Yeni torba yasa teklifinin detayları açıklandı! Hangi maddeleri içeriyor?

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, 38 maddelik yeni torba yasa teklifinin Meclise geleceğini duyurdu. Vatandaş tarafından yeni torba yasasının içinde ne olacağı, hangi maddeleri kapsayacağı araştırılırken, bugün yeni yasa torba teklifinin detayları açıklandı. Ayrıntılar haberimizin devamında...

Yeni torba yasa ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. 38 maddelik yeni yasa torba teklifinin detayları ortaya çıktı. KOBİ’lerin desteklenmesi için kredi garanti kuruluşlarına sağlanan kaynağın 35 milyar liraya çıkarılması, illegal bahis ve şans oyunlarının katalog suçlar kapsamına alınması, gazilere ikinci maaş bağlanması, doğal afetlerde doğalgaz ve elektrik borçlarının ertelenmesi, gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi, TBMM’ye sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, hazırladıkları 38 maddelik torba teklifte yer alan düzenlemeleri şöyle özetledi:

Vazife ve harp malulu için 2. aylık

Aylık bağlanan vazife ve harp malullerinden çalışmaya devam edenler, aylık almaya başladıktan sonraki 20 yıl boyunca sigortalı olmak ve 5 bin gün prim ödemesi yapmak kaydıyla yaşlılık aylığı da alabilecek. İkinci aylığa hak kazanamayanlardan isteyenler kamuda istihdam edilecek. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanlar tarafından alınması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne ilişkin sınav ve belge ücretleri 31 Aralık 2021’e kadar İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak.

Faturaya afet ertelemesi

Deprem, yangın, su baskını, yer kayması, kaya düşmesi, çığ ve benzeri afetlerin yaşandığı yerlerde elektrik ve doğalgaz faturaları 1 yıla kadar ertelenecek. Gecikme zammı Enerji Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Mücbir sebep hallerinde Enerji Bakanlığı, Maden Kanunu kapsamındaki mali yükümlülüklerin ertelenmesi ve taksitlendirilmesine karar verebilecek.

Yenilenebilir enerjide ‘TL’

Yenilenebilir enerji kaynak alanları yarışmaları kapsamındaki tavan fiyat TL üzerinden belirlenecek. Tüketiciler, elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılamayı talep edebilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yatırımcılara yapılan taşınmaz tahsislerinin iptali durumunda taşınmaz üzerine tesis edilmiş irtifak haklarının terkinine ilişkin uyuşmazlıklar, basit yargılamaya tabi olacak.

Av tüfeği reklamına para cezası

Av silahlarıyla ilgili faaliyet izin belgesi almadan üretim yapanlara uygulanan hapis cezası 3 yıldan 5 yıla, adli para cezası ise 500 günden 5 bin güne çıkartılacak. Faaliyet izin belgesine aykırı üretim yapanlara ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası getirilecek. Mevcut durumda sadece idari para cezası verilmesi öngörülen yivsiz tüfek satın alma belgesi olmayanlara satış yapanlara ve kanuna aykırı üretilen silahları satanlara, satışına aracılık edenlere, nakledenlere ve satış amaçlı taşıyanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Satıcılık belgesi olmadan satış yapanlara ve ihraç kayıtlı tüfeği yurt içinde satanlar da 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Silahların ticari reklamını ve tanıtımını yapanlarla internet ve sosyal medyadan satışını yapanlara idari para cezası verilecek.

Gurbetçiye dövizle BES imkanı

Esnaf Ahilik Sandığı 1 Ocak 2021’e kadar ertelenecek. Türkiye’de ikamet etmeyen vatandaşlar ve doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izniyle Türk vatandaşlığını kaybedenler, döviz cinsinden bireysel emeklilik sistemine (BES) dahil olacak. BES’te, ilgilinin ödediği payın yüzde 25’i kadar devlet katkısı ödeniyor. Yapılacak yeni düzenleme ile Cumhurbaşkanı, yabancı para cinsi katkı payı ödemeleri için bu oranı yüzde 10’a kadar indirmeye yetkili olacak. KOBİ’lere destek için kredi garanti kurumlarına aktarılacak kaynak 25 milyar TL’den 35 milyar TL’ye çıkacak.

Tek taraflı boşanma nüfus kütüğüne kaydedilecek

Taraflardan birinin ölmüş ya da yabancı olması halinde Türk vatandaşı olan diğer tarafın tek başına başvurması durumunda da yabancı ülke adli veya idari makamlarınca boşanmaya ilişkin olarak verilen kararlar Türkiye’de nüfus kütüğüne kaydedilebilecek. Kimlik bildirimi elektronik ortamda yapılabilecek. Bildirimde muhtar onayı şartı aranmayacak; bildirim kolluk tarafından muhtarlarla paylaşılacak. Dernek üyelik bilgisi e-devlet üzerinden sorgulanabilecek. Derneklerde genel kurul sonuç bildirimi ve dernek üyeliğine giriş çıkışlarda yapılması gereken bildirimlerin yapılmaması durumunda ödenen idari para cezası bin 586 TL’den 500 TL’ye indirilecek. Dernek üyeliğine kabul edilenlerle üyeliği sona erenlerin bilgilerinin mülki idare amirliğine bildirilmesi zorunlu hale getirilecek. Devam eden üyeliklerin bildirilmesi için derneklere 6 ay süre verilecek.

Vakıf taşınmazlarının kira borçları en fazla 3 ay içinde ödenecek

Torba yasa teklifinde yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait taşınmazlarda bulunan kiracılardan 3 ay ve daha fazla birikmiş kira borcu olanlara 3 ay içinde borç ödeme zorunluluğu getiren maddesi, gözleri, genel müdürlüğün kira alacaklarına çevirdi. 2018 Sayıştay Denetim Raporu’na göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü 2018 itibarıyla son 5 yılın kesinleşen kira alacaklarının yüzde 59’unu tahsil edebildi.

KOBİ’LERE 10 MİLYAR EK KAYNAK

KOBİ’lerin desteklenmesi amacıyla kredi garanti kuruluşlarına sağlanan 25 milyarlık kaynak 35 milyara çıkacak. Böylece piyasaya bugüne kadar 175 milyar lira finansal destek sağlanmış olacak. İşverenlerin desteklenmesi için 2020 yılı için asgari ücret desteği 75 lira olacak. Mesleki yeterlilik belgelerinin düzenlenmesiyle alakalı İşsizlik Fonu’ndan verilecek destek 2021’in sonuna kadar devam edecek.

‘İŞ BANKASI İÇİN GÖRÜŞME SÜRÜYOR

Torba Yasa Tasarısı’nı Meclis’e sunan AK Parti Grup Başkanvekili Muş, İş Bankası’nın Hazine’ye devri ve CHP’nin hisselerine ilişkin soru üzerine “Hukukçularımız gerekli değerlendirmeyi yapıyorlar. Değerlendirmeler netleştikçe, olgunlaştıkça bu anlamda bilgi paylaşımında bulunacağız” diye konuştu.

19 Şub 2020 - 08:20 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler