yapacak birşey yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 09:42
02

KİTTTTT - kitlere kadro verisin sözler tutulsun resmi gazetede yayınlandı artık yapın şunu ne için bekliyorsunuz yahu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 09:42
01

kit - kit ler unutuldu. söz veripde tutamıyanlar utansın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ekim 09:42


Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler