Tashih-i Huruf Kursuna Kursiyer Seçimi 2016-2017

Tashih-i Huruf Kursuna alımları 07 Kasım 2016 tarihinde başlayacaktır.

Diyanet işleri Başkanlığı ‘ nın açtığı  Tashih-i Hurus Kursuna alımları 07 Kasım 2016 tarihinde başlayacaktır.Kursa başvuracak adayların müezzin ,kayyum,imam-hatip gibi ünvanlarından çalışıyor olması gerekmektedir. Başvuran kişilerin adaylığı kalkmamış olması şartı aranıyor ayrıca musiki kabileyeti ve askerlik ilişiği bulunmamalı ve kursa ara vermeme durumunda olması gerekiyor.Sınav Başvuru işlemleri 05 Eylül - 03 Ekim 2016 arasında Tashih-i Huruf kursu için kursiyer göndereceği eğitim merkezlerinde yapılacaktır.Sınav sonuçları ise aynı gün, aynı yerde yayınlanacaktır. Kursun  personelin bilgi ve becerilerini geliştirmek, Kur'an-ı Kerim tilavetinde görülen telaffuz hatalarını gidermek, Kur'an-ı Kerim'i güzel bir eda ile okumalarını sağlamak amacıyla, kendi ilinizdeki görevli personel arasından mülakat yoluyla seçilecektir.Kursun süresi Dini Yüksek eğitim merkezinde 6 ay süreli olarak düzenlenmiştir.

Resmi Web Sayfasında Yaptığı Açıklamada;

Tashih-i Huruf Kursuna Kursiyer Seçimi 2016-2017 29.7.2016 Türkiye
Başkanlığımızca, özellikle Kur'an kursu ve cami hizmetlerini yürüten personelin bilgi ve becerilerini geliştirmek, Kur'an-ı Kerim tilavetinde görülen telaffuz hatalarını gidermek, Kur'an-ı Kerim'i güzel bir eda ile okumalarını sağlamak amacıyla, ilinizde görevli personel arasından (sistem üzerinde görülen kontenjan kadar) mülakat yoluyla seçilecekler için ve yine sistemde belirlenen Dini Yüksek/Eğitim Merkezinde 6 ay süreli"Tashih-i Huruf Kursu" düzenlenmesi planlanmıştır. A) TASHİH-İ HURUF KURSUNA ALINACAK PERSONELDE ARANAN ŞARTLAR: a) Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip, müezzin-kayyım unvanlarında kadrolu olarak fiilen çalışıyor olmak, b) Adaylığı kalkmış olmak, c) 07 Kasım 2016 tarihinden itibaren 6 ay süreyle askerlikle ilişkisi bulunmamak, d) Musiki kabiliyeti olmak, e) Kurs süresince yurt dışı, hac, umre vb. sebeplerle kursa ara verme durumunda olmamak. B) SINAV DUYURUSU VE SINAV KOMİSYONU:
Yukarıda belirtilen şartları taşıyan görevlilerin katılacağı mülakat sınavına dair duyurular il müftülüklerinceyapılacaktır. Her il, mülakatın yeri, tarihi ve sınav komisyonunun tespitinde, Tashih-i Huruf kursu için kursiyer göndereceği eğitim merkezi ile görüşerek mutabakat sağladıktan sonra duyuruyu yapacaktır. Tüm bu işlemler 05 Eylül - 03 Ekim 2016 tarihleri arasında tamamlanacaktır. 3 personelden oluşacak sınav komisyonu, dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi müdürü veya görevlendireceği eğitim görevlisinin başkanlığında, 1 eğitim görevlisi, müftü yardımcısı veya 1 ilçe müftüsünden oluşturulacaktır. Sınav sonuçları aynı gün sınavın yapıldığı yerde ilan edilecektir. C) SINAV ŞEKLİ:
Sınav komisyonları, mülakat usulüyle adayın Kur'an-ı Kerimi yüzüne ve ezber okuma becerisini, ilmihal bilgisi ve dini musiki kabiliyetini ölçecek, 70 ve üzeri puan değerlendirmesine göre başarı sırasını belirleyecektir. Boş kalan kontenjanlar eğitim merkezlerince puan sıralamasına göre yedeklerden doldurulacaktır.
Sınav komisyonları "Tashih-i Huruf Kursu" sınavına katılan adaylar arasından üstün başarı gösteren ayrıca, kurs görmesine ihtiyaç görülmeyenlerin isimlerini doğrudan belge sınavına alınmak üzere Başkanlığa bildireceklerdir.
D) KURSUN BAŞLAMASI:Seçimi yapılan personel için kurs, ikinci bir tebligata gerek kalmaksızın anılan Eğitim Merkezinde 07 Kasım 2016 tarihinde başlayacaktır. E) DİĞER HUSUSLAR: a) Mülakat sınavlarını yapmak üzere görev alacak komisyon başkanı ve üyeleri, yolluk ve yevmiyeleri ile sınav ücretlerini bağlı bulundukları birim saymanlıklarından alacaklardır. b) Tashih-i Huruf kursunun, ilk üç aylık dönemi sonunda ara sınav yapılacak, bu sınavda başarısız olanların kursla ilişkileri kesilecektir. c) Eğitim Merkezleri İl Müftülüğüyle koordineli olarak mahallinden alabilecekleri kursiyer kontenjanlarını, talep olması durumunda ve imkânlar dâhilinde kadın Kur'an kursu öğreticileri için değerlendireceklerdir. d) Kursa, mahallinden katılan Kur'an kursu öğreticilerinin programları öğleden sonraları plânlanacak, ders kredisi esas alınmak suretiyle gerektiğinde 6 aylık süre uzatılabilecektir. e) Kursa, mahallinden katılacak imam-hatip/müezzin-kayyımlar, öğle namazlarından muaf tutulacak, gerektiğinde ikindi namazlarından da muaf tutulmaları Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliğinin 25/3 ncü maddesi gereğince il müftülüklerince değerlendirilecektir. Yukarıda belirtilen şartlara uygun olarak mülakatın yapılmasını ve isimlerin onaya bağlanmak üzere 10 Ekim 2016 mesai saati bitimine kadar DİBBYS (EHSY)'de açılan "Tashih-i Huruf Kursu"na girilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Kpsscafe.com.tr

29 Tem 2016 - 17:37 - Diyanetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?