İşsiz kalma ihtimalinin olmadığı sektör

İşsiz kalma ihtimalinin olmadığı sektör hangisi? Genç nüfus yapısına sahip Türkiye’de işsizlik sorunu en çok gençleri etkiliyor.

İşsiz kalma ihtimalinin olmadığı sektör hangisi?

Gençnüfus yapısına sahip Türkiye’deişsizliksorunu en çok gençleri etkiliyor. Bu işsizlerin 5’te 1’i üniversitemezunu. Bu durum Türkiye’de nitelikli işgücü arzına karşılık yeterliistihdam alanı oluşturulamadığını gösteriyor.

Gençişsizlik sorununun birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin önde gelen ekonomik sorunlarından biri olduğunu ifade eden AFS BoruSanayi A.Ş Yurtiçi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı BahadırhanTari, “Eğitim hayatından çalışma yaşamına geçişteki süreci üniversite sanayi işbirlikleri kolaylaştırıyor. Böylelikle mesleki ve teknik donanıma sahip nitelikli işgücü oranında artış sağlanacaktır. Bunun yanında iklimlendirme gibi önü açık sektörler tercih edilmeli” tavsiyesinde bulundu.
İklimlendirme sektörünün ısıtma, soğutma, havalandırma, klima, derindondurucular, soğutucular, tesisatsistemleri ve yalıtım gibi alanları içerdiğinden söz eden Tari, “Eğitim, ithalat, ihracat, satış, pazarlama, imalat, tasarım, teknikservis, ürün denetimi, taahhüt, müşavirlik, meslek standartları ve sağlık gibi bölümlerde nitelikli elemana ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

Gelecek Garantisi Olan Sektörler Tercih Ediliyor
Gelişmekte olan sektörlerde gençlerin daha kolay ilerleyeceğini belirten Tari, “Avrupa’nın en gençnüfuslu ülkesiyiz. Genç nüfus, dinamik ve yaratıcı yapısıyla ülke kalkınmasının en etkili gücüdür. Yeni fikirlere açık, yaratıcı, enerjik ve dinamik gençler, ilerleme imkânı olan sektörlerde kariyer planı yapmalı. Gençler gelecek garantisi olan sektörlerde çalışmak istiyor. İklimlendirme ise bu sektörlerin başında geliyor” dedi.

Genç istihdamı için üniversite-sanayi işbirliğinin önemine değinen Tari, şunları kaydetti: “Türk iklimlendirme sektörü her yıl bir öncekinden daha fazla yol kat ediyor. Toplam 250 bin istihdam oranına sahip. Arge, ürge ve inovasyon çalışmalarına ağırlık vererek iklimlendirme gibi süratle gelişen bir sektöre katkıda bulunulmalı. Sektörel dernekler ve vakıflar ile akademiler aracılığıyla öğrenciler mezun olmadan sektörü tanıma fırsatı elde edebilirler.10 Yılda 4 Kat Büyüme

İklimlendirme sektörünün örgütlü bir sektör olduğunu dile getiren Tari, “TOBB’da meclisi olan 59 sektörden biriyiz. Dünya dış ticaret hacminin yüzde 7’sini iklimlendirme sektörü oluşturuyor. Türkiye’nin 2023 yılı 500 milyar hedefinin 25 milyar dolarını iklimlendirme gerçekleştirmeyi hedefliyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde sektör 4 kat büyüme öngörüyor. ” dedi.

Diploma Tek Başına Yeterli Değil

Günümüz rekabet ortamında diplomanın tek başına yeterli olmadığını söyleyen Tari, gençlere önerilerini şöyle açıkladı: “Sadece eğitim düzeyinin yüksek olması artık yeterli değil. Kişilerin alanında ve farklı disiplinlerde gelişime önem veren, alanıyla ilgili gazete, dergi ve literatürü takip eden, dünyadaki gelişmelerden haberdar, yeni teknolojilere ayak uydurabilen, takım çalışmasına yatkın, iç disipline sahip, hayat boyu öğrenme odaklı bireyler olması gerekiyor.

İş Güvencesi Gençler Arasında Öncelikli

Gençlerin işe dair beklentileri arasında iş güvencesinin en ön sıralarda yer aldığının altını çizen Tari, “Geleceğin sektörü iklimlendirme, çalışanlarına iş güvencesi verebilir. Alanda ilerlemek isteyen öğrenciler kesinlikle uzun dönem staj yapmalı ve işi öğrenmeli. Uzundönemlistajyerlerimiz arasında başarılı olanları istihdam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda da uzun dönemli stajyer olarak alıp yetiştirdiğimiz personeli öncelikli olarak istihdam etmek istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Umarız bu sektördeki insanlar işsiz kalmaz..

haber7

29 Eyl 2014 - 10:51 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )