Sarıeroğlu'ndan Evde Çocuk Bakımı ve Kadınların Yarı Zamanlı Çalışma Projesi Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı bir programda yaptığı son dakika açıklamasında kadınların yarı zamanlı çalışması ve evde çocuk bakımı projesi hakkında önemli ifadeler kullandı. İşte Bakan Sarıeroğlu'nun açıklaması.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Sarıeroğlu açıklamasında yarı zamanlı çalışma ile ilgili, "Kamuda yarı zamanlı çalışmayla ilgili yasal düzenlememizin yönetmeliği gelecek hafta itibarıyla Başbakanlığa gönderilmiş olacak ve inşallah uygulamaya geçmiş olacak. Bunun da müjdesini buradan veriyorum." ifadelerini kullandı..

Bir otelde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği'nin (AB) finansman destekleriyle 2015 Mart'ta başlatılan "Evde Çocuk Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi" projesinin kapanış toplantısına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, projenin olumlu sonuçlarından duyduğu mutluluğu dile getirken kadınların emeği, hakları, toplumsal rol ve statülerinin yükseltilmesi noktasında kararlılık ve hassasiyetle çalıştıklarını ve bu şekilde de çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Başta anayasada yapılan düzenlemeler olmak üzere son 15 yılda yapılan yasal düzenlemeler hakkında bilgi veren Bakan Sarıeroğlu, "Bu düzenlemelerin etkisiyle ciddi anlamda bir zihinsel dönüşüm sürecinin hala içerisinden geçiyoruz ama 15 sene öncesinde olmadığımızın da altını çizmek istiyorum. Hem iş hem sanat dünyasında hem siyasette, toplumun her alanında şu anda kadınlar çok etkin ve aktif şekilde yer alıyorlar. Amacımız bunun daha da ileri seviyelere getirilmesi." ifadelerini kullandı.

Sarıeroğlu, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması, dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri haline gelmesinin kadınların iş gücüne katılımı, girişimci sayıları ve yönetim kademelerindeki sayısını artırarak başarılabileceğini vurguladı ve istihdam seferberliğinin devam edeceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu bir istihdam seferberliği var. Gerçekten çok önemli bir başarıya imza atıldı bu istihdam seferberliğiyle. 15 Temmuz gibi ağır bir sürecin arkasından başlatılan bu seferberliğe katkı veren herkese şükranlarımızı sunmak istiyorum. Önümüzdeki dönemde de inşallah bu istihdam seferberliğimizi devam ettireceğiz ama buna yeni uygulamalar, kolaylaştırıcı teşviklerimizle biraz daha ivme kazandırmayı istiyoruz. Bu istihdam seferberliğimizde başlatacağımız ikinci aşamada diyebileceğimiz süreçte kadınlar, gençler ve engellilerin önceliğimiz olacağını, 6 aylık eylem planımızda da bu konuyla ilgili çok önemli projeleri ortaya koyduğumuzu ifade etmek istiyorum."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, "2016 yılı verilerine göre, okur yazar olmayan kadınların iş gücü piyasasına katılım oranı yüzde 22. Lise altı eğitimli kadınların iş gücü piyasasına katılım oranı yüzde 29'a, lise ve dengi meslek okulu mezunu kadınlarda yüzde 36'ya yükseliyor. Yükseköğretim mezunu kadınlarda iş gücü piyasasına katılım oranı yüzde 72 seviyelerine yükseliyor." dedi ve şu şekilde devam etti: "Analık da bir hak, çalışmak da bir hak. Bizim kadınları bu iki temel konu arasında tercih zorunluluğuna sokmamamız gerekiyor. İş ve aile yaşamları arasındaki dengeyi, uyumu sağlayıcı, bu balans ayarlarını düzenleyici adımları hızlı şekilde atmamız gerekiyor. Bugüne kadar çok önemli adımlar attık. Kadınların anne olduktan sonra iş gücü piyasalarından uzaklaşmamaları, istihdamlarına devam etmeleri ya da iş gücü piyasasına girişte sıkıntı yaşamamaları ile alakalı olarak özellikle İş Kanunu bağlamında ciddi çalışmalarımız oldu."

Yarı Zamanlı Çalışma

Jülide Sarıeroğlu, doğum sonrasında annelere yarı zamanlı çalışma imkanının da getirildiğini, burada yarı zamanlı çalışsa da annelerin sigortalarının tam zamanlı olarak yattığına dikkati çekti. Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"İş Kanunu'nda yaptığımız düzenlemenin ikincil mevzuatlarını çıkardık ama kamuda çalışan kadınlar açısından yaptığımız yasal düzenlemenin şu anda ikincil mevzuatının çıkması kamu çalışanı kadınların en çok beklediği konulardan birisi. Göreve geldikten sonra tekrardan kendi adıma incelemek istedim, kapsamını daha etkin hale nasıl getirebiliriz diye, bu bağlamda biraz gecikme oldu. Forumları takip ediyorum ve özellikle kamudaki kadınlar açısından temel konulardan biri olduğunu da biliyorum. İnşallah kamuda yarı zamanlı çalışmayla ilgili yasal düzenlememizin yönetmeliği gelecek hafta itibarıyla başbakanlığa gönderilmiş olacak ve inşallah uygulamaya geçmiş olacak. Bunun da müjdesini buradan veriyorum."

Evde Çocuk Bakımı

Çalışan annelerin artan yükler nedeniyle kariyerlerine ara verme ya da iş hayatını sonlandırma gibi kararlar alabildiğini ve bunun ülke ekonomisine de zarar veren bir sorun olarak ele alınması gerektiğini anlatan Sarıeroğlu, bu kapsamda annelerin üzerindeki yükü hafifletmek, çocuk bakım hizmetlerinin geliştirilmesi açısından 2015'in martında başlayan ve bugün kapanışı gerçekleştirilen "Evde Çocuk Bakımı" projesi olduğunu belirtti.

Projeden 13 bin 327 anne, 15 bin 232 çocuk bakıcısı yararlandı

Bakan Sarıeroğlu, projenin sonuçlarına yönelik, şu bilgileri verdi:

"Anneler, 26 ay boyunca sağlanan 40 milyon avroluk hibe desteğiyle iş hayatına dönüp, sigortalı bakıcı çalıştırmışlar, çocuklarını emin ellere teslim etmenin huzuruyla hem maddi hem de manevi açıdan güçlenmişlerdir. Asgari ücret düzeyi altında ve büyük çoğunluğu kayıt dışı çalışan bakıcılar ise proje sayesinde ücret seviyelerini artırmışlar, sigortalı iş yaşamına katılım imkanına kavuşmuşlardır. Proje kapsamında 13 bin 327 anne, 15 bin 232 çocuk bakıcısı faydalanıcı olmuştur.

Proje sayesinde 5 bin 736 kadınımız çalışma yaşamında kalmaya devam etmiştir. Eğer proje başlamasaydı ve projeden bakıcı desteği almasaydılar çalışma hayatlarını sonlandırmayı düşünen kadınlardan bahsediyoruz. Çocuk bakımı nedeniyle çalışma hayatına ara veren bin 345 kadınımız da tekrardan çalışma hayatına bu proje sayesinde dönmüşlerdir. 14 bin 745 kadın ilk kez çocuk bakıcısı olarak sigortalı çalışmaya başlamışlardır."

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

20 Eki 2017 - 16:03 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?